Kolmapäev, 18. detsember 2024
Reede, 22. novembri öö sai täis elektrit: Tesla avalikustas ektrilise Cybertruck pikapi ning Lexus andis teada, et UX 300e kompaktne elektridžiip on valmis tootmisse minema. Mõlemad on defineeritavad noobelautodena, SUV-na, krossoveritena – ja mõlemad peaksid mahtuma planeeritava ostutoetuse hinnavahemikku.

2019. aasta kahekümne teine novembriöö jääb kauaks elektrilisena meelde: Tesla avalikustas oma futuristliku Cybertruck pikapi ja Jaapani noobelautotootjalt Lexuselt tuli uudispomm, et kompaktne elektridžiip UX 300e on valmis tootmisse minema.

Neid kahte võiks kontekstist rebituna ühendada sõnad “krossover” ja “elustiil”: ehkki üks on malbe linnasõiduk, teine raju maastikuhammustaja, on mõistete segaduses mõlemale võimalik külge pookida misiganes nimesid.

Kuna Lexus on varasemalt e-autode osas jäänud pigem tagasihoidlikuks: LF 30, “Lexus Electrified” programmi suursaadik avalikustati mõni nädal tagasi Tokyo autonäitusel, siis ei osanud paljud nii kiiresti “päris uudist” ette näha. Aga siin me nüüd oleme, täiselektrilise kompaktse Lexuse märki kandva krossoveriga.

Lexus UX 300e

Guangzhou (Kanton) rahvusvahelisel autonäitusel, mis tänavu toimub 22. novembrist 1. detsembrini, võetakse kate Lexuse elektriliselt linnadžiibilt UX 300e.

Esialgu on tehnilisi üksikasju vähe avaldatud: kuni 150 kW võimsusega ja 300 Nm pöördemomendiga ajam on paigutatud esiteljele, liitium-ioon akupaki suurus on 54,3 kWh ja see on loomulikult põranda alla paigutatud.

Kiirlaadimisel suudab UX 300e vastu võtta kuni 50 kW, tavalaadimise maksimum on 6,6 kW. Laadimisstandardi kohta info puudub, aga varasemalt on Lexus lubanud, et sihtturud (2020. lõpus Euroopa ja Hiina, 2021. alguses Jaapan) saavad oma levinuima standardi. Euroopas võiks see siis ju CCS olla?

Sõiduulatuse kohta on olemas vaid NEDC andmed: 400 km. WLTP päriselule lähedasema testiga võib number väiksem olla, orienteeruvalt 320 km.

Kuna Lexus on lubanud head hinda (30-40 000 euro vahel) ning kompaktne UX on otsast lõpuni kvaliteetne ja tegus sõiduk, pruugib sellest saada populaarne ostuartikkel ning parketikõlbulik elektriautode toetusmeetmes.

Tesla Cybertruck

Meie aja järgi kell kuus hommikul tõmbas Tesla kaabust välja elektrilise Cybertruck-pikapi. Elon Musk pole oma sõnu söönud: sõiduk näeb tõepoolest välja nagu küberpunk-õudusunenägu. Peab päris kaua silmi hõõruma, et uskuda, jah, see ongi tänapäevane pikap. Selliseid hakkavad Tesla eeskujul tulevikus kõik tegema.

Cybertrucki kere on valmistatud roostevabast terasest, selle kuju meenutab soomustransportööri (Kaitsevägi võiks tõsiselt mõelda nende masinate soetamisele) ning esitlusel veenas Musk, et ka aknaavade kate on tugev nagu teemant.*

Pikap tuleb müügile kas ühe-, kahe- või kolmeajamilises variandis. Kõigil neil on kohanduv õhkvedrustus, mida saab vastavalt kas kõrgemaks tõsta või madalamaks lasta.

Õhkvedrustus teeb laadimise mugavamaks ning elektrikulu väiksemaks. Sõiduki tagaosas on laadimisramp ja selle kandevõime on 1500 kg ning kolmeajamiline suudab vedada kuni… 6500 kg raskust käru!

Lisaks kõigele võib Tesla pikapit käsitleda kui korralikku maastikusõidukit: Cybertrucki pealesõidunurk on 39°, mahasõidunhurk 28°: võrdluseks näiteks Nissan Navaral on need vastavalt 31 ja 27-29.

Sõltuvalt, mitmemootorilise pikapiga on tegu, arendab see kiirust “nullist sajani” 2,9-6,5 sekundiga ja tippkiirus 193-209 km/h. Kaitseväele mõtlemise koht.

Sõiduraadius on vastavalt mootorite arvule 400, 480 või 800 km ühe laadimisega. Need on USA EPA andmed, mis peaksid aimu andma ka võimalikust WLTP sõiduraadiusest, aga 100% ei tea, sõiduk on siiski veel natuke liiga värske täpsemate andmete väljastamiseks. Tootmine algab 2022 aasta lõpupoolel.

Cybertruckil on pardal elektrilaadija, kuhu saab ühendada väiksemaid tööriistu või masinaid. Komplektis on ka suruõhukompressor. Ja veelkord, Kaitsevägi, mõelge sellele masinale!

Kabiinis on 17″-infolust, millel kõik Teslale omased funktsioonid, juhikoha ergonoomikale on pööratud senisest rohkem tähelepanu (ikkagi tööauto!). Sõitjaid mahub kabiini 5.

Hindadest ka: ühemootoriline $39 900, kaheajamiline $49 900 ja tippversioonis triple $69 900. Enam-vähem on ennustatav ka hind eurodes.

“Kolmekas” välja arvata, võiks Cybertruck mahtuda elektriautode ostutoetuse nimekirja ju küll. Iseasi muidugi, kas 2022. aastal meil seda toetust enam ongi. Kes tahab tellida, siis 100-dollarilise ettemaksuga saab alustada siit.

*Californias toimunud esitlusel oli küll pisike piinlik vahejuhtum nonde purunematute akendega: kui disainijuht Franz von Holzhausen akende suunas metallkuuli viskas, prõksasid nii esimene kui tagumine klaas katki. Tegijal juhtub!

** Black Friday ehk “must reede” on jõulueelne allahindluskampaania, mis sai alguse USA-s 1952. aastal. See on tänupühale järgnev päev, mil algab jõuluostude tegemise hooaeg ja mil kaupmehed lasevad hooajakaupade hinnad üheks päevaks või terveks nädalavahetuseks ebatavaliselt madalale.

Mida aasta edasi, seda “ujuvam” musta reede mõiste on ning eriürituste ja allahindluskampaaniate aeg nihkub nädala viiendast tööpäevast varasemaks. Nii sattusime meiegi segadusse, et kas tõesti on nüüd juba must öö käes… Ööd on mustad, elektrit täis, aga must reede on tänavu siiski 29. novembril.

Pildid ja videod: Lexus ja Tesla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.