Kaks leedulast, ajakirja Auto Bild peatoimetaja Vitoldas Milius ja rallisõitja ning filmimees Aidas Bubinas on otsustanud Toyota Corolla tänavust viiekümnendat sünnipäeva korralikult tähistada. Mitme Guinnessi rekordiga maha saanud mehed läbivad Corolla auks kolme eri mudeliga kolm märgilise tähendusega distantsi. Esimene etapp, Vladivostok-Vilnius sai alguse juba 5. novembri südaööl. Sõitu saab jälgida reaalajas ning teha oma panuse, millal Vitoldas ja Aidas finišeerivad.
Öelge päris ausalt, mitut lahedat leedulast te teate…kui korvpall kõrvale jätta? Virgilijus Noreika, Rolandas Paksas, Benediktas Vanagas? Nimesid oleks nagu kuulnud, aga täpsemalt öelda on raske.
Õnneks on olemas Vitoldas Milius ja Aidas Bubinas, kes eestlaste mälulünga paari rooliliigutusega tühjusest puhtaks löövad: need kaks nime võiksite alatiseks meelde jätta ja kirjutada juurde märke “päris pöörased” ja jälgida nende teekonda reaalajas otselingilt SIIN.
Vaata leedukeelset videot, kus õnneks on palju ilusaid vaateid Vladivostokist
[nextpage title=”MITMEKORDSED REKORDIMEHED”]
Baltikumi ja kogu maailma mõõtkavas on kaks leedulast arvestatavad tegijad. Leedukeelse ajakirja Auto Bild peatoimetaja Vitoldas Miliuse nimele on aegade jooksul kogunenud mitu Guinnessi rekordit. Neist vähemalt üks, kõige kiiremini läbitud vahemaa Nordkapist, mandri-Euroopa põhjatipust Tarifani, kõige lõunapoolsema punktini, ongi püstitatud koos Aidas Bubinasega.
2011. aastal võtsid mehed istumise alla tutika Hyundai i40 ja uhasid ühe jutiga Norrast Hispaaniasse. Teekonna pikkuseks 5950 kilomeetrit, aeg mandri põhjatipust lõunatippu vaid 52 tundi ja 20 minutit – see teeb ööpäeva keskmiseks distantsiks 2700 kilomeetrit. Teadaolevalt pole tänaseni keegi seda rekordit, mis tookord ka Guinnessi raamatusse kanti, keegi üle sõitnud.
Vitoldase nimel on muuseas ka tagurpidisõidu rekord: 308 kilomeetrit autoga tagurpidi – kas te kujutate ette, et keegi “täitsa normaalne” inimene võiks sellise asja peale tulla? No olgu, tulla võib, aga ära ka teha? Milius võttis 2012. aastal pisikese Volkswagen up!-i, läks sellega Palanga lähistel asuvale rajale ja uhas ühtejutti 8 tundi ja 50 minutit…tagurpidi.
2014. aasta juuni alguses võtsid Milius ja Bubinas ette järjekordse hulluse (ja tegid ära): 1. juuli hommikul starditi Murmanskist Venemaal, et püstitada maailmarekord sõidus Murmansk-Magadan-Murmansk. Kaugus kahe vene linna, Murmanski ja Magadani vahel on 11 500 kilomeetrit. See on teadaolevalt kõige pikem vahemaa, mida on võimalik linnade vahel läbida, riigipiiri ületamata. Rekord sündis 8 päeva ja 20 tunniga, keskmiselt läbiti Venemaa teedel 1300 kilomeetrit.
“Jah, tõepoolest, suur osa minu ja meie rekordsõite on seotud Venemaaga,” räägib Vitoldas Milius. “Mulle meeldib Venemaa avarustes erinevate katsumustega rinda pista. Esiteks on sel ajalooline taust – Venemaa on osake mu lapsepõlvest ja noorusest, teiseks ei tea Venemaal rännates mitte kunagi, mis järgmiseks juhtub – sealsamas on ilus tee ja äkki leiad end keset läbitamatut teeremondijuppi. Aidas on sama veregrupiga seikleja. Ju see ettearvamatus on midagi, mis meie natuuridega sobib.
JÄLGI LEEDUKAID REAALAJAS SIIN
[nextpage title=”ESIMENE: COROLLAGA VLADIVOSTOKIST VILNIUSSE”]
Nüüd siis on need kaks rahutut hinge – Vitoldas ja Aidas – jälle midagi sellist välja mõelnud, mida võib nimetada “loovaks lähenemiseks” – Toyota Corolla juubeli tähistamine kolme märgilise sõiduga ja kolme eri ajastust pärit mudeliga – kes oleks veel selle peale tulnud, kui mitte meie loo kaks kangelast, Milius ja Bubinas?
5. novembril, Eesti aja järgi kell 00.00, kohaliku kella järgi kell 8.00 hommikul, stardivad kaks sõpra Corollaga Vladivostoki linnast Venemaal, et läbida peatumata vahemaa Vilniuseni. Vladivostok-Vilniuse sõidu ajalist kestust oskavad tõenäoliselt ennustada vaid Accelerista lugejad ning seda neil teha palumegi; Milius ja Bubinas ise eelistavad jääda äraootavale seisukohale, sest – mäletate – Venemaa on ettearvamatu!
Sõitu minnakse 1993. aasta Corollaga, teekonna kogupikkuseks on 10 000 kilomeetrit: “Valisime 1993. aasta Corolla seepärast, et omal ajal oli see märgilise tähendusega mudel kogu oma moodsuses ja hilisemas vastupidavuses.
Meil on täna aasta 2016, Corolla mudelipere on 50, aga 23 aastat vana auto sõidab ikka veel! Tahamegi näidata, et mida suudab Corolla, suudame ka meie kaks, vastupidavat leedu meest. Sõidame üheskoos ühe jutiga Vladivostokist Vilniusse ja tõestame, et leedulased on tehtud Corollast,” viskab Vitoldas nalja.
Seda, millal mehed koduses Vilniuses jala maha panna saavad, teavad piltlikult vaid Accelerista lugejad: “Kogu tee saab olema põnev, sest see on pikk ja suure tõenäosusega tuleb ette väga keerulisi kohti – Venemaal võivad keerulised kohad ilmuda ei tea kust ja ei tea millal. Ja need võivad olla nii head kui halvad, mis tähendab, et mitte keegi, ammugi me ise ei tea, millal me Vilniusesse jõuame.”
[nextpage title=”TEINE: EUROOPA KESKPUNKTIST LÄÄNEPOOLSEMASSE PUNKTI”]
Sõit Vladivostokist Vilniusse on alles Corolla juubelipidustuste algus. Praeguste plaanide kohaselt 17. novembril stardivad leedulased järgmisele hullusele: kõige uuema Corollaga, “millel on isegi Eesti numbrid küljes” (Milius) võetakse ette teekond Mandri-Euroopa keskpunktist Leedus Euroopa läänepoolsemasse punkti Roca neemel Portugalis. Leedukad on seadnud eesmärgiks, läbida teekond 50 tunniga.
“Selle teekonnaga tähistame nii Corolla 50-t juubelit – 50 tunniga keskpunktist läänepunktini – kui loomulikult Leedut kui Mandri-Euroopa keskpunkti,” muheleb Milius. “Neid keskpunkte on veel – Eestis vist minu teada ei ole – aga meie oma on kõige tähtsam! See saab olema suhteliselt kerge ettevõtmine meie jaoks, sest näiteks ma ise olen ühekorraga sõitnud kõige rohkem 5600 kilomeetrit päevaga, aga nüüd jagame tee Aidasega kahepeale ning 50 tundi peaks olema piisav, et vahepeal puhata, kirjutada, pildistada ja filmida.”
Asjale lisab vürtsi seegi, et valitud teekond ei kulge mitte otsejoones kõige kiiremaid teid mööda vaid läheb läbi kõikide teele jäävate riikide keskpunktide. Seega lisaks Leedule saame teada ka kus on Poola, Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania ja Portugali keskpunktid.
[nextpage title=”KOLMAS: ROUTE 66 AMEERIKAS”]
Leedukate kolmas pidu toimub legendaarsel Route 66-l Ühendriikides, täpne algusaeg veel teada ei ole. Milius ja Babinas läbivad selle teekonna Corolla Ameerika versiooniga.
“Siin on jälle numbrimaagia: Corolla mudelipõlvkonna alguseks loetakse aastat 1966, Route 66 on samuti kuuskümmend kuus,” selgitab Milius. “Ühtlasi teeme peatusi ajalooliselt tähtsates või looduskaunites kohtades, et see sõit oleks huvitavam nii meie kui ka meie fännide jaoks.”
Ameerika Ühendriikide kõige kuulsam tee, Route 66, tuntud ka Will Rogers Highway’na, oli maantee, mis algas Chicagos, ning läbis Illinoisi, Missouri, Kansase, Oklahoma, Texase, New Mexico, Arizonase ja California osariiki ning lõppes enne Los Angelest. Kokku on Route 66 pikkuseks 2448 miili (3940 km). Route 66 valmis 11. novembril 1926.
JÄLGI LEEDUKAID REAALAJAS SIIN
[nextpage title=”KUIDAS NAD SEDA TEEVAD?”]
“Aidas on muidugi kuulus tsiklist, sõitnud Dakari rallit ning oskab väga hästi pildistada, filmida ja materjali ka kokku lõigata, mina olen lihtsalt taksojuht,” naerab Auto Bildi peatoimetaja Vitoldas Milius.
“Me sõidame kordamööda – sel ajal, kui üks on roolis, teine magab. Meil on olemas mobiilne internet, et raporteerida oma tegemistest avalikult, ja pilte saata ja üles laadida. Ehkki kõrvaltvaatajale võib kõik tunduda hullumeelse ettevõtmisena, siis meie jaoks see seda ei ole. Neid sõite saaks teha ka päris üksi, aga siis on küsitav just see puhkamise osa – sa võid magada, aga mis uni see on? Meil on Aidasega usaldus, kui üks sõidab, siis teine tõesti magab. Ja me oleme kumbki üksi sõitnud korraga pikemaid vahemaid, kui on näiteks teekond Mandri-Euroopa keskpunktist läänepunkti või Route 66,” on Milius optimistlik.
JÄLGI LEEDUKAID REAALAJAS SIIN
Ennusta kohalejõudmise aega Accelerista FB lehel