Esmaspäev, 23. detsember 2024
Ford kasutab esimese autotootjana seotud süsihappegaasist tehtud materjale, peamised kasutuskohad jäävad istmetesse ja kapoti alla. Teadlased ootavad, et uued biomaterjalid jõuaksid Fordi seeriaautodesse viie aasta jooksul.

Kuni 50 protsendi ulatuses süsihappegaasil põhinev kihtplast näib paljulubav, kuna vastab autotööstuse rangetele testistandarditele. Seda saab kasutada istmetes ja kapoti all ning see vähendaks iga-aastast naftatarbimist rohkem kui kahesaja tonni võrra. Süsihappegaasist tehtud materjal vähendaks täiendavalt fossiilsete kütuste kasutust Fordi autodes ja suurendaks jätkusuutlike materjalide osakaalu autotootja mudelivalikus.

„Ford tegeleb jõuliselt oma ökoloogilise jalajälje vähendamisega ja naftapõhiste materjalide vähendamine on osa sellest,“ ütles Fordi jätkusuutlikkuse tehniline juht Debbie Mielewski. „See tehnoloogia on eriti põnev, sest panustab ka pealtnäha lahendamatu probleemi – kliimasoojenemine – lahendamisse. Meil on hea meel olla süsihappegaasi emissiooni ja kliimasoojenemise vähendamise esirinnas.“

Süsihappegaasi emissioon ja kliimasoojenemine on äärmiselt oluline probleem, kuna igal sekundil lastakse atmosfääri umbes tuhat tonni süsihappegaasi. Plastikutootmine moodustab Briti Plastikuühenduse andmetel peaaegu 4 protsenti maailma naftakasutusest. Fordi teadlased loodavad, et ettevõtte varajased sammud seotud süsihappegaasi innovatiivse kasutuse suunas aitavad saavutada Pariisi leppega seatud pikaajalisi kliimasoojenemise vähendamise eesmärke.

Ford Motor Company is the first automaker to formulate and test new foam and plastic components using carbon dioxide as feedstock. Researchers expect to see the new biomaterials in Ford production vehicles within five years. Formulated with up to 50 percent CO2-based polyols, the foam is showing promise as it meets rigorous automotive test standards. It could be employed in seating and underhood applications, potentially reducing petroleum use by more than 600 million pounds annually – enough to fill nearly 35,000 American homes. CO2-derived foam will further reduce the use of fossil fuels in Ford vehicles and increase the presence of sustainable foam in the automaker’s global lineup.

Juba kahe aastakümne vältel on teadlased edukalt Fordi autode jaoks jätkusuutlikke materjale arendanud. Põhja-Ameerikas on igas autos kasutuses soja. Samuti on autodes kasutatud kookoskiudu, ümbertöödeldud rehve, ümbertöödeldud t-särke ja teksaseid, ning ümbertöödeldud plastpudeleid.

Ford alustas seotud süsihappegaasile rakenduse leidmiseks koostööd mitmete ettevõtete, varustajate ja ülikoolidega juba 2013. aastal. Nende hulgas on näiteks Novomer, kes kasutab tehastest seotud süsihappegaasi innovatiivsete materjalide tootmiseks. Erinevate protsesside tulemusel valmib polümeer, mida saab muuta erinevateks kergelt ümbertöödeldavateks matejalideks.

„Novomeri jaoks on Fordipoolne töö meie Converge® süsihappegaasil põhinevate polümeeride väga rõõmustav,“ ütles Peter Shepard, Novomeri juht. „Uute tehnoloogiate massitootmisse jõudmine nõuab julgeid ja innovatiivseid ettevõtteid nagu Ford.“

Fordil omakorda on hea meel olla esimene autotootja, kes sellisel moel süsihappegaasi emissiooni vähendamise suunas liigub. „Me arendame jõuliselt uusi, jätkusuutlikumaid viise kõrgekvaliteediliste toodete loomiseks, ning peame silmas meie maailma säilitamist ja parandamist,“ ütles Mielewski.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tuleb aeg, kui enam mitte miski ei lähe raisku, sest kõik, mis ära visatakse, töödeldakse ümber ja saadetakse uuesti ringlusse. Kellel veel kangastub futuristlik, veidi postapokalüptilise ja steampunki maitsega tehas-linn?

city

Allikas: Ford, fotod: Ford, Penny Taylor

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.