Reede, 8. november 2024
Nutitelefoni kasutamise ja hoidmise kohta on levinud mitmeid kummalisi, isegi napakaid müüte. Kas tõesti tuleb aparaati jahutada külmkapis ja veeretada riisis? Just suvel kerkivad päevakorda nuhvli vee ja kuumuse eest kaitsmine. Selgitame, kuidas seda tegelikult teha.
I MÜÜT: ülekuumemenud telefon tuleb panna külmkappi

Ei, ei tule. Mitte mingil juhul ei tohi ülekuumemenud ega ka mitte normaaltemperatuuril olevat nutitelefoni külmkappi – veel hullem, sügavkülma – panna. Seadmed vajavad rahulikku jahtumist.

Külmast toast väga kuuma õhu kätte astumisel võib seadmes tekkida sisemine kondens. Siin on soovituseks välja minnes hoida telefon taskus või käekotis, mis kaitseb nutitelefoni järsu temperatuurimuutuse ja niiskuse eest.

Nuhvli võib ülekuumenemiseni viia ka silikoonist ümbris, mis küll aitab hoida ära põrutusest tulenevad kahjud, kuid samas ei saa telefon piisavalt õhku ning kuumal päeval päikese käes võiks taolise kaitse pigem ära võtta.

Kuuma ilmaga võiks välja lülitada ka üleliigsed rakendused, mis vaikimisi kulutavad energiat, kuid mida tegelikult ei kasutata, näiteks GPS, WiFi, erinevad sotsiaalmeedia rakendused jne.

Hea omanik ei jäta kuumal suvepäeval oma nutitelefoni autosse. Kui mõelda sellest kui koerast, kassist või muust lemmikloomast, ja käituda samamoodi, ongi kõik hästi.

II MÜÜT: vee-ja tolmukindel telfa liiva ei karda

Kuigi telefon võib olla niiskuse- või tolmukindel, siis liiva kardavad kõik seadmed. Liivaterad ummistavad kõlariavad, kaamera objektiivi ja laadimispistiku. Seega on tegu müüdiga ning telefon tuleks rannas kindlasti kotti pakkida, kus ei ohusta seda liiv ning kõrvetav päike.

Et hoida ära mustuse sattumist erinevatesse pistikutesse, on kõrvaklapi ja USB pesa kaitsmiseks mõeldud mitmeid vahvaid vidinaid.

III MÜÜT: telefon plahvatab päikese käes

Tegelikult telefon päikese käes granaadi kombel ei plahvata. Nutitelefon suudab normaalselt funktsioneerida nii kaua, kui tema temperatuur jääb alla 45 kraadi Celsiuse järgi. Soovituslik igapäevane seadme kasutustemperatuur võiks jääda 20 kraadi juurde.

Kui nutitelefoni aku läheb liiga kuumaks, tõmbab enamus seadmeid osa protsesse aeglasemaks ning halvemal juhul lakkab seade lihtsalt töötamast.

Siiski ei tasu vaid aeglusele ja isereguleerumisele lootma jääda, kuna juba varasemalt põrutada saanud telefonide puhul on võimalik, et ülekuumenedes ei tõmba telefon oma jõudlust automaatselt maha ning lahvatab kuuma käes põlema.

IV MÜÜT: niiskust saanud telefon tuleb panna riisi sisse

See müüt elab visalt ning kuigi sellest on korduvalt räägitud, tasub uuesti üle märkida, et riisi sisse panemine ei aita telefoni veekahjustuse ära hoidmise eest. Riis kuivatab ainult seadme välimist kesta, sisemusse sattunud niiskusele ei avalda riis mingit mõju.

Järve või merevesi jätavad telefoni sisekomponentidele kuivades mineraale ja mustust. Ükskõik, kuidas telefon lõpuks ära kuivab, on telefon juba saanud kahjustuse, mis ei pruugi koheselt mõjutada seadme kasutust, kuid tekitada probleeme hiljem.

Allikas: Tele2

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.