Loodetavasti veel selle aasta lõpus jõuab müügile Peugeot e-Boxer elektrikaubik, millel on sama võimekus kui diiselmootoriga sõsaral: 70 kWh akuga suudab see läbida pea 350 kilomeetrit ning selle kandevõime on ligi 2 tonni. Hulgaliselt eri kerevariante teevad sõidukist ahvatleva ostuobjekti neis riikides, kus sisepõlemismootoreid usinalt tõrjutakse.
Suur ja mahukas Peugeot e-Boxer kaubik, mis on elektriversioonis saanud rea lahedaid (ja võib-olla mitte liiga lahedaid) täiendusi tuleb tõestama, et elu täiselektrilise tarbesõidukiga on täitsa võimalik.
Hinda me muidugi ei tea nagu pole teada ka, millistelt sihtturgudelt auto oma teekonda alustab, kuid tehnilisi näitajaid vaadates võib öelda, et PSA paneb märgi maha – Peugeot’ järel saavad oma suured e-kaubikud ju ka Citroen, Opel ja tulevikus ilmselt Toyotagi, mis kõik samale mudelipõhjale oma brändingut teevad.
e-Boxer on Peugeot’l järjekorras kolmas täiselektriline tarbesõiduk ja ehkki Eestis tulevad need müügile teatud viibega, siis need tulevad. Ja ongi hea, sest selle aja peale saab KIK oma toetusmeetme uuesti käima ja üldine teadlikkus elektrisõidukitest jõuab veelgi tõusta.
Pole ühtegi põhjust, miks “e” valimata jätta
Olles ise juba poolteist aastat väikekaubiku kasutaja ning nähes kõrvalt Vanman‘i elu, tean küllalt täpselt, mida ma ühe tarbesõiduki juures hindan.
Näiteks 5-7-kohaline Nissan e-NV200 elektrikaubik 40 kWh akuga on linna juba täiesti piisav – sobib väiksema võttemeeskonna vedamiseks. Aga kaubikuversioonis jääb veidi pisikeseks, igapäevaselt oleks vaja suurt. Ikka suurt!
e-Boxer oleks justkui vastus mu palvetele – UK-sse sellega ei sõidaks, aga üle Eesti saaks asjad üsna mugavalt ära aetud.
Tavaline Boxer on populaarse tarbeauto nime auga välja teeninud: seda on müüdud üle 400 000 eksemplari. Kuna Euroopa linnades muutuvad heitmenõuded järjest karmimaks, teeb PSA järjekordse kübaratriki, elektrifitseerides järjest kõik oma mudelid, sh tarbesõidukid, mis on euroametnikele kõige suuremaks pinnuks silmas.
e-Boxer, mis saab kaks akuvarianti (37 kWh ja 70 kWh) ja pakub WLTP järgi sõiduraadiust vastavalt 200 km või 340 km, ei tee sentimeetritki hinnaalandust ruumikuses või kandevõimes – 1890 kg, ja sõltuvalt auto pikkusest ning kõrgusest on selle kaubaruum 8 kuni 17 m³. Akud paiknevad auto põranda all.
Samaks jääb ka võimalus valida kolme teljevahe pikkuse (3 m, 3,45 m ja 4,04 m), nelja erineva kerepikkuse (L1, L2, L3 ja L4) ja kolme kõrguse (H1, H2 ja H3) vahel.
Peugeot e-Boxer on saadaval ka tavalise ja topeltkabiiniga kaubaruumita raamautona, mis teeb erilahenduste väljatöötamise lihtsaks: elektriline raamauto pakub isegi rohkem mänguruumi. Tee matkaauto või väikemahuti või hoopiski kastiauto – raamile võib laduda lego täpselt nii nagu parasjagu vaja on.
Need kolm nuppu käiguvalitsa asemel…
Peugeot` elektrikaubikul on mitmeid moodsaid lisavidinaid, esimesena jäävad silma käiguvalitsa asemel olevad kolm nuppu, mille kasutamisega tuleb ilmselgelt harjuda. Olemas on lihtne infolust ja teejuht ja tahavaatepeegli digitaalne infomoodul, kuhu kuvatakse aku laetus, allesjäänud sõiduulatus ja sõiduviisi üksikasjad.
Kaubiku põhivarustuses on parkimisandur, käsitsi reguleeritav kliimaseade, automaatselt lülituvad esituled ja vihmaanduriga kojamehed. Mugavust lisavad soojenevad küljepeeglid ja sinihambaga helisüsteem, mida roolilt või ekraanilt juhtida (roolilt on turvalisem!).
Lisavarustuses on navisüsteem 9-tollise puutekraaniga, rajahoidmisabi, liiklusmärgituvastus, tagurduskaamera, hädapidurdussüsteem, lähi- ja kaugtulede automaatlülitus, pimeala jälgimissüsteem, püsikiiruse hoidja, veojõu kontrollsüsteem Grip Control, mäest laskumise abi ning leedpäevasõidutuled.
e-Boxeri elektriajami maksimaalne võimsus on 90 kW (122 hj) ja pöördemoment kuni 260 Nm. Jõuülekanne on varustatud kineetilise energia taastesüsteemiga, mis käivitatakse nii gaasipedaali vabastamisel kui ka pidurdamise ajal. E-Boxeri maksimaalne sõidukiirus on 110 km/h (4-tonniste versioonide puhul 90 km/h).
L1 ja L2 kerepikkuse versioonid on saadaval 37 kWh akuga, mille sõiduulatus on WLTP järgi kuni 200 km, L3 ja L4 versioonid (nagu ka L2 raamauto eriversioon) on 70 kWh akuga (kuni 340 km).
Laadimise üksikasjad
Kaubiku standardvarustuses on 22 kW kolmefaasiline pardalaadija, mis vastab erinevatele kasutusvõimalustele ning kodu või töö jaoks mõeldud laadimislahendustele.
- 50 kW kiirlaadija laeb 37 kWh aku 80%-ni umbes 45 minutiga ja 70 kWh puhul kulub selleks umbes 1,5 tundi.
- 22 kW Wallbox seinalaadijaga on 37 kWh aku täislaadimiseks kuluv aeg 2 tundi ja 70 kWh aku puhul 4 tundi.
Pildid: tootja