Kas valida OLED või Q-LED teler? Esmapilgul ärvahetamiseni sarnased lühendid märgivad aga täiesti erinevaid tehnoloogiaid. Selgitame “puust ja punaseks” stiilis, mis on mis.
OLED ja Q-LED tunduvad esmapilgul täiesti sarnased lühendid, erinevus näib olevat vaid algustähes. Kuid tegelikkuses on tegu kahe erineva teleriekraanide puhul kasutatava tehnoloogiaga.
Teleri valiku algkriteeriumideks on tänapäeval ekraani suurus, lisafunktsioonide rohkus, bränd ja muidugi ka disain ning hind.
Kui brändi valik tundub olevat veel enam-vähem jõukohane, siis detailidesse minek nõuab süvenemisaega. Enne mudeliarvustuste lugema asumist tasuks endale selgeks teha moodsate OLED ja Q-LED tehnoloogiate põhiolemused.
Tehnoloogia
Q-LED ehk Quantum dot LED on Samsungi poolt välja töötatud tehnoloogia ja seda kasutataksegi peamiselt telerites. Lihtsalt öeldes ongi tegu LED-tehnoloogia edasiarendusega.
Q-LED televiisoritel on parem heledus, mis võimaldab ekraani paremini vaadata näiteks heledalt valgustatud keskkonnas.
Pikslistruktuuri miinuseks on see, et Q-LED ekraanid ei ole võimelised pakkuma pimedates ruumides sama tumedat värvisügavust kui orgaanilised OLED displeid. Kokkuvõttes on QLED tuntud parema värviesitusega kui LED ja OLED TV’d.
OLED on viimastel aastatel teleritesse jõudnud tehnoloogia. OLED ekraan põhineb üliõhukestel orgaanilistel valgusdioodidel, tänu millele ei vaja teler taustvalgust.
OLED ehk Organic Light Emitting Diode eristub LED ja LCD teleritest sellega, et displei põhineb orgaanilistel materjalidel, mis tekitavad erinevaid värve ning mida kombineerides saadakse vajalik värvivalik.
OLED-ekraanid on LCD-paneelidest kirkamad ning parema kontrastsusega – tulemuseks on teravam pilt. OLED-ekraanid on energiasäästlikumad kui LCD-ekraanid, kuna neil ei ole eredama pildi jaoks vaja tagant tulevat lisavalgust.
OLED ekraan kasutab kujutise loomiseks orgaanilisi valgustandvaid dioode, mille tulemusena on ekraan vaid 3 mm paksune.
See uue põlvkonna leiutis võimaldab luua täiesti uusi disaine – poelettidel on nii kokkurullitavaid televiisoreid kui ka ekraane, mis on sama õhukesed kui pangakaart.
Kontrastsus
Q-LED televiisorite pildikvaliteet kogu seeria hulgas on varieeruv, lihtsustatud lähenemine võiks olla selline: mida kallim hind, seda parem kvaliteet.
Kvaliteetsematel Q-LED teleritel on mitmeks erinevaks plokiks jaotunud taustvalgus, mis vajadusel sisse-välja lülitub. See tähendab, et teleriekraani värvikontrastsus on LCD-st märksa parem.
OLED telerite pildikvaliteedi puhul on eeliseks see, et iga piksel on varustatud omaenda värvifiltriga. See uuendus, koos üksikute pikslite võimega ekraani heledust ja värvi muuta ning iseseisvalt ka välja lülituda võimaldab saavutada ideaalse sügavmusta värvi, mis tõstab telepildi värvide kontrastsuse uuele tasemele.
Eredus
Q-LED teleritel on tänu taustvalgusele palju heledam ekraan. Suurema kontrasti ja paremate värvidega HDR sisu puhul, mille puhul on vaja kuvada rohkem valgust, on Q-LED pilt OLED teleritest eredam. Päris igas asjas OLED seega LCD/LED ekraanidele silmi ette ei tee.
Pildikvaliteet
Ekraani eraldusvõime ja videotöötluse osas mängib rolli protsessor, mitte see, mis teleriga on tegu. Poodides on saadaval väga kvaliteetseid 4K ja 8K resolutsiooniga telereid nii OLED kui ka Q-LED tehnoloogiaga. Seega on nii OLED kui ka Q-LED ekraane, mis suudavad pakkuda väga kvaliteetse pildielamuse.
Vaatamisnurk
Üks OLED-i eeliseid on paindlikkus – kõrgekvaliteedilist pilti näeb ekraani erinevatest vaatenurkadest. Ka uuemates Q-LED ja LCD/LED televiisorites leidub tehnoloogiaid, mis vaatenurka suurendavad, kuid isegi parimad neist on mujalt kui otse teleka eest vaadatuna tuhmimad ning madalama kontrastsusega.