Kolmapäev, 18. detsember 2024
Volkswagen Golf on sõnapaar, mida on ilmselt kuulnud ka kõige autokaugem inimene. Maailmas pole just palju mudeleid, mis tervele klassile nime annaksid, mudelitähis 1J või 4. põlvkond paneb aga paljusid õlgu kehitama.

Viimati mainitu näol on tegu aastail 1997-2003 toodetud Golfiga. Kui kolmanda põlvkonna auto oli uuena kättesaadav vähestele, siis esimese börsikrahhi ning Vene kriisi läbielanuile oli tegu juba kättesaadava sõidukiga, seda enam, et pangad ning kindlustus- ja liisingfirmad olid esimesed kasvuraskused juba ületanud.

Ka Euroopas oli kaua tegu ostetuima autoga, mis tähendab hiljem tohutut valikut järelturul. Artikli kirjutamise hetkel oli ainuüksi auto24.ee vahendusel saadaval 34 Mk4 Golfi, lisaks on Facebooki gruppides saadaval veel kümmekond.

Auto sarnanes paljuski Euroopa aasta auto tiitli võitnud eelmise põlve Golfile, olles viimasest siiski paremini viimistletum. Mootorivalik ulatus erinevas seades 1,4-liitrisest kuni läbi aegade suurima mootoriga Golfi, 3,2-liitrise V6 varustatud R32-ni.

Vähestel mudelitel kasutati ka Haldex-nelikvedu, mida Volkswagen kutsus nimega 4Motion. Väikese mootoriga (1,4 ja 1,6) Golfid olid üsna säästlikud (sajandivahetuse mõistes!), mida aga ei saanud öelda suuremate kohta, ka ilmneb neil rohkem kulukaid vigu.

Kui tänapäevased Golfid on nii mahukad, et mudeliuuendusega enam ruumi ei lisata, siis sajandivahetusel oli lugu teisiti. Tagaistmel olid olud üsna kitsad ning pakiruum ei hiilanud mahutavusega, pealegi on hulk autosid varustatud enam kui askeetlikult. Ka kliirens jääb linnamaasturite ajastu algusele kohaselt juba madalale.

Siiski on enamlevinud varuosad väga soodsad ning auto tänu lihtsale ehitusele kergesti remonditav, seega peaksid ülalpidamiskulud igati mõistlikud olema. Küll aga tuleb arvestada, et vaatamata heale korrosioonitõrjele (galvaniseeritud kere!) võib rooste auto kallal olla oma töö teinud, mistõttu kere seisukorda kontrollides tuleb olla eriti hoolikas.

Tänapäeval algavad 4. põlvkonna Golfide hinnad mõnesajast eurost (need jõuavad tihti müüki üksnes Facebookis) ja lõpevad paari tuhande juures. Välja sai valitud pigem hinnaskaala ülemises otsas paiknevad eksemplarid, kuna nende puhul on tõenäosus kulukaks remondiks pisut väiksem (kuigi see risk on nii vana auto puhul alati olemas!).

Sedapuhku valisime välja kaks autot, mis mõlemad täiesti juhuslikult on halli metallikvärvi ning täpselt üheealistena 21 aastat vanad. Kuigi pigem hinnaskaala kallimas osas, on tegu olemuselt täiesti erinevate liikuritega. Ka läbisõit on neil kuulutuste väitel üsna napp, kuid selles vanuses autode puhul tuleb osta ennekõike seisukorda, mitte hodomeetri näitu.

Esimeses kuulutuses müüdav Golf on tehniliselt omasuguste seas üks täiuslikumaid. 20-klapiline 1,8-liitrine mootor arendab 92 kW ning veojõud kantakse ratastele Haldexi nelikveo abil. Seega on tegu ideaalse kaaslasega talveks, kus lumehanged väga sügavad pole, kuid libedusega tuleb siiski rinda pista.

Omaniku väitel on kere täiesti roostevaba ning kuna auto on igapäevases kasutuses, siis ilmselt ka suuri sõitmist segavaid vigu karta ei ole, küll aga puuduvad konditsioneer ja katuseluuk. Ka pole Soomest toodud auto Eesti ajalugu kuigi pikk.

Teine Golf on vastupidiselt suunatud säästlikkusele. Vaid 1,4-liitrine (tõsi, juba 16 klapiga) mootor arendab vaid 55 kW ning sellele on lisaks veel paigaldatud LPG-gaasiseade, mis peaks kulgemise eriti säästlikuks muutma (omaniku hinnangul ca 7€/100km).

Hiljuti Saksamaalt tooduna on sel olemas ka konditsioneer, et suvel oleks kulgemine mõnusam. Omaniku sõnul tingib müügi vajadus suurema auto järele, kuid ühtegi viga, mis sõitmist takistada võiks, pole teada.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena osta, müüa ega vahetada mainitud autosid. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: Auto24

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.