Esmaspäev, 23. detsember 2024
Ideaaltingimustes võib mitmete elektriautodega tõepoolest sõita ühe laadimisega 500 km. Talvetingimustes on lood pisut teised ning müüte elektriauto suutlikkusest talvel liigub erinevaid. Tõe väljaselgitamiseks tellis Ameerika Ühendriikide autoliit AAA põhjaliku uuringu.

Selleks, et tõsta huvi elektriautode vastu, on tootjad hakanud järjest välja tulema suurema sõiduraadiusega autodega: Tesladele lisaks on turule jõudnud Jaguar I-Pace, Hyundai Kona ja Kia Niro EV ning Nissan Leaf Plus, mis kõik suudavad läbida ligi 400 ja isegi rohkem kilomeetrit ühe laadimisega.

Enamus teedel sõitvatest elektriautodest võimaldavad siiski sõita kuni paarsada kilomeetrit ühe laadimisega. AAA ehk Ameerika Ühendriikide autoliit võttiski letti viis seni levinumat elektriautot ja vaatas, kuidas need külmakraadidega toime tulevad.

Ameeriklaste läbi viidud uuringu tulemuste kohaselt langeb elektriauto aku võimsus keskmiselt 40% juba -6,6°C õhutemperatuuri juures. See ei ole mingi korralik pakane vaid tavaline talvekülm, mida Eestis esineb kõigil talvedel.

Ühendriikide elektriautode omanike kogemus näitab, et talvel võib sõiduraadius kahaneda känguruhüpetega ja olla isegi 50% väiksem lubatust.

Neid andmeid ei saa aga pidada vettpidavateks, sest puudub empiiriline uurimismaterjal, identsed ilmaolud, sõidutingimused ja sõitjad. Seega tuleb vaadata AAA uuringut ja püüda selle põhjal midagi järeldada ka Eesti oludesse haakuvalt.

AAA uuringut täismahus saab lugeda siit

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/02/AAA-Electric-Vehicle-Range-Testing-Report.pdf”]

VIIS VÕETI LETTI

AAA uuringus osales viis elektriautot erinevatelt tootjatelt: Tesla Model S, populaarne BMW i3, Volkswagen e-Golf (mille sõiduraadius on konkurentidega võrreldes väike, Chevrolet Bolt ja maailma populaarseim elektriauto Nissan Leaf.

Chevy Bolt elektriautot jõuti Euroopas mõnevõrra müüa Opel Ampera e nime all ent pärast GM otsust, müüa Opel PSA gruppi, võeti see tootmisest maha. Seega on Bolti andmete põhjal tehtud analüüs asjakohane väga vähestele Euroopa elektriauto omanikele, Eestis teadaolevalt ühtegi Opel Ampera e-d ei ole.

Tegemist oli esimese võrdlustestiga, mille käigus sõideti kõikide osalenud sõidukitega samades tingimustes ja samal viisil. Tulemused olid aga üsna üllatavad, tõdes AAA tehnikavaldkonna juht Greg Brannon.

Temperatuuri mõju elektriautodele osutus oodatust märkimisväärselt suuremaks. Kõige suurem üllatus oli aga see, et kõik autod kaotasid külmakraadide mõjul sõiduulatust keskmiselt samapalju.

Sõiduulatuse vähenemist mõjutavad mitmed asjaolud. Pelgalt auto käivitamine -6,6 kraadises pakases langetas sõiduulatust 12 protsendi võrra.

See tähendab, et Chevy Bolti 380 km sõiduraadiusest kukub kohe ära umbes 45 kilomeetrit. Tegemist oli katseolukorraga, kus kütteseadmeid ega istmesoojendust sisse ei lülitatud.

Kui aga soojendused sisse lülitada, jäi sõiduulatus veelgi napimaks – uuringu kohaselt 41 protsendi võrra, mis taas Bolti näitel on 224 kilomeetrit.

Peamiseks probleemiks ongi asjaolu, et liitiumakud eelistavad samasugust mugavat +20°C õhutemperatuuri nagu inimesedki.

Külm vähendab akude energiasalvestusvõimet, aga ka nende suutlikkust võtta vastu või loovutada elektrilaenguid, kommenteeris General Motorsi peainsener Timothy Grewe.

Grewe on ka oma Chevrolet Bolti puhul täheldanud samasuguseid probleeme, kuid talviseid hädasid on siiski võimalik leevendada mõnede nõksude abil.

Üks ennetusvõimalus on akude laadimine soojas garaažis, õues aga on abi eelsoojendussüsteemist. Mõned elektriautod suudavad kasutada vooluvõrgust saadavat energiat ka akude soojendamiseks.

Nii Brannon kui ka Grewe soovitavad elektriauto omanikel eelnevalt seadistada oma auto temperatuuri. Praktikas tähendab see auto siseruumi soojendamist elektrivõrgu energia abil, mitte akupaki arvelt.

Elektriautode akud ei armasta tegelikult kumbagi äärmust, ei külma ega kuuma. Sõiduulatus väheneb ka kuumade ilmadega, kuigi mitte sama palju kui külmaga.

AAA uuringu kohaselt langes sõiduulatus 35°C soojakraadi juures neli protsenti. Kui aga kliimasüsteemi sisse lülitada, langes see 17 protsenti.

Energiakulutust mõjutavad ka sõidustiil ja teeolud, nii nagu tavasõidukitelgi. Omanikele soovitatakse talvel oma sõite ette planeerida ja järgida tootja juhiseid auto kasutamiseks pakasekraadides.

NISSAN LEAF KÜLMAS EI VÄRISE

Eesti kõige populaarsem elektriauto läbi aegade on olnud Nissan Leaf. Palusime uuringut kommenteerida Nissan Nordicu Baltikumi regiooni marketingijuhil Henri Daumil.

Nissan Leafi akude mahtuvus ei vähene külmaga ehk külma tõttu otseselt ei kao ka sõiduraadius. Küll aga kulub auto soojendamiseks tunduvalt rohkem energiat ja see vähendab sõiduulatust,” selgitab Daum.

Nissan Leafi soojenduse maksimaalne võimsus on 6kw, mis tähendab, et täisvõimsusel saab küte huuata 6,5 tundi. Lisaks on kehvem talverehvide veeretaksistus ja sealt tuleb lisakulu, rääkimata sõidust lumistel teedel – kõik see võtab kilomeetreid vähemaks.

Kõik Põhja regiooni mõeldud Nissani elektriautod on varustatud akusoojendusega. S.t. kui aku temperatuur langeb -20°C’ni, siis rakendub akusoojendus ja soojendab akusid, kuni nende temp on -10°C.

Muude regioonide elektriautodel, millel akusoojenduse süsteem puudub, nendel võivad akud jäätud -25°C juures.

Eelsoojendust saab sisse/välja lülitada äpist/arvutist. e-NV200 kaubikul/bussil on ka lisanupp süütevõtmel.

Kabiinisoojendust saab kasutada, olenemata kas auto on laadijaga ühendatud või mitte. Lihtsalt laadijaga ühendatult on sõiduraadius suurem, teisisõnu soojendus ei ole sõiduualtuse arvelt.

Uuringut sirvisid Lena Murd ja Ylle Tampere. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.