Reede, 22. november 2024
Esimene Kia keskklassi universaal
Optima SW hind alates 24 290 eurost
Standardvarustuses rikkalikult mugavusvidinaid

Kui panna kirja seekordse proovisõiduauto täielik mudelitähis, saame järgmise rea: Kia Optima SW 2,0 T-GDI GT 6 A/T. Loomulikult, teemaga kursis olevale kodanikule pole probleemiks antud tähe- ja numbrikombinatsioonist arusaamine, aga võhiku jaoks tuleks ilmselt tõlk appi võtta.

Lahtiseletatuna testisin ma teel Tallinnast Riiga Kia suurimat Eestis müüdavat pereautot, liignimega Optima ning täpsemalt selle universaalkerega versiooni (SW – Sportswagon), mis Korea autotootja jaoks on selles segmendis esmakordne katsetus.

Kuigi juba eelmise põlvkonna Optima proovis Mazda 6, Ford Mondeo, Opel Insignia jne. kandadele astuda, siis universaalina paistab see soov veelgi paremini välja.

Aga tagasi tulles testiauto tähise juurde, siis GT varustustasemega käib kaasas ka võimas 2-liitrine jõuallikas, mis paaritatud 6-käigulise automaatkäigukastiga. T-GDI tuleb sõnadest Turbo ja Gasoline Direct Injection, ehk tegemist on kütuse otsepritse ja turbolaaduriga varustatud mootoriga.

VÕTAB ÄRA KOGU PARKIMISKOHA

Esimest pilku Optima SW-le visates hakkab kõigepealt silma masina suurus. Üldpikkus 4855 mm jääb täpselt 1 millimeetriga alla tänapäevasele ruumi-imele – Škoda Superb Combi-le.

Võrreldes tavamudeliga on Optima GT esiosa tänu teistsugusele kaitserauale pisut agressiivsem, aga mingeid suuri uperpalle pole Kia oma sportlikkusele rõhuva versiooniga ette võtnud. Tagaosa suurimaks erinevuseks tundub olevat difuusor ja mõlemal pool paiknevad summutiotsad.

Üldises plaanis saab hea kujutlusvõime korral öelda, et Optima SW disain meenutab tagantvaates veidi Audit ja seda võib antud kontektis kahtlemata komplimendina võtta.

Ühtlasi on GT tavaversioonist 10 mm madalam, mis küll otseselt ehk välja ei paista, aga osutub ilmselt kasulikuks sõiduomaduste juures.

This slideshow requires JavaScript.

NÄGUS JA RUUMIKAS SPORTSWAGON

Tagaust avades saab selgeks, et kuigi ehk päris Superbi ruumikuseni Optima ei küündi, on vahe siiski pea olematu.

Keskmisest pikemagi juhi selja taga võib kaasreisija rahulikult jala üle põlve panna ning ääretult mugavalt aega veeta. Panoraamkatuse puhul tuleb küll lagi ähvardavalt madalale, aga pea päris vastu ei puutu ja olemine seega igati nauditav.

Juhi töökoht on samuti avar ja maitsekalt koostatud. Erinevalt paljudest konkurentidest ei paku Optima täis-digitaalset näidikuplokki, vaid toetub vanale heale kahe “kellaga” komplektile, mille vahel paikneval infotablool saab juht oma suva järgi kuvatavat infot valida.

Ameerikalikku mugavust esindab juhiistme automaatselt tahapoole liikumise funktsioon ukse avamisel, mis lubab ka kõhukamatel juhtidel vaevata rooli taha ja sealt välja pugeda.

GT versiooni rool on mõnusalt toekas, kuigi ise oleksin eelistanud veel karvavõrra jämedamat varianti. Nuppe leiab roolilt küllalt palju, aga need on grupeeritud loogiliselt ja mingit segadust sõidu ajal ei teki.

Keskkonsooli iseloomustamiseks saab taaskord kasutada terminit “klassikaline”, sest olemas on nii 8-tolline puutekraan multimeedia ja navi tarvis, aga ka tavapärased klahvid kliimaseadme ja raadio juhtimiseks.

Käiguvalits sobib käe all kenasti ja loogiliseks saab pidada ka istmesoojenduste (ning –jahutuse) ja sõidurežiimide valiku paiknemist esiistmete vahelisel konsoolil. Ühesõnaga, kõik on maitsekas ja nägus ning mingit bling-blingi või ulmefilmilikke lahendusi Optimast ei leia.

JÕULINE GT

Optima Sportswagon’i mootorivalik ei erine sedaankerega sõsara omast kuigivõrd. Universaali hinnakirjast ei leia vaid hübriidiversiooni, muus osas on avanev pilt sama.

Baasvarianti viib edasi 2-liitrine ottomootor, mille 163 hj peaks tegelikult tavaolukorras suure masina jaoks täiesti piisav olema.

Veel on valikus samuti vana tuttav 1,7-liitrine diisel, mis arendab 141 hj ja sobib seega eelkõige rahulikumaks (ning ökonoomsemaks) kulgemiseks. Sealjuures saab mõlemat nimetatud jõuallikat igaühe vajaduste kohaselt kas manuaal- või automaatkastiga.

Kütusekulu on diislil loomulikult oluliselt madalam – tehase andmetel 4,7 vs 7,6 liitrit keskmise tsükli tulemusena.

GT on selles valikus hoopis teistsugune “loom”. Kuigi ka selle kapoti all “lõriseb” vaid 2-liitrine jõuallikas, muudavad 245 hj sõiduki selgelt eelnimetatutest kiiremaks.

Mootori saundi iseloomustamise juures kasutatud jutumärgid on igati asjakohased, sest väljast kuulates ei reeda Optima GT suurt millegipoolest oma jõulist iseloomu.

Sees aga muundatakse kapoti alt kostvat heli elektrooniliselt sedavõrd, et esimese hooga võiks Optima GT jõuallikaks suisa V8-t pakkuda.

“Vau”-efekt tekib gaasipedaali vajutusel kergesti ja esimesed 10 minutit on autosviibijate suu igal kiirendusel kõrvuni.

Pikapeale aga sellest väsib ja eriti häirivaks muutub asi siis, kui tarvis maanteel pikemat teekonda läbida. Madal kumin jääbki terveks sõiduks reisijaid saatma ning paraku ei õnnestu nimetatud audio-efekti ühestki nupust välja lülitada.

ÄKILINE START

Optima GT on oma ülejäänud perekonnast pisut madalam ning jäigema vedrustusega, samuti kruvitakse tehases sellele alla minimaalselt 18-tollised veljed/rehvid.

Seega esindab GT pigem sportlikumat sõidukogemust ja teekonarused on reisijatele üsna hästi tajutavad. Muudetava jäikusega amordid annavad küll teatava seadistusvõimaluse, aga kes siis kiire autoga ikka Eco-režiimis sõidab?

Iseenesest on auto käitumine igati loogiline ja kindel, vaid hobujõudude asfaldile mahasaamine ei õnnestu Optima Sportswagon GT-l alati parimal kombel.

Nii tahab järsemal kohaltvõtul masin kiiresti esirattad tühjalt ringi käima lubada ja ka suuremal kiirusel paremat jalga jõuliselt sirutades tuleb roolist korralikult kinni hoida, et nina ikka õiges suunas püsiks.

Rool jääb minu maitse jaoks ka maanteekiirusel ehk veidi kergeks ning on keskosas pigem tundetu, kui täpne. Siiski ei tasu eelpoolnimetatust ehmuda – osaliselt saab sümptomid ilmselt panna talverehvide arvele ja tavasõidul püsib GT igati turvalise ning asjaliku kaaslasena.

Kuigi tehas lubab GT versiooni keskmiseks kütusekuluks 8,2 l /100 km, siis valdavalt maanteel möödunud proovisõidu tulemusena julgen sellele tavaolukorras vähemalt liitri juurde arvutada.

Samas tundub kogu pakett koos kiirusomadustega kenasti tasakaalus olevat – ilmselt ei saagi sellise minekuga masinalt 4-5 liitrist kütusekulu oodata.

This slideshow requires JavaScript.

NUTIKAS NAVI JA PALJU MUGAVUST

Varustuse osas Optima Sportswagon GT midagi soovida ei jäta – nahkse salongi embuses saab juht nautida kõikvõimalikke mugavus- ja turvalisuslisasid, alustades iseparkimise võimalusest ja lõpetades ventileeritavate istmete ning juhtmevaba telefonilaadijaga.

Muuseas, suurepäraselt toimiv naviseade teatab riigipiiri ületades, millised on antud maa kiiruspiirangud ja pakub välja ka hädaabi telefoninumbrid. Mõistlik ja nutikas lahendus!

Kui tahta varustuse osas pisut nuriseda, siis parkimiskaamera määrdub SW-l sedavõrd kiiresti, et märtsikuise ilmaga õnnestus enam-vähem selget kaamerapilti näha vaid kõige esimesel tagurdamisel – edaspidi polnud ekraanilt midagi võimalik aru saada. Õnneks on asi dubleeritud helisignaaliga, mis suure masina parkimisel igati abiks.

HIND

Kia näol pole enam ammu tegemist mingi odavautoga. Siiski, arvestades pakutavat komplekti ja väga korralikke garantiitingimusi, saab Optima hinda siiski pigem mõistlikuks pidada. Optima Sportswagon  – universaali hinnakiri stardib 24 290 euro juurest (2,0 EX) ja proovisõidus olnud GT versiooni korral tuleb letile laduda juba 37 090 eurot.

Tõsi, selle eest saab piisavalt võimsa ja mõistuse piires kiire masina, mis nii seest-, kui väljast igati nägus ja kvaliteetne ning pakub reisijaile mugavusvarustuse toel mõnusat sõiduelamust. Kui Kia edasimüüja käest ehk veel väike soodustus välja kaubelda, saab diiliga kindlasti rahule jääda.

KOKKUVÕTTEKS

Vaadates Kia Eesti kodulehte torkab silma mudelirohkus. Korea mark on meie turul esindatud praktiliselt igas segmendis ja osades suisa mitme mudeliga. Jõuallikaidki leidub igale maitsele diislist täis-elektriliseni. Usutavasti nii mõnigi konkurent käib veebis seda olukorda piilumas ja ohkab kadedalt.

Uuri Optima SW kohta rohkem siit

Pilk peale, käsi külge: SW, GT, Plug-in – Kia Optima sai väärt perelisa

Meedia: Kia. Fotod: Argo Verk, Ylle Rajasaar, Kia

Kia Optima SW

72%
72%
Ruumikas ja mugav
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    6.5
  • HIND JÄRELTURUL
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.