Sportautode turul on läbi aegade olnud põnevaid väiketegijaid. Wiesmann on, olenemata oma väiksusest, kirjutanud end autoajalukku suhteliselt suurte ja säravate tähtedega. 2014. aastal läks ettevõte pankrotti, nüüd aga puhuvad soojemad tuuled: vennad-miljonärid Sahir ja Rohen Berry on lubanud Wiesmanni fööniksina tuhast tõsta.
Väikesi sportautotootjaid on maailm näinud lugematul hulgal. On neid “rätsepaid”, kes valmistanud vaid ühe auto ja seejärel ajalukku kadunud; ja neid, kes on suutnud mõnda aega rivis püsida. Wiesmann suutis teha ajalugu, püsides turul ligi veerandsada aastat, 20 aastat autosid tootes.
[dropcap]LEGENDI SÜND[/dropcap]Wiesmanni legend räägib, et idee sündis 1985. aastal Esseni autonäitusel, kus vennad Wiesmannid jõudsid otsusele, et “peavoolu” sportautodele vastukaaluks tuleb hakata ehitama “päris” sportautosid, mis on inspireeritud ajaloost ja kannavad unikaalsuse pitserit.
1988. aastal käivitasidki inseneriharidusega Martin ja majandusharidusega Friedhelm Saksamaal Dülmenis oma firma Wiesmann Auto Sport GmbH & Co. Firma sloganiks sai lennukas “Manufaktur Der Individualisten” (individualistide tehas). Wiesmanni logol troonis geko, sest “Wiesmanni autod silkavad teel sama kindlalt ja kiiresti, kui ronib geko mööda seina”.
Wiesmanni edu võtmeks sai BMW vastupidava tehnika ja retroilmelise disainijoone sulam. Sportautode välisilmes oli palju sellist, mis meenutas brittide 50ndate-60ndate kuldajastut, aga platvormid, kerekonstruktsioon ja jõuallikad olid tolle ajaga võrreldes puhas kosmos.
Autosid disainisid peaasjalikult vennad Wiesmannid ise, jõuallikad laenati enamasti BMW M-seeria kapoti alt. Tulemuseks olid kerged ja raevukalt edasi sööstvad, imelise väljanägemisega sportlased. Hinnanguliselt valmistas Wiesmann aastatel 1993-2014 1600 autot.
Tõenäoliselt katkes Wiesmanni edulugu halbade asjaolude kokkulangemisel – tehast hakati laiendama majanduslanguse ajal, mil tellimuste arv katastroofiliselt kahanes. Kuni viimse hetkeni üritati leida uusi investoreid, aga 2014. aastal tuli siiski uksed kinni panna.
[dropcap]UUS ELU[/dropcap]Nüüd on Dülmenist siiski positiivsemaid uudiseid kuulda. Nimelt on india juurtega briti kodakondsed, miljonärvennad Sahir ja Roheen Berry teatanud, et tahavad Wiesmanni tootmise uuesti käivitada. Berryd soovivad omandada Wiesmannist jäänud kaubamärgid ja vara. Tehingu hind on tõenäoliselt suurusjärgus 5-7 miljonit eurot.
Oma miljoneid on vennad teeninud eri valdkondades, Aafrikast Lähis-Idani, aga nagu selgub, on nende eluaegseks kireks on olnud autod. Vennad Berryd on vendade Wiesmannidega olnud lähikontaktis ja teinud suurejoonelisi tulevikuplaane.
Kus on, sinna pannakse juurde – Berryde järel ilmus areenile ka investor Hiinast, kes oleks valmis Wiesmannile elu sisse puhuma. Tõenäoliselt ei ole sakslased aga huvitatud sellest, et nende autotööstuse üks imetegijaid aasia ärimeeste kätte läheks.
Selleks, et fööniksil tõuseks, on vaja kogu senine mudelivalik üle vaadata ja kaasajastada ning tõenäoliselt luua ka täiesti uusi mudeleid. Wiesmann peab suutma muutuda rahvusvaheliseks äriks, mille toodang vastaks kaasaegsetele turvanõuetele ja nõudlike klientide soovidele. Ka BMW tuleks uuesti nõusse saada, et nad oma tehnikat ja mootoreid oleksid valmis Wiesmanniga jagama. Kuna India turg usaldab ja armastab “Made in Germany”- märki, on plaanis tootma hakata ka parempoolse rooliga autosid.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Vendade Berryde-Wiesmannide tuhast tõusmise plaan on rajatud lootusele, et sakslased suudavad neile omase osavusega valmistada Wiesmanni “individualistlikke” sportautosid odavamalt kui seda teevad nn. käsitöötootjad ja olla arvestatav konkurent masstoodangu-laiatarbe sportsõidukite erimudelitele. Eeldusel, et majanduse edenedes tahavad kliendid jälle midagi erilist ja kordumatut, mille eest ei pea kogu varandust lauda käima – tahavad Wiesmanni!
Saame näha. Kõigepealt ootame tehingu kohta ametlikku kinnitust.
Allikas ja pildid: Wiesmann, bimmertoday.de, Auto Motor und Sport