Reede, 22. november 2024
Lastel on komme kasvada ja autosõiduks kasutatav turvahäll jääb mõnele varem, mõnele hiljem, ent lõppude lõpuks kõigile väikeseks ja tuleb aeg edasi liikuda turvatoolide suunas. Turvatoolide riiulid on aga kirjumast kirjumad, kuidas valida, milline on just minu lapsele parim?

Ise leiutamise asemel otsustasime pöörduda Beebicenteri ekspertide poole, kes meid turvatooli valimise raskest teekonnast läbi juhatasid. Nimelt on turvatooli valikul mõned objektiivsed, numbrilised juhised ja mõned individuaalsemad ja subjektiivsemad mõttekohad, millele tasub tähelepanu pöörata. Samuti kordasime põgusalt üle lapse tooli kinnitamise.

DSC_0001

[dropcap]PIKKUS [/dropcap]Esimene tõe kriteerium on uue i-Size standardi kohaselt lapse pikkus, kuna see annab lapse füüsilist suurust veidi paremini edasi kui vana standardi kaalunumbrid. Üldine reegel on, et turvahäll või -tool on lapsele väike, kui tema õlad on kõrgemal kui õlarihmade augud tooli seljatoes.

[dropcap]KAAL JA VANUS [/dropcap]Allolevas tabelis on välja toodud senise kaalustandardi grupid ja neile vastavad ligikaudsed kaalu- ja vanusevahemikud. Tuleb aga märkida, et need on eriti vanuse osas äärmiselt ligikaudsed, kuna lapsed kasvavad ja võtavad kaalus juurde väga erinevas tempos.

Grupp Kaaluvahemik kilogrammides Ligikaudne vanusevahemik
0 0-10 kg 0-11 elukuud
0+ 0-13 kg 0-15 elukuud
1 9-18 kg 9 kuud – 4 eluaastat
2 15-25 kg 3-7 eluaastat
3 22-36 kg 6-12 eluaastat

[dropcap]KUMBA PIDI? [/dropcap]Uuringute kohaselt on lapsele kuni 4. eluaastani turvalisim valik sõita seljaga sõidusuunas ning seda toetab ka uus iSize standard, mis vana aegamööda välja vahetab ja mille kohaselt peavad lapsed kuni 15 elukuu täitumiseni sõitma ainult selg sõidusuunas.

DSC_0037

[dropcap]KASUTUS JA NÕUDMISED [/dropcap]See on aspekt, millest võiks pärast pikkuse- ja kaalunumbrite selgekstegemist oma peas asjade läbimõtlemisel alustada. Näiteks kui turvatooli kasutatakse tõepoolest väga harva, võib selle juures loobuda mõnest mugavusvidinast nagu küljele keeramine või vööde lahtihoidmissüsteem, et last oleks lihtsam tooli panna. Kui kavatsete tooli kasutada tihti ja/või mitme lapsega, tasub pigem nende lisade eest kohe maksta, et hiljem mitte närve kulutada ja siis ikka poodi uue järele minna.

Samuti tasub kaaluda, mis on turvatooli juures just konkreetse pere jaoks kõige tähtsam. Kas see peaks olema ennekõike soodne, mugav või turvaline? Viimase kohta on erinevad väljaanded Euroopas läbi viinud teste, mille tulemused on internetis avalikult kättesaadavad ja milleni viivad lingid ka käesoleva loo lõpust leida võib.

Lisaks on turvatoole väga mitmetes kaalugruppides – lisaks ülal väljatoodud gruppidele on olemas ka nö mitut gruppi katvad toolid, näiteks 9-36 kg ehk grupp 1-2-3, 15-36 kg ehk grupp 2-3, ja 0-18 kg ehk grupp 0+1.

DSC_0009

Võtab tõesti silme eest kirjuks. Kas tasuks osta kohe üks pika kasutusajaga ehk 9-36 kg tool, mida saab kasutada turvatooliaja lõpuni? Või tuleks läbi käia ka vaheastmed ja mitu turvatooli? Eksperdi sõnul on oma eesmärk tegelikult ka vahepealsetel turvatoolidel.

Kujutlege, et samas toolis peaks istuma nii 9 kg kaaluv beebi, ja koolieelik. Säästlik, kindlasti, ent kas mõlemal lapsel tunduks seal ka samavõrra mugav ja turvaline? See muidugi ei tähenda, et pika kasutusajaga toolid oleks halvad. Ka ebamugav õiget vanusegruppi hõlmav turvatool on parem kui üldse mitte midagi.

Lihtsalt tasub meeles pidada juba mainitut, et uue iSize standardi kohaselt peavad lapsed kuni 15 elukuu täitumiseni sõitma ainult selg sõidusuunas (aga võib ka kauem) ja kindlasti on vara last kohe 9 kehakaalukilo täitumisel näoga sõidusuunas suurte laste tooli panna.

[dropcap]ISOFIX VÕI TURVAVÖÖ? [/dropcap]Esimene valik oleks kindlasti ISOFIX-kinnitussüsteemiga turvatool. Esiteks seetõttu, et see on uus ja turvalisem standard, mille suunas kõik auto- ja turvatoolitootjad sihivad. Teiseks on selliseid toole autosse lihtsam kinnitada ning selles on tunduvalt raskem vigu teha. Kui sõidate paljude erinevate autodega ning peate turvatooli tihti ühest autost teise paigaldama, kuid lapse turvalisuse osas järeleandmisi teha ei taha, hakkate seda omadust tõeliselt hindama.

Kolmandaks on selg sõidusuunas turvatooli puhul tooli kinnituseks kasutatud turvavöö üle ja ümbert last tõeliselt keerukas tooli ja sellest välja saada. Neljandaks on kõikidel uutel autodel vastav kinnitus nagunii olemas ning turvavööd ei kipu selg sõidusuunas tooli ümber vahel isegi ulatuma.

Siiski on põhjuseid, mis õigustavad ka turvavööga kinnitatavat turvatooli. Esiteks ja peamiselt ISOFIX-kinnituste puudumine autos. Ükskõik, kas tegemist on vana hobiauto või lihtsalt natuke vanema sõiduautoga, on Eestis ringi sõitvatest autodest päris suur osa vanemad kui ISOFIX-standard. Ja kuigi neid kinnitusi saab teoorias lasta autosse paigaldada, on ebatõenäoline, et paarituhandeeurosesse autosse sellist investeeringut teha soovitakse.

On ka võimalik, et ühel autol peres on ISOFIX-kinnitused ja teisel mitte. Ka sellisel juhul, kui ei ole võimalik ega vajalik osta kahte tooli, tasub igaks juhuks valida kinnitus, mis mõlema auto puhul olemas on ehk turvavöö, või tool, mida on võimalik kinnitada mõlemal moel. Kui kellelgi peaks tekkima mõte turvatool sellisel juhul autosse üldse kinnitamata jätta ja niisamuti sõita, soovitame soojalt selle mõtte maha matta ja kasutada siis juba turvavööga kinnitatavat tooli.

ADACi turvatestide priimus, kahtmoodi kinnitatav Juno 2-Fix
ADACi turvatestide priimus, nii turvavöö kui Isofixi abil kinnitatav Juno 2-Fix

[dropcap]EELARVE [/dropcap]Kõigel on tänapäeval oma hind ja turvatoolid pole erand. Ka see on aspekt, millele peab mõtlema, sest kui teoorias kriteeriumitele vastavat turvatooli ei ole parimagi tahtmise juures võimalik endale lubada, on kogu maailma tarkusest vähe kasu. Kui aga väljamineku suurus tundub siiski õigustatud ja vaid finantsvõimalustest jääb parasjagu napiks, tasub uurida ka järelmaksuvõimalusi.

Veel üks faktor on turvatooli kasutuse aeg. Kas vajate turvatooli lühemaks või pikemaks ajaks, kas plaanite seda kasutada ühe või mitme lapsega? Uute turvatoolide hindu vaadates võib tekkida kiusatus soetada järelturult soodsam turvatool, kuid sel moel ei ole kahjuks võimalik kindlalt veenduda avariivabaduses ja kasutusajas, mis on materjalide kestmise mõttes tootmise ajast vaata et olulisemgi. Pikema kasutusajaga tooli või mitme lapse puhul võib osutuda, et kasutusaja peale ära jagades ei ole hind uue tooli eest sugugi nii kõrge, kui alguses hinnasilti vaadates tundus.

[dropcap]LAPS TOOLI KINNI! [/dropcap]Lapse tooli kinnitamisel tuleb silmas pidada, et rihmad jookseksid võimalikult keha lähedalt – jope tuleks kindlasti ära võtta. Samuti peab kontrollima, kas rihmad on piisavalt pingul ja vajadusel neid täiendavalt pingutama. Täpsemaid juhiseid saab pikemalt lugeda käesoleva loo lõppu lisatud artiklist.

[huge_it_gallery id=”161″]

[dropcap]MEIE VALIK [/dropcap]Kasvu ja kaalu poolest oleksid meile laiast tootevalikust sobinud näiteks Euroopa turvatestide priimus Cybex Juno 2-Fix, mille juures kasutatakse uuenduslikku turvapatja ja mille suureks eeliseks on võimalus kinnitada tooli nii turvavöö kui Isofixi abil, või samuti turvapadjaga Pallas M-Fix, mille pikk kasutusaeg kestaks põhimõtteliselt turvatooliaja lõpuni.

Meie puhul sai aga määravaks nii soov pikendada selg sõidusuunas veedetavat aega kui tooli kallet muuta, ning valituks osutus lõpuks 0-18 kg lastele mõeldud Sirona, mis seda kõike võimaldab ning mis on ka turvatestides häid tulemusi saavutanud. Lisaks teeb elu tohutult lihtsamaks selle tooli valmidus lapse autossepaneku ajaks küljele ja lapse kasvades ka näoga sõidusuunda keerata.

DSC_00252

Suuremale lapsele kaaluksin ilmselt Cybex Solution Q2-Fixi, mida on, nagu nimigi veidi viitab, võimalik autosse kinnitada nii turvavöö kui Isofix-kinnituse abil ning mille peatugi on magamise huvides reguleeritav. Päris tita jaoks tasub vaadata Cybexi Cloud Q turvahälli, mida saab autost väljudes ja näiteks vankriraamile asetades panna lamavasse asendisse, mis on lapsele kasulikum ja võimaldab pikendada turvahällis viibitavat aega lapse selga kahjustamata.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Turvatoolid ja üldse igasugused turvaabivahendid on sedasorti tarbeesemed, mille kasulikkus ei selgu enamasti enne, kui selleks reaalne vajadus tekib. Loodan väga, et ei minul ega lugejatel ei teki kunagi võimalust turvatoole proovile panna. Kui see aga peaks siiski juhtuma, siis suurendab hästi valitud ja hoolikalt kinnitatud turvavarustus oluliselt õnneliku lõpu tõenäosust. Hoidkem end ja oma lähedasi eeskätt ise ning alustame lastest.

Vaata ADACi turvatestide tulemusi

Vaata Soome Autoliittto turvatestide tulemusi

Vaata ÖAMTC turvatestide tulemusi

Kõiki artiklis mainitud turvatoole ja rohkemgi leiab kauplusest Beebicenter

Autosõidu ABC: Kinnita turvatool ja laps õigesti!

http://www.accelerista.com/tasubteada/tarbija/autosoidu-abc-tee-oma-lapse-autosoit-maksimaalselt-turvaliseks/

accelerista-beebicenter

 

2 kommentaari
  1. blank
    Kadri-Anna on

    Tere. Suur aitäh kasuliku ja olulise artikli eest. Artiklis tõite välja ühe puuduse “…turvavööd ei kipu selg sõidusuunas tooli ümber vahel isegi ulatuma.” Oma kogemuse põhjal kinnitan seda (kogemus Besafe turvatooliga ja autotootjatega Volvo, Honda, Seat). Minu loogika ütleb, et siis tuleks mõjutada autotootjaid piisavalt pikkasi turvavöid autodesse paigaldama. Kas teie võimuses on sellist ettepanekut teha või on teil soovitusi kuhu pöörduda selle tähelepanekuga?

    • blank

      Tere, tore, et meeldis.
      Selle küsimuse puhul on asi ilmselt selles, et uus, mõne aja pärast kohustuslikuks muutuv iSize standard ei ühildu turvavööga ja pigem kaovad mõne aja pärast tootmisest turvavööga kinnitatavad toolid. Seega kahjuks ei ole turvavöö tooli ümber ulatumine enam autotootjate prioriteet. Samas tasub end lohutada, et see on osa progressist ja Isofix-kinnitusega toolid saavad turvatestideski paremaid tulemusi.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.