Esmaspäev, 28. aprill 2025
Hispaaniat ja Portugali tabas 26. aprillil ulatuslik elektrikatkestus, mille põhjustas haruldane atmosfäärinähtus. Suurte temperatuurikõikumistega kaasnevatest energiavõrgu kriisidest on kliimateadlased ammu hoiatanud. Kas atmosfäärist põhjustatud vibratsioon ohustab ka Eestit?

Esmaspäeva, 26. aprilli pärastlõunal tabas Hispaaniat ja Portugali ulatuslik elektrikatkestus, mis jättis miljoneid inimesi mitmeks tunniks ilma elektrita.

Esialgu oli katkestuse põhjus teadmata, kahtlustati küberrünnakut, kuid hiljem andsid mõlema riigi ametkonnad detailsemaid selgitusi. Portugali elektrivõrguhaldur REN (Redes Energéticas Nacionais) rõhutas, et katkestuse puhul pole alust kahtlustada küberrünnakut vaid põhjuseks oli erakordselt haruldane atmosfäärinähtus.

Elektrikatkestus sai alguse Hispaania sisemaalt, kus esinesid äärmuslikud temperatuurikõikumised. Muutused olid nii kiired ja järsud, et Iberia ühendus Euroopa ühisest elektrivõrgust lahti.

Atmosfäärist põhjustatud vibratsioon mõjutas ülikõrgepinge liine, mida kasutatakse riikidevaheliseks energiaülekandeks. Ebanormaalsed kõikumised 400-kilovoldistes (kV) liinides, mis on Euroopa elektrisüsteemi üks tähtsamaid pingeastmeid, põhjustasid laiaulatuslikke häireid nii Hispaania kui ka Portugali ja lühiajaliselt ka Prantsusmaa elektrivõrgus.

REN selgitas, et tegemist oli nähtusega, mida nimetatakse “atmosfääri poolt tekitatud vibratsiooniks” (“vibração atmosférica induzida” portugali keeles). Selline vibratsioon ei ole tavaline ja erineb tavapärasest elektrivõrgu koormus- või sageduskõikumisest. Sellel nähtusel on pigem mehaaniline iseloom: atmosfääris toimuvad kiiremad ja suuremad temperatuurimuutused põhjustavad pingeliinide füüsilist võnkumist ja vibratsiooni.

Ülikõrgepinge liinid on ehitatud taluma tugevaid tuuli, äikest ja suuri temperatuurikõikumisi, kuid 26. aprilli juhtum erineb selle poolest, et liiga kiiresti muutuvad temperatuurid tekitasid liinides tugevaid vibratsioone isegi ilma märkimisväärse tuuleta: elektriliinid hakkasid vibreerima. Kui liin hakkab intensiivselt võnkuma, võib see põhjustada elektrienergia edastamise ebastabiilsust, ohtlikke koormusi ja isegi lühiseid.

Vibratsiooni tõttu tekkisid ajutised katkestused voolutarnes, mis järjestikuste sündmustena viisid doominoefektini kogu elektrivõrgus. Kuna süsteemid on omavahel tihedalt seotud, siis Hispaania sisemaa probleem kandus kiiresti üle ka Portugali ja mõjutas lühiajaliselt ka ühendusi Prantsusmaaga.

Tavapäraselt suudavad riikide elektrivõrgu operaatorid nagu REN ja Hispaania Red Eléctrica de España (REE) taolisi häireid ruttu lokaliseerida ja kompenseerida. Elektrivõrkudes on kasutusel automaatsed süsteemid, mis reguleerivad pingeid ja koormusi, et hoida stabiilsust kriitilistes olukordades.

Seekord aga ületas atmosfäärinähtuse mõju tavapärased kaitsesüsteemide reageerimisvõimalused. REN ja REE pidid rakendama eriolukorra protseduure, katkestades ajutiselt mõne suure võrguliini töö ja taaskäivitada seejärel süsteemi piirkondade kaupa. Tänu kiirele tegutsemisele taastati enamikus kohtades elektrivarustus juba mõne tunni jooksul.

Teadlased on ammu hoiatanud

Kliimamuutuse taustal on teadlased juba aastaid hoiatanud, et ekstreemsete ilmastikunähtuste sagedus ja intensiivsus kasvab. Kiired temperatuurimuutused, mida vanasti peeti väga haruldasteks, võivad hakata esinema tihemini.

Elektrivõrgu ettevõtted nii Hispaanias, Portugalis kui ka mujal Euroopas peavad seetõttu arvestama uute riskidega ja kohandama oma infrastruktuuri vastavalt: tugevdades liinide konstruktsiooni, parandades vibratsioonikontrolli süsteeme ning arendades senisest veelgi kiiremalt reageerivaid automaatseid stabiliseerimismehhanisme.

Lisaks kaalutakse investeeringuid uutesse mikrovõrkudesse ja hajutatud energiasüsteemidesse, mis aitaksid suurtel katkestustel tulevikus väiksemaid piirkondi vähem mõjutada.

Hispaanias ja Portugalis toimunud elektrikatkestus on märkimisväärne nii oma ulatuse kui ka põhjuse poolest. Haruldane atmosfäärinähtus – äkiliste temperatuurikõikumiste tõttu tekkinud vibratsioon ülikõrgepinge liinides – tuletas meelde, kui haavatavad võivad olla ka kõige arenenumad infrastruktuurid looduse ettearvamatute jõudude ees.

Kuigi elektrivarustus suudetakse taastada, annab see sündmus olulise õppetunni kogu Euroopa energiasüsteemide tulevikukindluse kohta ja paneb riike tegutsema kliimamuutuste mõjude vähendamise nimel.

Eestis ohtu ei ole

Atmosfäärist põhjustatud vibratsioon on kõige tõenäolisem piirkondades, kus esinevad kiired ja suured temperatuuride kõikumised (päev vs öö), tugevad inversioonikihid (külm õhk all ja soe õhk peal) ja/või õhukihis kiire soojusvahetus (näiteks tormide eel või järel).

Eestis on üldiselt stabiilsem ja jahedam kliima võrreldes näiteks Hispaania sisemaaga, kus päevasel ajal võib temperatuur kerkida +35 kraadini ja öösel langeda alla 10 °C. Eestis ei ole järsud 20–30 kraadised kõikumised mõne tunni jooksul tüüpilised — selline dünaamika on meil haruldane. Meil võib küll talvel esineda käredat pakast ning suvel suurt kuumust, kuid ühe päeva jooksul mõne tunniga ekstreemset temperatuuri langust või tõusu seni pole olnud.

Eesti ülekandevõrk (Elering) on võrreldes Lõuna-Euroopaga kompaktsem ja lühema ülekandepikkusega. Eestis kasutatakse palju vibratsioonisummuteid (nt Stockbridge’i tüüpi), mis juba vähendavad eoolilise ja atmosfäärivibratsiooni mõju. Meie elektrivõrk on tihedalt seotud ka Põhjala süsteemiga (Soome, Rootsi), kus stabiilsus on prioriteet.

Tulevikus võivad kliimamuutused tuua kaasa suuremaid ja kiiremaid temperatuurikõikumisi ka Põhja-Euroopas, siiski jään prognooside põhjal Eesti riskitase ka 2030. aastal madalamaks võrreldes Lõuna-Euroopa või Kesk-Aasiaga.

Temperatuurikõikumised Eesti vs Hispaania

Hispaania on “kuum koht” eestlaste jaoks: järjest rohkem kaasmaalasi kolib ajutiselt või alaliselt Hispaaniasse elama. Eriti populaarne on Malaga piirkond Lõuna-Hispaanias. Kuigi kliima on soojem, päikest rohkem, pole isegi ibeeria kohal taevas päris pilvitu. Kliimamuutusest kantuna esineb ekstreemseid temperatuure, torme, üleujutusi. Kasvab veepuudus, maa kõrbestub.

Tegur Eesti Hispaania (siseosa)
Temperatuurikõikumiste ulatus Väike kuni mõõdukas (5–15 °C) Väga suur (20–30 °C ööpäevas)
Õhukihtide inversioonid Keskmine, peamiselt kevadel ja sügisel Sagedased ja tugevad suvel
Õhu soojusvahetuse kiirus Mõõdukas Kiire ja järsk
Ülekandeliinide pikkus ja ehitus Lühikesed, tiheda võrguga Väga pikad liinid, hõre võrk
Vibratsioonikaitse olemasolu Paigaldatud standardlahendusena Kohati vanemad liinid, vähem summuteid
Kliimamuutuste mõju prognoos Mõõdukas riskitõus aastaks 2050 Märkimisväärne riskitõus aastaks 2050
Üldine atmosfäärivibratsiooni risk Madal Keskmine kuni kõrge

🌬️ Mis on atmosfäärist põhjustatud vibratsioon?

Atmosfäärist põhjustatud vibratsioon tekib, kui järsud temperatuurikõikumised atmosfääris muudavad õhu tihedust ja tekitavad liinide ümber ebaühtlase rõhujaotuse. See põhjustab liinide mehaanilist võnkumist, mis võib viia elektrivõrgu ebastabiilsuseni. Sarnased nähtused hõlmavad ka tuule põhjustatud vibratsioone, nagu näiteks Eoolilised vibratsioonid ja liini „galoppimine“.


📍 Kus ja kui sageli see esineb?

Sellised vibratsioonid on haruldased, kuid võivad esineda piirkondades, kus ilmastikutingimused on äärmuslikud. Näiteks on neid täheldatud Hiinas ja Põhja-Ameerikas. Euroopas on need nähtused haruldased, kuid kliimamuutuste tõttu võivad äärmuslikud ilmastikunähtused sageneda, suurendades selliste vibratsioonide esinemise tõenäosust.


⚠️ Miks on see ohtlik?

Atmosfäärist põhjustatud vibratsioonid võivad põhjustada:

  • Elektrivõrgu ebastabiilsust: võnkumised võivad põhjustada pingekõikumisi ja lühiseid.

  • Mehaanilisi kahjustusi: liinide ja tornide komponentide väsimus ja purunemine.

  • Elektrikatkestusi: automaatkaitsmete aktiveerumine ja voolu katkestamine.


🛡️ Kuidas seda ennetada?

Elektrivõrgu operaatorid saavad rakendada järgmisi meetmeid:

  • Vibratsioonisummutite paigaldamine: näiteks Stockbridge’i summutid, mis vähendavad liinide võnkumist.

  • Reaalajas seire: vibratsioonisensorite kasutamine liinide seisundi jälgimiseks.

  • Ilmaennustuse integreerimine: ilmastikuandmete kasutamine võimalike ohtude prognoosimiseks.

  • Konstruktsioonide tugevdamine: liinide ja tornide disaini kohandamine vastupidavuse suurendamiseks.


⚡ 1. Elektrienergia edastamise katkestused

  • Vibratsioon võib põhjustada elektrisüsteemi ebastabiilsuse, näiteks pingekõikumisi ja faasinihkeid.

  • Kui vibratsioon tekitab lühiseid või süsteemi sageduse kõrvalekaldeid, võivad automaatsed kaitsesüsteemid katkestada liinide töö.

  • Katkestused võivad levida võrgu sees (dominoefekt), nagu juhtus ka Hispaanias ja Portugalis.


🛠️ 2. Füüsilised kahjustused liinidele ja taristule

  • Juhtmete väsimus ja mikropraod: korduvad mehaanilised võnked võivad aja jooksul metallis tekitada väsimuspragusid.

  • Isolaatorite ja liinitarvikute purunemine: näiteks võib vibratsioon kiirendada isolaatorite purunemist või ühenduste lahtitulekut.

  • Tornide deformatsioon: kui liinid tõmbavad vibratsioonis tugevalt, võivad mastid või postid moonduda või viltu vajuda.


🔥 3. Elektrikaared ja tuleohud

  • Kui vibratsioon muudab juhtmete vahekaugust või juhib neid struktuuride poole, võib tekkida elektrikaari (eriti kõrgepingeliinide puhul).

  • Elektrikaared võivad omakorda põhjustada süttimist – eriti kuivades ja kuuma ilmaga piirkondades (nt metsatulekahjude oht).


🔗 4. Võrgu sageduse ja sünkroniseerituse rikked

  • Kõrgepingevõrgud (eriti Euroopa laiaulatuslik ENTSO-E süsteem) vajavad väga täpset sünkroniseeritud sagedust (umbes 50 Hz Euroopas).

  • Vibratsiooni põhjustatud katkestused või sagedushälbed võivad tekitada probleeme kogu võrgus, mõjutades ka teisi riike.


📈 5. Kulude ja hooldusvajaduse suurenemine

  • Korduvad vibratsioonid kiirendavad liinide vananemist, tõstavad hoolduskulusid ja võivad nõuda ennetähtaegseid remonttöid.

  • Mõningatel juhtudel võib olla vajalik ennetav komponentide vahetus ka siis, kui otseseid kahjustusi veel pole näha.


🧩 Kokkuvõte

Atmosfäärist põhjustatud vibratsioon on ohtlik mitte ainult kohese elektrikatkestuse tõttu, vaid ka pikaajalise infrastruktuuri väsitamise ja ohuriskide tõttu. Seetõttu on elektrivõrgu haldajad üle maailma väga tähelepanelikud selliste nähtuste suhtes ja investeerivad aina rohkem reaalajas monitooringusse ja vibratsioonikaitse lahendustesse.


📚 Allikad ja teaduslikud uuringud
  • Zhou, C., Liu, Y., & Rui, X. (2012). Mechanism and characteristic of rain-induced vibration on high-voltage transmission line. Journal of Mechanical Science and Technology, 26(8), 2505–2510.

  • Gupta, S.K., Malla, A.L., & Barry, O.R. (2021). Nonlinear vibration analysis of vortex-induced vibrations in overhead power lines with nonlinear vibration absorbers. Nonlinear Dynamics, 103, 27–47.

  • Godard, B., Guerard, S., & Lilien, J.L. (2011). Original Real-Time Observations of Aeolian Vibrations on Power-Line Conductors.

Kaanepilt: Barcelona, Ylle Rajasaar

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.