Üle õhu leviv internet toimib enamasti nagu kellavärk, aga mõnikord võib juhtuda, et kõik ei toimi nii nagu oodatud. Jagame viis nippi, mis võivad murele leevendust tuua.
Asukohtadesse, kuhu kaabelinternet ei jõua, on kasutajatel võimalus maailmaga ühendust saada, teha tööd ja vaadata telesaateid kasutades üle õhu levivat internetti.
Mõnikord võib aga internetiühenduses tõrkeid esineda. Eluline näide: meie toimetuse kodukontoris on ülikiire kaabelinternet, mida jagame eri seadmetele kohaliku WiFi võrgu kaudu.
Paraku kostub siit-sealt tubadest ikka halinat, et netiühendus “roomab” või kaob täiesti: maja seinad peavad raadiolained kinni.
Oleme teinud tuhat trikki: vahetanud ruuteri asukohta, asendanud vana WiFi-seadme uuega, aga tõenäoliselt ainus võimalus täiesti muretuks töötegemiseks on panna järele võimendi. Kuniks seda ei ole, kolime tooliga ruuterile lähemale.
Pane ruuter nähtavale kohale
Internetiruuteri asukoht on väga oluline. Mida vähem takistusi ruuteri ja väliskeskkonna vahel, seda parem. Ruuterit ei tasu silma alt ära peita ei kappi, laua alla ega diivani taha – pongestab, mis see pongestab, levi seadmeteni ei jõua.
Meie kontoris on WiFi ruuter tõstetud kõrgele kapi otsa, kust ta paistab küll igale ruumisolijale silma, aga see tähendab ka, et kui silmside seadmega olemas, suudab läpakas tõenäoliselt ka internetiga ühenduda.
Mida kõrgemal, seda parem
Isegi kui internet levib õuest seadmesse igati hästi, ei pruugi kodune WiFi signaal olla kõige tugevam. Siingi mängib rolli ruuteri asukoht, et WiFi saaks häirimatult levida kõigisse tubadesse.
Ka sel põhjusel ei tohiks ruuterit paigutada trepi alla või kappi. Nagu näitab meie kodukontori kogemus: mida kõrgemal on ruuter, seda tõenäolisem on WiFi levi.
Kui elad suures majas, kus WiFi ei levi igasse tuppa, siis kasuta WiFi leviala võimendit. WiFi leviala võimendi võimendab WiFi signaali, mistõttu jõuab internet ilma juhtmeta igasse tuppa.
Välisest antennist võib olla abi
Kui sinu ruuter asub ideaalse koha peal, aga ühendus on ikkagi häiritud, võib abi olla välisest antennist. Kas õues leviv signaal on tugevam, saad ise katsetada, kui võtad oma ruuteri õue kaasa.
Proovi õues teha internetis sama tegevust, millega toas hätta jäid – kui internet toimib õues paremini, on levi järelikult hea ja soovitav on kasutada välist antenni. Valik meie poodides on päris suur.
Vaheta vana seade uuema vastu
Asjatundjad soovitavad sama, mida meie toimetus on läbi mänginud – kui tundub, et kehva levi mitte miski ei paranda, tasub mõelda ruuteri väljavahetamisele.
Tehnoloogia areng on kiire ning vanad seadmed jäävad ühel päeval ajale lihtsalt jalgu… Soovitav on iga kahe aasta tagant ruuter uuema vastu vahetada. Seadmete valik on lai, enne ostmist tasub lugeda teste ja küsida kasutajakogemust.
Näiteks Elisa netispetsid soovitavad kaaluda Huawei B525 ruuterit, mis kuuldavasti suudab tagada parema kiirusega interneti ja tagada ka stabiilsema ühenduse.
Kui otsida eriti innovatiivset lahendust, siis võiks kaaluda 4G väliruuteri soetamist. See seade toob interneti õuest tuppa nii, et majaseinad, aknad ja kaabli pikkus signaali tugevust ei mõjuta.
Asi läheb põnevamaks ilmselt siis, kui jõuab 5G. Juba täna tasuks ruuteri valikul kiigata aparaatide poole, mil on olemas 5G tugi.
Kasuta kuumpunkti
See soovitus on neile, kes vaatamata pingutustele oma seadmesse korralikku internetiühendust üle õhu siiski võluda ei suuda: abiks tuleb hotspot ehk kuumpunkt, mille oma või sõbra telefoniga kiiresti tekitada saab.
Kuumpunkt on meie toimetuse töötajaid päästnud hädast nii Eestis kui välismaal, aga seda tänu piiramatule netipaketile, mis teeb võimalikuks Euroopas kautada kuni 9GB internetti puhta tasuta. Olgu kiidetud rändlus!
Eksisteerib ka võimalus kolida kehva netiühendusega kohast paremasse levialasse. Sealjuures tuleks siiski meeles pidada, et avalikud WiFi-võrgud peidavad endas suuri turvariske.
Kui aga muud üle ei jää, siis üks paremaid valikuid on lähim raamatukogu, kus rahus ja vaikuses tööd teha saab.
Inspiratsioon: Elisa