Esimesed külmad on käes ja paljud nutisõltlased leiavad end olukorrast, kus seadme aku ootamatult tühjaks saab. Elisa telekomiteenuse valdkonna juht Mailiis Ploomann jagab viis nippi, kuidas telefoni külma käes töövõimelisena hoida.
Juba ammu enne nutitelefonide tulekut oli teada, et kui oma Nokia talvel põuetaskust välja võtad, siis võib oma silmaga jälgida, kuidas patarei protsendid ekraanil langevad.
Sarnane mure on ka tänapäeval, sest akude ehituses pole palju muutunud ning külm võib su nutitelefoni akut ka püsivalt kahjustada.
Kasuta telefoni külmaga võimalikult vähe
Esimene ja kõige elementaarsem nõuanne on hoida telefoni pakase käes võimalikult vähe. Enamus tootjaid ei soovita seadmeid miinuskraadide juures kasutada just seetõttu, et aku võib hüppeliselt kiiresti tühjeneda.
Näiteks Apple’i ametlik soovitus on kasutada iPhone 0-35 kraadi juures. Nutitelefoni tasub hoida keha lähedal taskus soojas ja pikkade kõnede tegemiseks on mõistlikum kasutada sisseehitatud mikrofoniga kõrvaklappe.
Kui külma ilmaga hoida telefoni riiete välitaskus, on peamiseks probleemiks, et aku saab tühjaks ning telefon lülitab ennast ise välja.
Ära lae külma saanud telefoni
Iseenesest tundub loogiline, et kui külma saanud telefon saab kodust eemal olles tühjaks ja toiteallikas on kohe käepärast, siis võib võiks telefoni laadima panna. Selline teguviis võib teha akule rohkem kahju kui head.
Akupangaga laadimine on üldjuhul väga hea mõte, kuid enne seda peaks veenduma, et telefoni või selle aku temperatuur on vähemalt plusskraadides või veel parem – toatemperatuuril. Nii ei saa aku kahjustada ja see laeb end korrektselt täis.
Üks parimaid ja üldse mitte kõige üllatavamaid mooduseid, kuidas ennetada aku isepäist tühjenemist, on telfa enne külma kätte astumist siseruumis täielikult täis laadida.
Väljalülitunud telfa vajab kohanemiseks aega
Külma käes välja lülitunud nutitelefonile peaks andma enne uuesti sisse lülitamist aega soojeneda. Kindlasti ei tohi telefoni radiaatorile asetada, vaid tuleb sel rahulikult toatemperatuuril lasta soojeneda.
Kui telefon jääb ööseks autosse ja on ennast välja lülitanud, siis ei tohiks seda paanikahoos soojapuhuri ette soojenema viia.
Järsk temperatuurivahetus võib tingida selle, et ekraan mõraneb või nutitelefoni sisse tekib kondensatsioon. Telefoni uuesti sisse lülitades peab arvestama sellega, et võib kuluda lisaaega enne kui telefon suudab uuesti laadima hakata.
Lumme kukkunud telefoni kuivatada ei tohi
Lumme kukkunud telefonilt lume ärapuhumisega võib lumi minna sügavamale nutitelefoni mikrofoni või kuulari sisse, kus see sulab ja võib teha tagasipöördumatut kahju.
Telefon tuleks lumest puhtaks pühkida või raputada ning eemaldada kaitsekorpused ja kaaned, et vesi ei jääks nende vahele. Fööniga või radiaatori peal kuivatada ei tohi.
Õnnelikud on need, kelle seadmel on IP-sertifikaat, mis tagab veekindluse ja nii on ohutu kui nutitelefon kukub lumme või väiksesse loiku.
Aku kasutamist saab optimeerida
Mida külmem ilm, seda aktuaalsemad on ka tavapärased akusäästmise soovitused. Akut aitavad säästa näiteks ekraani taustavalguse reguleerimine hämaramaks, Wi-Fi, GPS-i ja sinihamba väljalülitamine ajal mil neid ei ole vaja kasutada ja taustal töötavate rakenduste sulgemine.
Kaanepilt: Unsplash, Patric Doyle