Reede, 22. november 2024
Meist keegi ei kujuta väga täpselt ette, kui palju kulutavad Youtube, Netflix ja teised video – ja muusika voogedastusteenused netimahtu. Kui oled internetipaketilt enda meelest raha kokku hoidnud, võid avastada end olukorrast, kus vähemalt korra kuus tuleb sul netimahtu juurde tellida.

Eesti inimesed, aga eriti lapsed ja noored veedavad iga päev nutitelefoniga tunde, striimides populaarseid muusika – ja videokanaleid. Seda tehes ei mõtle nad, et voogedastusteenused nagu Youtube, Netflix või Deezer kasutavad päris isukalt internetimahtu.

1,2 MEGABAITI MINUTIS – METSIK!

Muusika striimingteenused edastavad tavaliselt nutiseadmesse kas keskmise või kõrge kvaliteediga heli vastavalt 160 või 320 kilobitti sekundis. Keskmise kvaliteediga kulutab muusika kuulamine 1,2 megabaiti minutis või 72 megabaiti tunnis, kõrge kvaliteediga aga kaks korda nii palju.

Videorakendused muudavad nähtava kvaliteeti vastavalt võrguühenduse tasemele. Kiire internetiga on HD ehk kõrgekvaliteediline edastus pigem normiks, seega tuleb arvestada küllalt suure andmemahu kuluga… minutis!

MILLINE ON REAALNE NETIMAHU KULU TUNNIS?

Madala kvaliteediga video (240p või 320p resolutsiooniga) vaatamisel kulub tunnis 300 megabaiti internetimahtu.

SD tähendab 480p kvaliteeti, mis kasutab tunnis 700 megabaiti. HD näitab 720p kuni 2K kvaliteeti.

Youtube’is 720p videote vaatamine kasutab ühe tunniga 0,9 gigabaiti, 1080p 1,5 gigabaiti ning 2K kolm gigabaiti.

4K tasemega videod kulutavad aga ühe tunniga tervelt 7,2 gigabaiti.

10-gigabaidise kuumahu eest saab kuulata 140 tundi hea kvaliteediga muusikat ning vaadata Youtube’ist 6,5 tundi 1080p kvaliteediga videoid.

KONTROLLI, PALJU SA KULUTAD!

Enamuse nutitelefonide seadetest saab täpselt näha kui palju mingi rakendus internetti on tarbinud. Paraku on “õunakestel” selles osas kohati vajakajäämisi, mahu kasutamise nägemiseks tuleb kaevuda menüüde sügavusse, lihtsam on iseteenindusest järele vaadata.

Kes soovib mahtu kokku hoida, see saab näiteks Facebooki seadetest videote automaatse esituse välja lülitada või Vimeo, Youtube’i, Netflixi jms. videote kvaliteedi madalamaks keerata. Mussialbumeid saab muusikaedastuskeskkondades ka võrguühenduseta kuulatavaks muuta.

VALI SOBIV INTERNETIPAKETT

Kõigil suurematel teenuseosutajatel on valikus mahupiiranguta netipaketid, kus lisaks piisavalt sõnumeid ja kõneminuteid. Enamasti tuleb sellise paketi eest välja käia 15-20 eurot kuus.

Summa, mis pealtnäha tundub suurena, võib end aktiivse muusikakuulamise ja filmivaatamise puhul aga igati ära tasuda. Lisaks saab piiramatu netimahuga nuhvli abil kergesti tekitada kuumpunkti ning netti teistesse seadmetesse jagada.

Piiramatu mahuga pakettide üles- ja allalaadimiskiirused sõltuvad hinnast – mida kallim, seda kiirem. Teenusepakkujad soovitavad enamasti alustada madalamast (30 alla 10 üles) ning kui vaja, paketti kiiremaks timmida.

Allikas: Tele2. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.