Neljapäev, 19. detsember 2024
15. juulil esitles Nissan virtuaalselt oma uut logo ja uut täiselektrilist signatuurmudelit CUV Ariya´t. Euroopas jõuab auto müügile viies variandis: baasmudeli aku netomaht on 63 kWh, tippmudel Perfomance on nelikveoline ja 87 kWh netomahuga akuga. Ariya sihtrühmaks on mehed, kes hindavad kvaliteeti ja omanäolisust.
Nissani uus logo, esimesena Ariya ninal

Nissan esitles 15. juulil esmakordselt Euroopas oma uut logo ning “uue ajastu” signatuurmudelit Ariya. Hele ja kerge joonega logo väljendab väärtusi, mida Jaapani autotootja esindab: praktilisus käsikäes uue tehnoloogia ja elektrifitseerimisega. Ariya omakorda on esimene uut ajastut tähistav mudel.

Uus logo, uus laul, mida mõistavad kõik

Kupee-krossover Ariya (hääldub “aaria” ja valiti sõna üldtuntuse ja meeldejäävuse pärast) on esimene e-auto, mille ninal elegantne Nissani uus logo ilutseb. 

Marco Fioravanti, Nissani Euroopa tootmisüksuse viitsepresident viskas küsimuse peale, miks just selline nimi, nalja:

“No nagu aru saate, olen ma Itaaliast, ja muidugi olen ma Ariya nimevalikuga ülimalt rahul. Ent see ei ole ainult muusika minu ja ooperisõprade kõrvadele, “ariya” tähistab ka kõrgkultuuri, nooblit stiili ning teadlikke valikuid – kõike seda Nissani uus signatuurmudel ka pakub. Ariya on ainulaadne, kordumatu ja ülimalt omanäoline auto. Ning selle nimi kõlab üle maailma ühtmoodi kaunilt ning jääb kõigile meelde.”

Juba on tundlikuma närviga inimesed jõudnud teha märkuse, et signatuurmudeli nimi Ariya on sobimatu, kuna viitab aarialastele ja natsismikuritegudele.

Aarialased (aarjalased) on ajalooliselt indoiraani keelkonna hõimud, valge “kõrgema” rassi tähenduse omandas see sõna Hitleri Saksamaa ja II ilmasõja ajal. Nissan Qashqai nime juured viivad samuti Iraani põlisaladele, pole kuigi tõenäoline, et tootja endale nii olulise asjaga nagu mudelinimi jalga tulistab.

Küsimusele, kes on Nissan Ariya peamine sihtrühm, vastas asepresident: “Kindlasti on neid, kes tulevad Leafilt Ariya peale, või vahetavad mõne muu elektriauto selle vastu välja. Meie fookus on aga preemiumklassi ostjatel, 40-50-aastastel meestel, kes hindavad kvaliteeti.”

Nissan vahetab Euroopas laadimisstandardit

Leafi populaarsuse näitel tahaks öelda, et CHAdeMO ei ole kaugeltki surnud – kuigi Euroopa võtab järjest CCS standardit kasutusele, on kontinente, kus CHAdeMO on jätkuvalt esikohal. 

Ariya, mille akumahtuvus on baasmudelil 65 kWh bruto (63 kWh neto), on aga juba CCS standardiga, suuteline vastu võtma kuni 130 kW võimsusega laadimiskiirust. 30 minutiga 300 km sõiduraadiust – sarnaselt saab Audi e-Tron oma aku laetud. 

CCS standardile üleminek on loogiline samm, kuna konkureerima tullakse esmaklassiautodega: “Leafiga ei saa Ariyat võrrelda, need on kaks täiesti erineva ajastu ja suundumusega elektrisõidukit,” rääkis Marco Fioravanti.

“Leaf on end tõestanud praktilise igapäevaautona, mis sobib hästi linnaühenduse katmiseks, pigem pere teise autona. Ariya puhul näeme kasvamas nende inimeste hulka, kes ostavad selle oma esimeseks autoks ja teevad pikemaid sõite, muuhulgas kasutavad rohkem kiirlaadimist. Leafi puhul laeb enamus omanikke autot kodus.”

Kuigi allakirjutanule tuleb Leafi “pigem mõeldud pere teiseks autoks” – väljaütlemine üllatusena, siis on selge et ellujäämise nimel peabki tootja vallutama jõuliselt uusi segmente ja sihtrühmi. 

Nissan Ariya 63kWh isendil on pardal 7,4 kW laadija kodus aeglaseks laadimiseks, 87 kWh on see 22 kW, kolm faasi. Ja kiirlaadijast suudab auto vastu võtta kuni 130 kW laadimisvõimsust. Paia superlaadija, siit tuleb Ariya.

Ariya – CUV SUV ruumiga

Digiesitlusel räägiti Ariyaga seoses palju “kõigi krossoverite mammast” Qashqaist ja ridade vahelt võiski välja lugeda, et uustulnuk sihib elektriautode segmendis Qashqai positsiooni ehk siis “kõigi elektriliste krossoverite isakese” kohta. 

Nagu omal ajal Qashqai on Ariya vähemalt Fioravanti sõnul oma ajast ees: selle juhiabid, sõiduomadused, aga siiski ennekõike välimus peaksid sillutama teed järgmistele konkurentidele, kes kohe-kohe sarnaste e-autode buumiga kaasa minema peaksid. 

Ariya on ehitatud alliansi uuele, 100% elektrisõidukitele mõeldud platvormile, mis annab inseneridele vabaduse teha, mida hing ihaldab; disaineritest rääkimata. CMF-EV alusele ehitavad oma e-sõidukid edaspidi ka Renault ja Mitsubishi. 

Platvormiga käsikäes käib Nissani taibukas liikuvusprogramm (Intelligent Mobility) ja uudne nelikvedu, mis on kohandatud üksnes elektriautodele ja kannab Nissani puhul nime e-4ORCE (lugeda “e-force). Süsteem peaks tagama sujuva üleminekuteta sõidu ning optimaalseima elektriajamite rakenduse telgedel oludele vastavalt. 

Põhjaehitis võimaldas valmistada auto, mis näeb välja nagu kupee-krossover, kus on aga ruumi nagu tavalises maasturitaolises sõidukis. Interjöör on minimalistlik, ekraanide ja valitsate lahendused kasutajakesksed.

Eraldi tõi Fioravanti välja jahutusseadmete paigutuse auto esikapoti alla, mis jätabki rohkem sõitjatele kabiinis ruumi.

Aku on “uputatud”, mis võimaldab põranda jätta lamedaks ja saledad istmed omakorda võtavad vähem ruumi, mistõttu sõitjatel on koht, kuhu oma pea, jalad, õlad panna. Akul on vedelikjahutus.

Pool tuhat kilomeetrit nagu sipsti

Arya sõiduraadius on mudelist sõltuvalt ühe laadimisega kuni pool tuhat kilomeetrit (WLTP). Kõige kaugemale silkab esiveoline suurema akuga “aaria”, Pefomance’il on sõiduraadiust umbes 400 km, vaid 40 km rohkem kui kõige lihtsamal versioonil. See-eest on jõudu ja kiirendust ja kõike ikka väga uhkelt.

Kui võrrelda põhikonkurentide Jaguar I-Pace’i ja Audi e-Troniga, siis on Ariya igati tasemel, Tesla Model Y sõit on ilmselt sama raha eest märksa pikem. 

Kontseptsiooni oma uuest elektrilisest krossoverist esitles Nissan juba 2017. aastal Tokyo autonäitusel. Helen Perry, Nissani sõiduautode turundusjuht ütles esitlusel, et Ariya on väga paljuski see, mida toona Tokyos näha sai ent veelgi parem:

“Paari aastaga on intelligentsed liikuvuslahendused kõvasti edasi arenenud ja nullheitega elektriautod saanud osaks tänapäevast. Klientide teadlikkus on järjest kasvanud ning kõik, kes Ariya ostavad, ei pea pettuma, see auto on mitmes mõttes oma ajast ees.”

Helen Perry rõhutas, et Ariya suhtleb juhiga aktiivselt, õpib ja areneb koos temaga. Seni on “targad” autod ikka preemiumbrändide pärusmaa olnud, mõelgem kasvõi uutele BMW-dele, mis on assistendi eest, ning vajadusel helistavad näiteks koosolekule ja teatavad kohalejõudmise aja. 

Küsimusele, kas midagi uutest tehnoloogiatest võetakse kasutusele ka Leafi täiustatud versioonidel, vastasid Perry ja Fioravanti, et pigem mitte – tegu on kahe eri klassist autoga. Leafile ei saa järelikult kunagi öelda “Hei, Nissan!” ja loota, et ta sellele rõõmsalt reageerib.

Aastaks 2023 on pool Nissani toodangust elektriline
Nelikvedu ja e-pedaal

Kui Ariya lihtsamal variandil on vaid esivedu, siis kallimatel versioonidel nutikas elektrooniline nelikvedu 4ORCE ja see saab olema edaspidi kõigil Nissani sõidukitel. e-4ORCE lahtiseletatult on “e” nagu elekter, “4” nagu nelja ratta vedu ja “ORCE” nagu jõud.

Perry kirjeldab tulemust kui Nissan GT-R’i ATTESA E-TS veojõu jagaja ja Nissan Patrol 4×4 DNA kombot, milles on säilinud “päris nelikveo” tunnetus, aga mis on “mõtlev” ehk läbinisti elektrooniline. Põnev igatahes.

Roolitunnetus peaks Ariyal samuti olema suurepärane, elektrooniline võimendi loeb juhi soove silmist ning rooli peab vaid õige vähe “painutama”, et soovitud suunas liikuda. 

Nissan Leafilt tuttav e-pedaal, mis võimaldab elektriautoga sõita, kasutades ühte lapatsit, on olemas ka Ariyal, loomulikult veel samm edasiarendatumas versioonis. Mida see kõik tähendab, saame teada kui rooli istume.

Arya strateegilised mõõdud. Allikas: Nissan
Eurooplastele viis eri versiooni aariast

Uus ilus täiselektriline krossover on muusika e-auto sõprade kõrvadele, seda enam, et igaüks saab valida ise, mis muusikat täpselt kuulab kuna auto iseenesest liigub ju hiirvaikselt. 

Euroopas tuleb Ariya müügile viies versioonis ning hea uudis, et nii “lahjemat” kui 87 kWh akuga autot saab nii esi-kui nelikveolisena. Kõige kaugemale – 500 km ühe laadimisega – sõidab esiveoline suure akuga versioon.

Neile, kes harjunud autole käru sappa siduma, on aga rõõmusõnum: ooperifantoom suudab vedida kuni 1500 kg raskust. 

Sõiduviise on kolm: standard, öko ja sport, e-4ORCE versioonidel lisaks “lumi”. Ehk nagu juba traditsiooniks on saanud, ühe autoga saab sõita nagu tuju on. Ja nelik-aariaga ka lauldes läbi lume ja üle nõlvade. Hei, kelgule!

Millal müügile jõuab ja mis maksab?

Koroonakriis ja Nissani sisemised otsused lükkasid Ariya tulekut pea aasta võrra edasi: koduturul Jaapanis on seda oodata 2021. aasta suvel, seejärel USA-s ja Euroopas. Hinnanguliselt näeme esimesi autosid 2021. aasta hilissügisel.

Hinnast pole suuremat teada kui et baasversiooni puhul saab rääkida alla 50 000 eurost algavatest numbritest. Tippversioon siis vastavalt kallim. Hinna põhjal tuleb Ariya konkureerima Tesla Model Y, Hyundai Kona EV ja Kia Niro EV-ga. 

Nüüd jääb üle ainult silmad pikad peas oodata.

Pildid ja video: Nissan

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.