Teisipäeval, 15. detsembril kell 9 hommikul avanes KIK e-autode ostutoetuse taotluste vastuvõtt, mis sulgus juba 30 minuti pärast – kiirete näppude voorust pääsesid läbi sadakond ettevõtet ning eraisikut.
Ööl vastu 15. detsembrit istus nii mõnigi e-auto ostuhuviline punaste silmadega arvuti ees ning täitis viimaseid nõutud lahtreid ostutoetuse dokumentides. Mõni minut enne kella üheksat pidi aga valmis olema, et taotlus ka kibekiiresti ära saata.
Kell 9 avanenud taotluste vastuvõtt sulgus 30 minutiga: KIK sulges e-autode taotlusvooru kell 9:30, sest huvi ja esitatud taotluste hulk tõid eelarvemahu täis piltlikult veel enne kui ametnik arvutile selja pöörata jõudis.
Eraisikud on aktiviseerunud
Toetust küsitakse kokku 870 000 eurot, ostutoetusega soovitakse osta üle 170 e-sõiduki. Taotlejate seas olid ettevõtted ja eraisikud peaaegu pooleks (57 ja 48) – võrreldes I vooruga on eraisikute osakaal plahvatuslikult kasvanud.
„Võtsime taotlusi veidi enam sisse, kuna esmalt tuleb üle vaadata, kas kõik toetuse saajad kvalifitseeruvad ja kas on väljalangejaid,“ sõnab KIKi energeetika valdkonnajuht Krisli Kõrgesaar.
„Samuti võimaldab toetuse määrus jätta vooru eelarvet ületavad taotlused ootele. Kui rahasid peaks esimesest voorust vabanema, teeme joonealustele taotlejale ettepaneku taotluse ülevaatamiseks ja rahuldamiseks,“ lisab ta.
Eelarve on peaaegu 400 000 eurot
II toetusvooru eelarve on 380 000 eurot, millest arvestatakse maha sõidumeerikute paigaldamisele minev osa, lisatakse aga I voorus “jah” sõna mitte realiseerunud toetuste rahad, praeguseks 75 000 eurot.
Projekti läbiviija KIK vaatab kõik esitatud taotlused läbi laekumise järjekorras maksimaalselt 70 päeva jooksul – esimesed otsused “jah” või “ei” osas peaksid jõudma taotlejateni juba uue aasta alguses.
Kui taotlus on menetlusse võetud, siis hinnatakse see lõpuni, ja antakse taotlejale võimalus vajadusel puudusi parandada.
Nii läkski: Škoda Enyaq on soovituim e-auto
Sügisel kirjutasime, et VW jäi oma vastusega Škoda Enyaqile hiljaks ja tõenäoliselt maksab see koha taotlejate edetabelis. Nii ka läks: II toetusvooru nõutuim e-auto on Škoda Enyaq, järgnevad Nissan Leaf, VW ID.3 ja Tesla Model 3.
Milliseks kujuneb tegelik toetusega ostetud e-autode rivi, saab öelda siis, kui taotlejad on oma ostud toetuse abiga realiseerinud: KIK ei sea piiranguid poolel teel hobuste vahetamiseks ehk inimene võib ümber otsustada, mis mudeli ta välja soovib võtta. Tundub loogilisena, sest e-autosid tuleb turule nagu seeni pärast vihma.
Taotlusvoorust toetatakse uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria sõidukite ostu. Toetuse summa ühe sõiduki kohta on 5000 eurot (eraisikule 4000 eurot, sest tasuda tuleb tulumaks) ning elektrisõiduki hind võib olla kuni 50 000 eurot käibemaksuta (60 000 eurot koos km). Täpsemalt saab lugeda KIK kodulehelt.
Antud toetus on mõeldud e-sõidukite kasutamise populariseerimiseks ning praegu tundub, et läinud õnneks – II vooru eraisikute osakaal on pea sama suur kui ettevõtjatest taotlejate oma.
Euroopa tänavune autoostu statistika kõneleb selget keelt: kui muudes segmentides on toimunud kukkumine, siis e-autode müüginumbrid kasvavad kuust-kuusse.
Põhjus ei ole niivõrd teadlikkuse tõus kuivõrd paratamatus: sisepõlemismootoriga autod tõrjutakse linnadest välja, tootjad tõmbavad diiselautode tootmist koomale ja investeerivad elektriajamiga sõidukite tootmisse.
Riigid on välja pannud soliidsed ostutoetused ja maksusoodustused e-autode leviku edendamiseks, koroona omakorda on kaasa aidanud autostumise kasvule kuna auto tundub turvalisima liikumisvahendina.
E-sõidukite segmendis kasvu näidata polegi väga keeruline, kuna seni on numbrid mõne üksiku erandiga nagu Norra või Madalmaad, olnud marginaalsed.
Ilmselt pole ka Eestis enam kaugel see aeg kui kõneleme elektriautost kui ühest variandist paljude seas ning ei pööra enam niivõrd palju tähelepanu sõiduraadiusele kui auto vastupidavusele ja kasutusmugavusele.
KIKi poolt koordineeritava e-sõidukite ostutoetuse meetme eesmärk on propageerida elektrisõidukite kasutuselevõttu, et vähendada transpordisektoris fossiilsete kütuste kasutamisest tingitud kasvuhoonegaaside ja õhusaasteainete heidet.
Toetust antakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.
Kaanepilt: Škoda