Esmaspäev, 17. juuni 2024
Soome automeedias on suur uudis sellest, et MAN e-TGE elektrikaubiku hinda alandati 22 000 euro võrra. Uurisime, kas Eestis on MANi e-kaubikut saada, mis see maksab ja kui pikk on tarneaeg?

Möödunud kevadel esitleti Soomes täiselektrilist kaubikut MAN eTGE: samal ajal sai Eestis sõita Volkswageni analoogiga ja võtta kõrvale võrdluseks Renault Master Z.E e-kaubiku.

MAN e-TGE baasvarustus on üllatavalt rikkalik, ja katab ära kõik linnasõiduvajadused (ja linna see auto tõesti ju mõeldud on): 8-tolline infolust, täisautomaatne kliimaseade, mugav iste, sätitav rool ja leed-päevatuled ning hulk juhiabisid, mis muudavad sõidu turvalisemaks ja mugavamaks.

Li-ion akupaki netomaht on 35,8 kWh. Kaubikul on võimsust 100 kW ning ajami pöördemoment on 290 Nm. WLTP meetodiga mõõdetult sõidab auto ühe laadimisega 114 km, Soome kolleegide kogemus talvistes oludes kinnitab, et umbes 100 km saab külmaga tehtud.

Kiirlaadimine kuni 40 kW võimsusel CCS standardiga. Aeglane laadimine käib 8A-kodulaadimiskaabliga või AC Wall BOX seinalaadijaga, maksimaalselt 7,2 kW võimsusega.

Lisaks on komplektis 16A kaabel avalikes keskkiiretes laadijates kasutamiseks. Kiirlaadimine 80%ni 45 minutit, kodus aku täis 5 h 20 min.

Soomes on MAN e-TGE baashind alates 16. detsembrist  72 000 eurot. See on ligi 22 000 eurot odavam kui oli seni. Kaubikut on tellinud mitmed transpordi- ja postifirmad.

Võrreldes VW sõsarmudeliga on hinnavahe tuntav ja baasvarustuse tase parem. Kui kütuseluugi asemel olev laadimisluuk välja arvata, on tegu täiesti tavalise (MAN) kaubikuga.

Mis vahe on VW e-Crafteril ja MAN e-TGE-l?

MAN e-TGE-d toodetakse samas Września tehases Poolas, kus ka VW e-Crafterit ja elektrikomponentidega varustatakse autod Hannoveris.

Nii MAN kui VW kuuluvad Traton Gruppi, mis koondab suure osa tuntud tarbe- ja raskesõidukimarkidest nagu MAN, Scania, Volkswagen Caminhões e Ônibus ja RIO.

Otsus, viia VAG kommertssõidukid ühe mütsi alla, tehti teatavaks 2018. aastal Hannoveris, IAA tarbesõidukite messi.

Otsuse taga on praktiline vajadus optimeerida kulusid, jagada platvorme ja tehnoloogiaid, e-kaubikute puhul on argumendiks ka akuelementide hulgitellimus. Ostja jaoks hägustuvad piirid brändide vahel veelgi.

MANi kaubikute kasuks räägib parem hinna-kvaliteedi suhe ning võimalus tarbesõiduk vastavalt vajadusele algusest peale ise komplekteerida. E-kaubikute varustus on võrreldes tavakaubikutega aga üldiselt rikkalikum.

Eriprojektide arendustöö paindlikkus ning teostamise kiirus sihtturust lähtuvalt on lisaväärtus, mida kohalik esindus lubab: väikebussid, invasõidukid jne., mis sobivad Eesti oludesse.

Vähetähtsad ei ole hoolduse kvaliteet ja garantiitingimused: algusest peale “rätsepaülikonda” tellides midagi ei muutu, tehase garantii jääb kehtima ka eritellimuste puhul. MAN kaubikute läbisõidugarantii on – nagu ka VW-l – veerand miljonit kilomeetrit.

Lihtsustatult võibki vastata küsimusele “aga miks MAN?”: kui VW on Baltika tehaseülikond, siis MAN on tehtud kandja keha järgi. Ja standardis odavam ning väidetavalt veidi paremini varustatud ka e-versioonis.

Traton Grupi esmaesitlus Hannoveris
Eesti importöör: MAN e-TGE-d saab tellida

MAN kaubikuid Eesti tänavapildis (veel) väga ei kohta: kui veokid ja bussid on hästi teada, siis tarbesõidukid on jäänud seni varjule.

Meil tegeleb MAN kaubikutega Eesti-Saksa ühisfirma Keil M.A., mille kaubikute tootejuht Mart Liiksaar ütleb, et lõppeva aasta kaubikumüügiga võib üldiselt rahule jääda. “Need kliendid, kes vajavad n-ö rätsepaülikonda, on meid leidnud.”

Elektrikaubik on valikus täiesti olemas, ehkki kodulehe hinnakirjast seda ei leia. “Käibemaksuta on MAN e-TGE hind umbes 50 000 eurot,” ütleb Liiksaar. Seega umbes 60 000 eurot, mis on kõvasti odavam kui Soomes.

Ja kõvasti odavam kui e-Crafter, mis käibemaksuga koos maksab 74 000 eurot. e-TGE tarneaeg on 2-3 kuud, sõltuvalt, mida klient täpselt tahab. Külmutusseadet igatahes sisse installeerida ei saa.

Kaubiku tasuvusaega on raske hinnata. Teha saab sellega linna ja -lähisõite ning kui kilometraaž ületab 100 km päevas, tuleb leida vahepealne kiirlaadimisvõimalus.

Elektriautode toetusmeetmega elektrikaubikut osta ei saa, kuna selle hind ületab 60 000 eurot käibemaksuga. Ka proovisõitu ei saa teha, kaubik jõuab Eestisse ainult tellimise peale.

Loe elektrikaubiku kohta rohkem siit

Tratoni pilt Ylle Tampere. Kaanepilt: MAN

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN