Olgugi et elektriautod vallutavad paljude autohuviliste südameid ning elektriautode turuosa kasvab iga aastaga (näiteks Volkswageni elektriautode turuosa kasvas 2021. aasta esimese kuue kuu jooksul Baltikumis 11%), ringleb endiselt mitmeid valearusaamu.
E-mobiilsuse ekspert Matīss Zemītis selgitab viit kõige levinumat elektriautodega seonduvat müüti.
Elektriautode hooldus on keeruline, kättesaamatu ja kallis
Elektriautode hooldus on palju muretum kui sisepõlemismootoriga autodel, sest elektriautodel on keskmiselt seitse korda vähem varuosi. Tänu sellele on elektriautol vähem potentsiaalseid rikkeid, mille tõttu auto võiks parandustöödesse sattuda.
Kuna teenindust ei ole vaja nii tihedalt külastada, vähendab see pikemas perspektiivis oluliselt ka auto hoolduskulusid. Elektriautod on lihtsad ja praktilised ning nende hooldamine pole kaugeltki kallis ega keeruline.
Laadimispunkte on keeruline leida
Tegelikult on laadimisjaama pea sama lihtne leida kui tavapäraseid tanklaid. Võrdluseks – Eestis on kokku umbes 485 tanklat ja üle 200 kiirlaadimispunkti ning nende arv aina kasvab. Võib arvata, et tulevikus on elektriautode laadimispunkte rohkem kui tanklaid ning siis ei tohiks keegi auto laadimisega hätta jääda.
Samuti on oluline märkida, et Eestis on kiirlaadijate võrgustikuga kaetud kõik peamised kõrge liiklustihedusega maanteed ja käidavad asukohad. Kiirlaadimisjaamade omavaheline distants on maksimaalselt 40-60 km. Keskmiselt sõidavad inimesed päevas umbes 50 km, seega pole vaja pikema sõiduulatusega autot nii sageli laadida.
Elektrisõiduki sõiduulatus väheneb, kui seda liiga sageli laadida
Elektriautod kasutavad liitiumioonakusid, millel on mobiiltelefonide akudega võrreldes erinev ehitus ja tehnoloogia. Sellistele akudele teeb head, kui neid aeg-ajalt laadida ning mitte täielikult tühjaks sõita. Elektrisõiduki aku pikema eluea tagamiseks peaks elektrisõiduki kasutaja hoidma aku laetuse taset vahemikus 20% kuni 80%.
Pikemate sõitude jaoks on soovitatav, kui aku on täielikult laetud. Kõigil Volkswageni elektrisõidukite akudel on tavapärase 5-aastase garantiiaja asemel 8-aastane või 160 000 km garantii. Oluline on märkida, et isegi pärast 8-aastast elektrisõiduki kasutamist on elektriautol alles vähemalt 70% esialgsest aku võimsusest. Pikem garantiiaeg annab sõitjale lisakindluse nii toote kui ka selle jätkusuutlikkuse osas.
Halva ilmaga on elektriautoga ohtlik sõita
Elektriautoga sõitmine on ohutu iga ilmaga – auto aku on täielikult isoleeritud ning alumiiniumkapsli sees hermeetiliselt suletud. Elektriautoga saab turvaliselt läbi sõita isegi sügavamatest veelompidest. Juhul, kui auto elektrisüsteemis tuvastatakse tehniline rike, lülitatakse kõrgepingeaku automaatselt kõrgepingeelementidest välja.
Ka elektriaku laadimine tormi ajal on ohutu – laadimine algab alles siis, kui on loodud turvaline ühendus. Eelnevalt kontrollib laadija, mis on konkreetne allikas, kui palju elektrienergiat saab sealt vastu võtta ning seejärel teeb vahetusi sideplokkide vahel ning alles siis algab laadimine.
Elektriautoga on avariisse sattumine ohtlikum
Kui elektriauto süttib, põleb selle aku väga kaua, seda on raskem kustutada, kuid see ei sütti kohe ega plahvata, nagu see võib juhtuda sisepõlemismootoriga autodega.
Kõikidel Volkswagen ID. perekonna autodel on standardvarustuses mitmesugused turvasüsteemid, mis on loodud õnnetuste vältimiseks. Tasub ka mainida, et elektriautodega sõitjate sõidustiil on rahulikum, kuna võimalikult pika sõiduulatuse saavutamiseks on oluline säästlikult sõita. Rahulik ja mõistlik sõidustiil vähendab samuti õnnetuste riski.
Fotod: Raul Mee, Sten Ottep/Fifty Visual