Kui esimene Samsung Galaxy Watch 2018. aastal ilmavalgust nägi, polnud selle seadme tulevikus ilmselt keegi kindel.
Ehkki nutikellad olid toona veel pigem spordikellad-aktiivsusmonitorid, tundus areng minevat kahte lehte – esimesed olid pigem käekella asendajad ning teised tõsiste spordimeeste tööriistad.
Vahepeal läks mööda kuus aastat ning seitsmes algas vastavalt Samsungil välja kujunenud raudsele tavale valmistada igal aastal oma tootest uue mudeliindeksiga versioon. Nii olemegi jõudnud nutikellani järjekorranumbriga seitse.
Kui igal aastal tuua turule uus samanimeline toode, siis on arusaadav, et revolutsioonide korraldamine jääb ära – selleks ei jätku lihtsalt aega ning klientidel vastuvõtlikkust. Nii ongi Watch 7 välimuselt üsna harjumuspärane ja teeb peaaegu kõike, mida eelkäija Samsung Galaxy Watch 6. Seega tekib mõistetavalt küsimus, mis on kellas uut ja kuidas on temaga koos elada?
Rõngaga või rõngata?
Alustame ilmseimast, kuigi vast mitte tähtsaimast. Juba palju aastaid järjest on Samsung mänginud seda mängu, et iga järgmise Galaxy Watch seeria puhul kella sihverplaati ümbritsev keeratav rõngas kas eemaldatakse või tuuakse tagasi – vastavalt sellele, missugune eelmine mudel parasjagu oli.
Galaxy Watch 7 on sedapuhku ilma rõngata mudel. Ja kui lõpuni aus olla, siis ei pane seda igapäevakasutuses tähelegi, sest kella ekraanil erinevaid vaateid vahetada on puutetundlikul ekraanil pühkides tunduvalt lihtsam, kui rõngast keerata. Tähelepanu tooteesitlusel ei korva täiendavat massi ja hilisemat lisakulu valmistamisel.
Eelnev tähendab, et viimane Galaxy Watch näeb välja üsna samasugune nagu ka varasemad Galaxy Watch 6, 5 ja 4. See kujutab endast ikka sama kombinatsiooni ümmargusest sihverplaadist ja üsna lamedast metallraamist koos ohtralt andureid sisaldava tagaküljega.
Kui ajapikku üha suuremaks ja raskemaks muutuvad autod võivad kurvastada üksnes entusiaste, siis randmel on iga millimeeter ja gramm oluline. Nii kasvas Galaxy Watch 6 pisut oma eelkäijaga võrreldes ning Galaxy Watch 7 on jällegi 0,7 mm paksem ja 0,1 g raskem. Seda pole küll palju, kuid tundub, et areng ei toimu õiges suunas.
Igavast tehnilisest aspektist vaadatuna: kell talub rõhku kuni 5 ATM (see tähendab, et kuni 50 meetri sügavusel vee all olevat survet), tal on IP68 ja vastab lausa militaarstandardile MIL-STD-810H. Loomulikult on ekraan kaetud tugeva safiirklaasiga.
Tervis, meie kõige kallim vara
Kes on varem kasutanud Samsungi kella ja selle terviseäppi Samsung Health, selle jaoks on kogu funktsionaalsus ja kasutusloogika mõistagi tuttav. Ja kelle jaoks on Watch 7 esimene selle tootja nutikell, kogeb üht suurt eelist – kasutuslihtsust ja intuitiivsust, millega mitmed konkurendid paraku hiilata ei saa.
Tänapäevased nutikellad püüavad üha enam olla mitte aktiivsusmonitorid ja treeningvahendid, vaid tervise jälgijad (mitte meditsiiniseadmed!), olgu selleks näiteks vererõhu või EKG mõõtmine. Iseasi muidugi, mida saadud tulemusega pihta hakata, sest viimase tõlgendamise oskus kuulub arstidiplomi juurde ja tavakasutajal on tõenäoliselt tervislikum seda funktsionaalsust mitte tarbida.
Põhimõtteliselt sama kehtib ka vererõhu mõõtmise kohta, kuigi Samsung nõuab enne funktsionaalsuse kasutamist kella kalibreerimist. Pulsi mõõtmisega saab Watch 7 küll üsna hästi hakkama – kuni käsi on kuiv. Ujumise ajal mõõdab seade pulssi küll edasi, kuid targem on tulemus lihtsalt tähelepanuta jätta, sest numbrid üle 200 enam reaalsusega seost ei oma.
Enamgi veel, ei tasu unustada, et tegu on lõppude lõpuks ainult soovitusega ja nutikell pole meditsiiniseade, mis tähendab ka, et kogu funktsionaalsuse ja terviseandmete hindamise plejaadi juures tuleb olla siiski tervemõistuslikult kriitiline. Loomulikult võib Samsungi kella mõõtetäpsus veidi maha jääda rinnarihmade või tipptasemel spordikellade omast.
Galaxy Watch 7 nutikella-omadused pole tervise jälgimise omadest kehvemad: Wear OS võimaldab juurdepääsu Google Play poe rakendustele. See tähendab, et teil on Google Maps randmel, Google Wallet/Samsung Pay viipemaksete jaoks ja Spotify/YouTube Musicu juhtimine (koos võrguühenduseta salvestusruumiga).
Testi käigus suutis kell ka lausa elu päästa (või vähemalt suuremat sorti jama ära hoida) – standardlahendusena sisalduv kompass suutis metsa lootusetult eksinu väga täpselt välja juhatada, tehes seda paremini, kui esialgu sai nutitelefonist loodetud. Seega järgmine soovitus seenele minnes on laadida täis mitte ainult telefoni, vaid ka nutikella aku!
Saab hakkama ka ujulas ja spordisaalis
Universaalne seade ei saa mööda vaadata spordikellale esitatavatest nõudmistest ja Samsung on siin kõvasti pingutanud. Veelgi on paranenud GPS-i täpsus, lähenedes juba Garmini spetsiaalsetele spordikelladele, ning arenguruumi hakkab väheks jääma.
Kui ujulas kell pulsi lugemisega hakkama ei saanud, siis ujumisstiile ja pikkust suutis tuvastada eksimatult: 1,5 km pikkuse vahemaa läbimisel ei eksinud ta meetritki (loomulikult tuleb enne talle teada anda, et basseini pikkus on 25 m) ning võttis kokku täpselt kõik vahemaad erinevates ujumisstiilides.
Südame löögisageduse jälgimise täpsus, eriti kardiotreeningu ajal, on piisavalt hea, ehkki suure intensiivsusega perioodil, kus toimuvad kiired muutused, võib mõõtmistäpsus siiski veidi rinnarihmade või tipptasemel spordikellade omast maha jääda.
Probleemidest rääkides on neid peamiselt üks, aga see-eest suur: aku kestvus. Asi on läinud iga aastaga järjest paremaks ja ühe päeva peab kell rahulikult vastu, läbi suure häda ka kaks (reeglina siiski mitte). Sõltumata sellest, et oleme harjunud telefone laadima pea iga päev, on konkurendid Samsungist väga kaugel ees ning keeruline on isegi ette kujutada, et siin midagi revolutsioonilist juhtuks, kuigi oleks väga vaja!
Kokkuvõtteks
Samsung Galaxy Watch 7 pakub tugeva klaasiga kaetud selget ekraani, piisavalt jõudlust, suurt hulka rakendusi (sealhulgas tasuta) ning tõeliselt mitmekülgset tervise ja liikumise jälgimise funktsioonide komplekti, mis on eelkäijaga võrreldes täpsemad ja põhjalikumad. Füüsilise pöörleva raami potentsiaalne lisamine võiks olla lisaboonuseks – mida Samsung teab hästi ja järgmisel mudelil näeme seda ilmselt jälle.
Selle nutikella suurim probleem on kahtlemata aku kestvus – täpsemini lühidus. Ehkki aasta-aastalt on Samsung viga tasapisi parandanud, jääb mitmepäevane intensiivne kasutus jätkuvalt unistuseks. Ka ei saa Watch 7 spordikelladele esitatavate nõuete osas võimekamate (paraku ka kallimate) Garmini tippmudelite vastu.
Kellele see mõeldud on? Kui olete Androidi kasutaja (eriti Samsungi telefoni omanik), kes otsib esmaklassilist nutikella, mis teeb peaaegu kõike hästi – alates maksetest ja rakendustest kuni üksikasjaliku terviseülevaate ja pädeva spordijälgimiseni – on Galaxy Watch 7 suurepärane, ehkki kallis valik.
See on omadustelt hästi tasakaalus, olles ühtaegu nii võimas nutikell kui ka võimekas treeningkaaslane, isegi kui ei suuda aku kasutuseaga konkurentidele vastu saada.
Meeldis:
- Intuitiivne kasutajaliides
- Palju erinevaid spordialasid
- Täpne kompass
- Tugev klaas ja korpus
Ei meeldinud:
- Aku kiire tühjenemine
- Veelkord: aku kiire tühjenemine
- Pole nii täpne kui tipptasemel spordikellad
Sellest, mida on Samsungile vastu panna Huawei värskelt välja tulnud tippmudelil, kirjutame juba mõne päeva pärast.
Fotod: Samsung