Valdava osa elektriautode sõiduulatus on jõudnud tasemele, kus juht ei pea enam paaniliselt mõtlema, kas ta sihtkohta jõuab. Ka laadimiskiirused on tõusnud ja juurde tulnud uusi hüper-super-mega-giga kiirlaadijaid. Paraku peitub saatan pisiasjades ja uus moehaigus on laadimisärevus, mis tabab autojuhte pikemate sõitude ajal kui turvaline kodulaadija jääb kaugele.
Kui varem rääkisid elektriautojuhid peamiselt sõiduulatuse ärevusest (ehk kartusest, et aku tühjeneb enne sihtpunkti jõudmist), siis nüüd on tekkinud uus probleem – laadimisärevus. Kas laadija on töökorras? Kas see on vaba? Kas hind on mõistlik või maksad elektri eest sama palju kui gurmeerestorani õhtusöögi eest? Need küsimused kummitavad üha rohkem elektriautode kasutajaid.
Laadimisärevus (inglise keeles charging anxiety) kirjeldab olukorda ja tunnet, mida elektriautojuht võib kogeda pikema sõidu ajal või mida teised autojuhid tunnevad juba selle peale mõeldes. Kui sõiduulatuse ärevust saab leevendada piisava sõiduulatusega elektriautoga, siis laadimisärevust mitte nii lihtsalt.
Ajakiri Automotive News Europe kirjutab, et laadimisärevus on saanud uueks stressiallikaks paljudele juhtidele. Kui varem muretseti ainult sõiduulatuse pärast, siis nüüd on esile kerkinud hirm, et laadimisjaama leidmine võib osutuda keeruliseks.
Näiteks 2024. aasta juulis tehtud Shelli uuringust selgus, et ligi 60% elektriauto omanikest on valmis sõitma pikema maa, et jõuda jaama, kus laadimiskogemus on parem. See näitab, et laadija olemasolu pole enam ainus murekoht – oluline on ka laadimiskiirus, töökindlus ja hinna läbipaistvus.
Laadijate asukohad ei ole õiged
Tehnoloogiaettevõtte Parkopedia küsitlusest selgub, et laadimispunktide asukohtade osas valitseb paras segadus – muuseas, ka Eestis! Ning aeg ajalt – kuna teenuse osutajad kasutavad laadijate puhul partnereid – rakendused lihtsalt ei tööta või annavad väärandmeid. Parkopedia on jõudnud tulemuseni, et koguni kolmandik laadijate asukohtadest ei vasta rakendustes tõele. Kahjuks kehtib see ka Eestis.
Autotootjad omalt poolt proovivad integreerida toimivaid lahendusi auto infosüsteemiga. Näiteks uuel Mini Cooper SE-l leidub funktsioon, mis ühendab Parkopedia toodetud laadimisjaamade andmed auto navisüsteemiga. Sarnane funktsioon on olemas ka Mercedes-Benzi Mercedes me Charge teenuses, samuti Euroopasse naaseva Cadillaci rakendustes.
Pistik ei sobi ja maksta ei saa
TomTomi elektriautode tootejuht Drew Meehan toob välja, et suur osa moodsast haigusest nimega laadimisärevus tuleneb ühest probleemist: täielikust standardite puudumisest. Kujutage ette, et proovite osta kohvi, aga igal kohvikul on oma spetsiaalne kruus, mille peate eelnevalt ostma. Ja kui teil pole just õiget kruusi, siis kohvi ei saa. Tere tulemast elektriauto laadimisreaalsusesse!
Meehan selgitab, et Euroopas haldavad laadimisprotsessi eMobility-teenusepakkujad (eMSP-d), kes erinevate laadimisoperaatorite (CPO-d) läbi tegutsevad. Kuna laadimistaristu on muutunud üha keerulisemaks, on see loonud rohkem segadust. “Vajate erinevaid kaarte ja kontosid, et laadida eri kohtades, sest eMSP-d ei tööta kõik ühtemoodi ja ei tee alati koostööd,” tõdeb Meehan.
Tänapäeva EV-maailmas peab autojuht arvestama, et:
⚡ Pistikud on erinevad – unustage üks universaalne laadija nagu telefonidel. Mõnes jaamas on Type 2, teises CCS, kolmandas CHAdeMO – ja loomulikult pole teie autol just seda õiget.
💰 Makseviisid on loterii – mõnes kohas saab maksta kaardiga, mõnes ainult rakendusega, mõnes peate tellima eraldi laadimiskaardi, mis saabub teieni postiga kolm nädalat hiljem.
📡 Laadijad ei räägi omavahel sama keelt – isegi kui te peaksite leidma laadimisjaama, ei pruugi teie auto ja laadija üksteisest aru saada. “Ei suuda suhelda,” teatab ekraan ja saadetakse teid tühja akuga järgmisse jaama õnne proovima.
Kui sisepõlemismootoriga autode puhul võib kütusehind tanklates erineda umbes 10%, siis elektriautode laadimisjaamade hinnavahed võivad olla lausa 100%! Mõnes kohas maksate 20 senti kWh eest, teises aga terve euro. Eestis näiteks on kiirlaadijates püsikliendina käies kWh hind kolmandiku kallim kui Soomes nö tavakasutajana autot laadides – ka see sai hiljuti omal nahal järele proovitud.
Laadijate asukohtade kindlakstegemine on vähem asustatud kohtades nagu geopeituse mäng: laadija asemel võid end leida tühermaalt, kus kõige võimsam energiaallikas on ajalooline tänavavalgusti. Kui sedagi.
Kui sa juhtud olema “nuputelefonimees”, siis unusta ära elektriauto ja sõida oma vana villisega edasi. On laadijaid, kus on küll kirjas, et saab maksta ka pangakaardiga, aga see on osutunud meie kogemuse põhjal ekslikuks väiteks. Teenindusjaamas laiutatakse lihtsalt käsi kui näidata taskus olevat nuppudega telefoni. Nõrgema närvikavaga tütarlapsed hakkavad leti taga lihtsalt nutma ja põgenevad taharuumi.
Kui sa juhtud elama vanas kortermajas, aga su tööandja on väga edumeelne ning nõuab, et teeksid kõik oma sõidud elektriautoga, siis lisaks pikal teel kasutatavatele kiirlaadimistsüklitele tuleb sul ka igapäevaselt arvestada avaliku teenuse kasutamisega. See omakorda ei pruugi aga e-auto akude tervisele kuigi hästi mõjuda.
Kui sul õnnestubki leiutada mingi laadimislahendus vana kortermaja juures, siis pead igapäevaselt selgitama naabritele, et sina ei varasta neilt elektrit ning sina pole süüdi kui kogu asula pimedusse mattub. Soomes muuseas on levimas uus naabriviha viis: kahtlustavad naabrid kisuvad elektriautod laadijate küljest jõuga lahti. Ei ole naljakas, sest riknevad nii laadija kui auto laadimispistik.
Laadimisärevus põhjustab aju riknemist
Laadimisärevus ei ole lihtsalt kujuteldav probleem – see on elektriautojuhtide igapäevaelu osa. Autotootjad on hakanud otsima lahendusi ja ajapikku ehk muutuvad asjad paremaks. See aeg, kui elektriauto laadimine on sama lihtne kui mobiiltelefoni pistiku seina lükkamine ja niisama kiire kui sisepõlemismootoriga auto tankimine, on veel mägede taga. Sinnamaani saavad elektrikatega kulgejad kannatada aju riknemist ning kontrollimatuid raevupurskeid ja maksta kinni terapeutide kallist aega.
Lisalugemist:
🔗 Mercedes me Charge – ametlik veebisait
🔗 Kuidas Mercedes, Mini ja Cadillac leevendavad laadimisärevust
🔗 Elektriauto laadimine – kõik, mida peaksid teadma