EV Data Center avaldas 2022. aasta globaalsed müügitulemused: maailmas müüdi mullu 10, 5 miljonit elektriajamiga sõidukit. Kõige vähem kasvas müük Euroopas, seda komponentide nappuse tõttu. Elektriliste kergsõidukite turu on vallutanud Hiina tootjad.
2022. aasta teisest poolest on automüük kogu maailmas tasapisi taastumas. Kokku müüdi 81 mln sõiduautot, mida on pool protsenti vähem kui 2021. aastal ja 15% vähem kui 2020. aastal.
Elektriajamiga sõiduautod rokivad
Ülemaailmne elektrisõidukite müük jätkus 2022. aastal püstloodis: kokku tarniti 10,5 miljonit uut täiselektrilist ja pistikhübriidi. Võrreldes tunamullusega kasvas elektriajamiga sõidukite müük 55%.
Ainult Euroopas, kus kahel eelneval aastal toimus järsk müügikasv, turg praktiliselt seiskus, kasv kõigest 15%. Süüdi on tarneahelate katkemised ning komponentide puudus, ka Ukraina sõda on turgu tugevalt mõjutanud.
USA-s ja Kanadas kasvas elektriajamiga sõidukite müük 48%, samal ajal sisepõlemismootoriga sõiduautode müüginumbrid kahanesid jätkuvalt.
Olenematata rangetest pandeemiapiirangutest, kinnisvarakriisist ja pankrotilainest, jätkus Hiinas e-sõidukite müügiedu. Suurim tootja BYD kasvatas müüki rohkem kui kolmekordselt, 1,85 mln ühikuni. See oli mullu kogu maailma mastaabis parim tulemus, kui sisse arvata ka pistikhübriidid, mida müüdi ligi miljon.
Täiselektriliste autode müügiedetabeli tipus on jätkuvalt Tesla, mis mullu tarnis üle ilma 1,31 mln elektriautot. Sellele järgnesid peaaegu võrdsete müügimahtudega VA Grupp ja General Motors.
Kõige suurem elektrisõidukite osakaal kõigist tarnitud autodest oli 2022. aastal Norras, kus “e”-d andsid 71% ja pistikhübriidid 8%. Hiinas moodustas elektriajamiga autode müük 27%, Euroopas 20,8% ja USA-s 7,2% kogu müügist. Kõige kiiremini kasvas elektriajamiga sõidukite müük Indoneesias, Indias ja Uus-Meremaal.
Sisepõlemismootor kaotab turge
Pistikhübriidide müüginumbrid on kasvutrendis kuid nende osakaal kõikidest elektriajamiga autodest langeb, peamiselt selle tõttu, et PHEV-ide ja BEV-ide hinnatase on ühtlustumas.
Täiselektriliste sõidukite müük kasvas 2021. aastaga võrreldes 59%, pistikhübriididel 46%, mitte laetavate nn täishübriididel 15% ja kerghübriididel 1%. Esimest korda ületas laetavate sõidukite arv mittelaetavate oma 2,1 miljoniga.
Sisepõlemismootoriga (ICE) sõidukite müük jätkas langustm neid müüdi ülemaailmselt 7% vähem kui 2021 ja nende osakaal kõigist sõiduautodest moodustas 76,8%.
Kütuseelemendiga (FCEV) sõiduautode rindel läbimurret ei ole toimunud, põhjuseks kallim hind ning vesiniku tankimise võimaluste vähesus. Ka pole siiani suudetud laialdasemalt kasutusele võtta keskkonnasäästlikumat tootmist, mis suudaks hinnaga konkureerida. 2022. aastal müüdi 15 400 vesinikuautot, see on 0,02% kõigist uutest müüdud autodest.
Skeemitamine ja nõudluse moonutamine
Euroopas mõjutavad müüki ühelt poolt surve sisepõlemismootoriga sõidukite tootmise vähendamisele, et täita kliimaeesmärke ja vähendada heiteid, teiselt poolt aga elektriajamiga autode kiire levik, mis teeb neist n-ö ühe variandi teiste seas ja sunnib valitsusi toetusmeetmeteid tagasi tõmbama.
Nii võeti kiiruga sihtturgudel arvele võimalikult palju sisepõlemismootoriga autosid, mida 2023. aastal enam ei tohi müüa, samuti osteti toetustega kokku elektriautosid, et need kas oma kasutusse võtta või edasi müüa – Saksamaal on toetusega ostetud elektriautode esimesel lubatud võimalusel edasi müümine tulus äri.
2023. aastal ennustatakse elektriajamiga sõiduautode müügi kasvu 36% võrra (14,3 mln ühikut), sealjuures täiselektriliste autode osakaal kasvab, ulatudes 11 miljonini. 2023. aasta lõpuks peaks maailma teedel olema kokku 40 miljonit elektriajamiga sõiduautot, millest 73% on täiselektrilised.
Allikas: EV Data Center. Kaanepilt Ylle Tampere