2011. aastal lõid Põhja-Jaapanis aset leidnud maavärin ja tsunami Jaapani autotootmise tarneahela osaliselt rivist välja. Mõned tootjad on pärast seda riske maandanud, kuid nii mõnedki teised olid sunnitud just Lõuna-Jaapanit räsinud maavärinatele alla vanduma ja tootmise peatama.
Koos teiste Kyushul asuvate elektroonikatootjatega sulges autodele mikrokontrollerikiipe tootev Renesas Electronics Corp kahjude hindamiseks oma Kumamoto tehase, uuesti avamise aeg pole teada.
Ka Mitsubishi Electric Corp peatas tootmise kahes Kumamotos asuvas tehases, kus toodeti autode navigatsioonisüsteemides kasutatavaid vedelkristallekraanimooduleid ja erinevate elektroonikatoodete, sh konditsioneeride ja hübriid- või elektriautode, inverterites kasutatavaid pooljuhtkiipe. Nende tehaste toodangut vajab nii Mitsubishi ise kui ettevõtte kliendid. Mitsubishi kõneisiku sõnul kestab järeltõugete valguses veel olukorra hindamine.
Laupäevane looduskatastroof puudutas ka autotootjaid, kes just olid oma tootmisliinid neljapäevase maavärina kahjustuste kontrollimiseks peatanud. Nende hulgas on näiteks Honda, kes lubas Kumamoto mootorrattatehase tööd esmaspäevani pausil hoida.
Toyota on peatanud töö lausa kolme Fukuokas asuvas tehases, kus toodeti sõidukeid, mootoreid ja transaxle-tüüpi käigukaste. Toyota sõnul ei saanud tehased kahjustada, kuid kontrollitakse varustajate seisu ning selle tulemuse põhjal otsustati pühapäeval, et enne 23. aprilli liine käima ei panda.
Nissan peatas tootmise Fukuoka tehases, kus toodetakse erinevaid autosid, sealhulgas näiteks meil vähem tuntud Serena ja Teana, ning Murano ja Note.
2011. aasta looduskatastroofis kõige rohkem kannatanud piirkonnad tootsid tervelt 6,2 protsenti kogu Jaapani SKP-st, samas Kumamoto piirkond toodab umbes 1,1 protsenti ning selle majandustegevus toimub suuresti oma regiooni sees, mistõttu laiemat mõju Jaapani majandusele ei tohiks sellel olla.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Vahel tuleb eriti selgelt meelde, miks Eestis nii hea elada on. See on üks neist näidetest – maavärina ohvriks saada on meie mail ikka väga raske (sest kunagi ei tohi öelda “võimatu”). See on ka majanduslikult kasulik, kuna selle riski maandamiseks tehtavad kulutused jäävad siinsetel ettevõtjatel tegemata. Seega – kolige oma tehased stabiilsele pinnale, meil Eestis seda jagub.
Allikas: Reuters, Toyota, foto: Nissan