Kel plaan toetada Eesti esimese elektriauto Nobe numbrisse jõudmist, saab seda 15. juulist alates 45 päeva jooksul Indiegogo ühisrahastusplatvormi kaudu teha. Esimeste tundide jooksul on Nobele 71 euroga õla alla pannud 4 toetajat.
https://www.youtube.com/watch?v=I8U1lsjMhAo
Esmaspäeval, 15. juulil Indiegogos alanud ühisrahastuskampaania eesmärk on koguda 100 000 dollarit Nobe elektriauto homologeerimiseks.
Selle tulemusena saab kanda autod Eesti liiklusregistrisse ja Nobe saab numbrimärgi. Testimine viiakse läbi Belgia ettevõttes Mgineering.
Sõidukite kaks prototüüpi on valmis, lisaks tavaversioonile on olema ka Nobe GT. Tootja järgmine samm ongi saata sõidukid Belgiasse testimisele.
Belgias kontrollitakse globaalse autotööstuse standarditele vastavust, muuhulgas viiakse läbi ohutuskontroll, vaadatakse pidurite ja tulede nõuetele vastavust jpm.
“Meie eesmärgi täitumisel saame liikuda suure sammu oma unistusele lähemale ja käivitada Eesti esimene kodumaine autotehas. Loodame toota esimesed kodumaised elektriautod 2020. aasta kevadeks,” lausub Roman Muljar.
Nobe Indiegogo kampaaniale viib otselink siit
Toetamiseks tuleb end registreerida Indiegogo platvormil kasutajaks. Nobe kampaania kestab 15. juulist 29. augustini.
Rahastusvooru eesmärgi (100 000 dollarit) mittetäitumise korral kantakse summad täies ulatuses tagasi. Nobe on esimeste tundidega leidnud 4 rahastajat, kes 71 euroga on nõus õla alla panema.
“Kõik projekti toetajad saavad tänutäheks Nobe kõige esimesele autole oma ees- ja perekonnanime. Toetada saab summas 20 või 100 dollarit ja summa suurusest oleneb ka nime suurus sõidukil,” selgitab Nobe tegevjuht Roman Muljar.
“Kui toetajaid tuleb rohkem kui ühele autole mahub nimesid, siis ehitame lihtsalt ühe auto juurde. Kõik võivad julgelt tulla tehasesse Nobe autot uudistama,” lisab Roman Muljar.
18 euro eest (kampaania ajal 80% tavapärasest odavam hind!) saab autole väikese nime. Kokku saab sellist paketti osta 1000 toetajat. Kes tahab, võib osta autole kogu oma perekonna või siis oma nime sada korda.
53 euro eest saab soetada Nobe T-särgi, 89 euro eest nime natuke suuremalt esitiivale. Suuri nimesid mahub autole kokku 500. Auto saab kirju nagu pühademuna!
Tehas tuleb, Belgia firmaga kontakti veel ei saanud
Kuna Muljar ütleb, et kõik huvilised võivad tulla tehasesse uudistama, uurin Roman Muljarilt, kus tehas on – kevadel kirjutasid Tööstusuudised, et see võiks tulla kuskile Tallinna külje alla.
Telefoni teel annab Muljar kiirkommentaari: “Tehast esialgu veel ei ole, Nobe labor tegutseb Tallinnas aadressil Telliskivi 3. Peagi kolitakse sealt Tehnopoli taha, kuhu tuleb tehas, mis suudab toota 10 autot päevas.”
Küsin ka Belgia Mgineeringu kontakte, sest guugeldades ma selle kohta suurt midagi ei leia, v.a. LinkedIn, mis annab vastuseks, et 1 inimene on märkinud ettevõtte 2018. aastal oma töökohaks.
Täiendatud kell 15:48 Muljar saadabki edasi kirjavahetuse belglastega, kus on ka esmased kommentaarid tulevase tüübikinnituse läbiviimise kohta.
Vahepeal on Indiegogos lisandunud 2 investorit ning summa kasvanud 106 euroni. Seni pole ükski suuremaid ampse võtnud, kuigi täna saaks Nobe ette tellida 19% odavamalt hinnakirjast ehk 25 712 euroga. Auto valmib tootja lubadusel umbes 2121. aasta jaanuariks.
Loe siit Indrek Jakobsoni esmatutvusest kahe Nobe prototüübiga
Nobe numbrites
· Nobel on 3 ratast, 3 istet ja see mahutab 2 reisijat
· Kõik kolm ratast veavad
· Nobel on ees ruumi kaasaskantavale akule, mis lisab 60 kilomeetrit sõiduulatust.
· Nobe sõiduulatus on 250 kilomeetrit ja 310 kilomeetrit koos lisaakuga
· Aku laeb täis kolme tunniga.
· Tippkiirus on 130 km/h.
· See on esimene täiselektriline targa-keretüübiga auto
Kaanepilt: Indrek Jakobson