Esmaspäev, 18. november 2024
Elektriauto omanikule on see probleem tuttav: oled kuskil, kus saad autot ainult tavapistikust laadida. Aeganõudev protsess, aga tihtipeale eluliselt vajalik. Rahvasuu räägib, et “notsust” laadides on oht maja maha põletada. Küsisime asjatundjatelt, kuidas asjad tegelikult on.

Olenemata üleriigilisest laadimisvõrgust ja entusiastide initsiatiivist elektritransporti populariseerida, on suur osa inimesi jätkuvalt arvamusel, et elektriauto on kallis, sellega ei saa kuskile sõita ja seda ei saa igal pool laadida.

Mis sellest, et Volkswagenil, Nissanil, Hyundail, Kial ja muidugi Teslal on olemas mudelid, mis hingehinda ei maksa ja millega saab sõita nagu üsna tavalise autoga – inimene usub ikka, et kõik on halvasti. Seda, et autot saab laadida täiesti tavalisest “notsust” aga paljud ei teagi.

Mitmed Skandinaaviamaades läbi viidud uuringud näitavad, et olemasolevad elektriautod rahuldavad tarbijate päevase vajaduse hästi ning kui tõesti kilomeetreid puudu jääb, aitab hädast ka tavaline kodupistik. Protsess on aeglane, aga täiesti tehtav. Kui seda teha harva.

Rahvasuus levivad jutud tavapistikust alguse saanud tulekahjudest, mis on maha põletanud nii auto kui kodu, on enamasti siiski õudusjuhtud.

Tulekahju vältimise esimeseks eelduseks on korras elektrisüsteem. Kehvemas seisus kodused elektripistikud võivad koormuse tagajärjel kuumeneda, tumedaks muutuda, kuluda ja halvimal juhul põlema minna. Ja siis on kuri karjas tõesti.

Loe kasutusjuhendit ja kutsu elektrik

Võtame kätte Eesti kõige populaarsema elektriauto Nissan Leaf kasutusjuhendi ja loeme sellest, mis tingimusi vahelduvvooluga laadimine kodus nõuab. Loodetavasti loeb oma auto käsiraamatu läbi iga autoomanik.

Tavapistikuga Nissani EVSE-juhe võimaldab 10-amprist laadimisvoolu. Juhet kodu vooluvõrku ühendades tuleb meeles pidada, et Leaf tarbib pidevalt suurt vooluhulka, mis on probleem, kui maja elektrijuhtmestik ei vasta viimastele nõuetele, on vääralt paigaldatud või hooldamata.

Kui maja elektrisüsteem on vana või pole seda ammu kontrollitud, on soovitav kvalifitseeritud elektrikul enne elektriauto pistikusse ühendamist lasta üle vaadata juhtmestik ja pistikupesad.

Pistik ja vooluahel

Tagage elektriauto laadimiseks eraldi vooluahel. See on eraldi kaitsme all olev ahel, milles ei ole rohkem pistikupesasid.

Enamik eraldiasuvaid garaaže on varustatud eraldiseisva vooluahelaga, aga elumajades olevad pistikupesad on tihti ringahelas.

Ringahelasse ühendatud pistikupesad võivad elektriauto ühendamise korral teiste samal ajal ühendatud elektriseadmete tõttu ülekoormuse alla sattuda ja toitevoolu katkestada.

Kontrollige pistikupesa regulaarselt ja kulumise, kahjustuste või värvuse muutumise korral vahetage see välja. Ärge mingil juhul kasutage suvalist pistikupesa, üritades laadimisjuhet sinna iga hinna eest suruda.

Võimalikud tüüpvead laadimisel

Kodupistiku kaudu laadimiseks soovitatakse kasutada maksimaalselt 10A voolu, mis enamasti vaikeseadena ongi, kuid mõnedel kaablitel on olemas ka voolu reguleerimisvõimalus.

Kui pistikupesal esineb märke kulumisest, kahjustustest või värvimuutustest, ei tohi seda kasutada ei auto laadimiseks ega ühegi elektriseadme ühendamiseks. Kui ise ei oska parandada, kutsuge elektrik ja tehke asi korda.

Jälgima peab, et laadimisjuhe ei oleks sõlmes, ei paikneks niiskes kohas, oleks kogu ulatuses terve ning et see oma raskusega pistikut ära ei väänaks.

Ärge kasutage pikendusjuhet – enamik pikendusjuhtmeid ei talu auto laadimiseks vajalikku voolutugevust ja võivad üle kuumeneda.

Näiteks Nissani EVSE kaabli pistiku juures on kontrolleri karp, mis on üsna raske. Oluline on, et kui pistik on kõrgemal, siis ei jääks see karp rippuma, mis sikutab juhet allapoole ning tänu sellele võib olla halvem kontakt pisitku ühenduses või see ära väänduda.

Adapterid on saatanast – ei Nissani ega ühegi teise elektriauto laadimisjuhe ei ole mõeldud kasutamiseks adapteritega ja võib üle kuumeneda.

Soeta kodulaadija

Kes endale elektriauto ostnud, see võtab juurde spetsiaalse kodulaadija. Kodus laadimiseks pakuvad tootjad oma originaalseadmeid, aga on olemas ka terve rida spetsiaalsed laadimisseadmed, millega saab elektriautot laadida 16 või 32-amprise vooluga.

Kõige tüüpilisemalt on autole vaja 1 faas ja 16A. Autod on võimelsied vastu võtma ka 1 faas ning 32A, kuid enamus kodusid seda pakkuda ei saa ja ka 16A saab aku täis laetud üle öö.

Laadimisseadmega saab akut laadida ohutult ja suhteliselt kiiresti. Selle abil saab jälgida ka energiakulutust. Ühtlasi võib vajaduse tekkides kasutada auto akut koduse varuenergiaallikana – Eesti Energia hakkab peagi sarnast paketti elektriauto omanikele pakkuma.

Laadimisseadmete hinnatase jääb juba tuhandest eurost allapoole. Enne koduseadme soetamist tuleb nõu pidada esindusega, et olla sobivuses täiesti kindel.

Kas kodulaadijas laadimine kahjustab elektriautot?

Enamus kodustest tavapistikutest pole mõeldud tundidepikkusele pidevale suurele koormusele (öö läbi elektriauto laadimisele) vastu pidama.

Ent kuidas on lugu elektriautoga, mida tihti kodusest laadijast laetakse? Kas selle aku ikka peab vastu või on tõepõhi all juttudel, et kui autot “notsust” laadida, siis on selle akude eluiga lühem?

Elektriauto kestmise seisukohalt ei ole vahet, kas laadida 10A, 16A või 32A. Juhtme osas ei ole siiani Nissan Leafide osas esinenud muresid, mis oleks tingitud kasutamisest.

Allikas: Tukes, Nissan Eesti Henri Daum

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.