Kolmapäev, 16. juuli 2025
Tehnoloogiagigant Samsung tutvustas oma sellesuviseid uudiseid, milleks on kolm (õigupoolest kaks) uut nutikella ning kolm (samuti sisuliselt kaks) uut volditavat kallima otsa telefoni. Mida need kõik endast kujutavad?

Elasid kord kolm venda. Kaks vanemat neist olid tavalised inimesed nagu kõik teisedki, aga kolmas, kõige noorem, oli lollike. Nii algavad mitmed muinasjutud, eriti slaavi kultuurikeskkonnas. Seal kutsutakse noorimat vennakest lollike Ivan, meie loos on ta nimi pisut keerulisem.

Tehnoloogiamaailmas on asjad mõnikord vastupidi. Samsung esitles hiljuti kolme uut nutikella ja volditavat telefoni, kuid vähemalt ühel juhul jääb õhku küsimus, kas kogu mudelivalikut sellisel kujul vaja ongi? Samas arvestades Korea hiiu turuosa maailmas leiavad ilmselt kõik uued tooted oma ostjad.

Samsung 2025, Rene Mitt

Kuigi põgus tutvus esitletud seadmetega ei võimalda anda põhjalikku hinnangut, kuidas kõik lubatu toimima hakkab, võib üht-teist siiski nähtu-kuuldu-katsutu põhjal järeldada. Samas nõuab andurite ja tarkvara koosloome tulemuse hindamine loomulikult palju rohkem aega.

Kõige elegantsem telefon

Et suvel saabuvad volditavad ning talvel tavapärase kujuga mudelid, pole enam uudis ning tänavu jõudis avalikkuseni kolm uudistoodet – Galaxy Z Fold 7, Galaxy Z Flip 7 ning Galaxy Z Flip 7 FE. Number seitse viitab, et tegu on juba kooliealiseks saanud põlvkonnaga ning seetõttu peaks kogemust jaguma.

Suurim telefon on ühtlasi ka suurim üllataja – heas mõttes. Galaxy Z Fold 7 on küll lihtsalt Z Fold 6 järeltulija, kuid ehkki tegu on väikese sammuga millimeetrites (kokku voldituna 8,9 mm ehk sama, mis kõigi nuhvlite etalon Galaxy S 25 Ultra, lahtisena 4,2 mm), on see suur samm volditavate telefonide arengus. Meie igapäevane elu peab sisaldama nii vähe kompromisse kui võimalik!

Samsung 2025, Rene Mitt

Sellise tulemuse saavutamiseks tegi Samsung lõpuks seda, mida oleks pidanud ammu tegema, loobudes pikast ja kitsast (ühtlasi ka paksust) kujust ning muutes telefoni kokkupanduna 5 mm laiemaks ehk hoopis sarnasemaks „tavaliste“ telefonidega. 64,9 mm lõpptulemus pole küll täpselt sama mis konkurentidel, aga sedavõrd lähedal, et häirima ei jõudnud hakata.

Veel üks koht, kus uus Z Fold 7 on tuntavalt paranenud, on lahti voltimisel tekkiv vagu. Eelkäijaid testides on mulle esitatud lõputult küsimusi: “kas see ikka vastu peab?” ning nüüd peaks selline mure veidi leevenema: kahe poole vahel olev nõgusus on peaaegu märkamatu.

Aga see pole veel kõik! Galaxy Z Fold 7 on 24 grammi kergem kui eelkäija ning lausa 3 grammi kergem kui Galaxy S25 Ultra ehk 215 grammi! Kuid midagi on ka paksemaks läinud: ekraani kattev üliõhuke klaas 50% võrra! Eeldatavalt peaks see lisama vastupidavust.

Samsung 2025, Rene Mitt

Mõned asjad on loomulikult ka samaks jäänud. Aku mahutab jätkuvalt 4400 mAh, mis on konkurentidega võrreldes vähevõitu ning tõenäoliselt pikaajalist intensiivset kasutust ei võimalda (Samsung lubab aku kestvuseks 24 tundi). Samad on ka 200 MP põhikaamera, 12 MP sensor ning 10 MP teleobjektiiv kolmekordse optilise suumiga.

Pisut parem, kuid kompromisse tehti vales kohas

Oma väiksema volditava telefoniga on Samsung liikunud samuti õiges suunas ning vaieldamatult tähtsaima uuendusena on Galaxy Z Flip 7 eelkäijaga võrreldes ligi 13% laiem, mis võimaldas saavutada 6,9-tollise ekraani 21:9 kuvasuhte. Palju infot, mis varem jäi “nurga taha”, saab nüüd nähtavaks.

Teise olulise uuendusena on aku nüüd 300 mAh võrra suurem ehk 4300 mAh, mis koos uue, oluliselt efektiivsema Exynos 2500 kiibistikuga peaks tagama, et Samsungi uusim Flip-telefon pakub eelkäijatega võrreldes tuntavalt pikemat aku kestvust (ametlikult lubatakse 31 tundi). Arvestades Samsungi mahajäämust akukestvuse vallas, on iga tund oluline!

Samsung 2025, Rene Mitt

Nagu ka Z Fold 7 puhul, tähendab laiem ekraan mitte ainult paremat kuvasuhet, vaid ka õhemat korpust. Kokku voldituna on Z Flip 7 ikka veel üsna kopsakas 13,7 mm ja lahti voldituna 6,5 mm paksune, mis tundub suurema sugulase 4,2 mm kõrval väga palju, kuid on ometi ca 7% eelkäijast õhem. Samaks jäi aga mass, olles jätkuvalt 188 g.

Siiski tundub, et muudatuste rõhuasetus on läinud valesse kohta, mindud on lihtsamate ja odavamate paranduste teed. Esiküljel olev ekraan FlexWindow venitati 4,1-tolliseks (eelkäijal 3,4“) ja Samsung on selle uuenduse üle hirmus uhke. Pooliku funktsionaalsuse pisut parandamine sellest täisväärtuslikku siiski ei tee, ehkki Z Flip 7 on suletud olekus nüüd paremini kasutatav.

Samsung 2025, Rene Mitt

Galaxy Z Flip 7 suurim ja tõsiseim pettumus on kahjuks samaks jäänud kaamera. See koosneb jätkuvalt 50 MP lainurkobjektiivist, 12 MP ülilainurkobjektiivist ja 10 MP selfie-kaamerast, mis kokku on tänapäevaste kriteeriumite kohaselt kehvavõitu keskmine. On väga kurb, et kui Samsung pidi valima, kas pakkuda suuremat ja funktsionaalsemat tagakülge või rohkem ja paremaid kaameraid, siis otsustati esimese kasuks ning tänu sellele valeotsusele on üha kallimat hinda (1209 €) raske õigustada.

Lollike Ivan

Autotootjail on kombeks mõnikord jätkata eelmise põlvkonna menumudeli tootmist paralleelselt uuega – arenduskulud puuduvad ning milleks tappa lehma, kes ikka veel piima annab. Ent kui näiteks Opel kasutas sel puhul lisanime “Classic”, Škoda “Tour” – rõhutades traditsioone ja konservatiivsust, siis Samsung lisas vaid kaks tähte FE (mis tähendab Fan Edition).

Paraku on sellist otsust keeruline mõista, kuna fännitooted võiksid eeldatavalt olla silmatorkavalt kujustatud ning laiematele massidele mõeldud versioonidest paremad. Sedapuhku kukkus asi aga risti vastupidi välja, värve on vaid kaks: igavavõitu must ning tuhm valge. Mida siin on fännide jaoks?

Galaxy Z Flip 7 FE näol ongi sisuliselt tegu eelmise aasta mudeli ehk Z Flip 6-ga, kuid veidi nuditud versioonis. Kui kaamera, korpus ja aku (ehk olulisimad asjad) on jäänud samaks, siis RAM on varasema 12 GB asemel hoopis vähendatud 8 GB peale. Tõsi, ka hind on Flip 7 võrreldes 200 eurot soodsam, kuid sellegipoolest on raske arvata, kes on need fännid, kes peaksid selle omale ostma.

Samas on korealasi võimalik mõista – tegu on otsusega töötavat asja mitte parandada, kuid kas selle jaoks oli vaja eraldi mudel luua, on sügavalt küsitav. Aga kui muinasjutus sai lollike Ivan lõpuks printsessi ja pool kuningriiki, siis ilmselt loodab sama õnnelikule lõpule ka Samsung.

Üks sisu mitmes kestas

Ka uusi nutikelli on kolm, ehkki seda numbrit võib lugeda samuti kaheks või neljaks, olenevalt sellest, mida uueks ja erinevaks pidada. Kahtlemata on täiesti uus avalikkuse ette toodud Galaxy Watch8 Classic ning samuti Galaxy Watch8. Viimane on saadaval aga kahes suuruses (kas need on siis kaks eri kella?) ning imepisut lihvi sai ka Samsung Watch Ultra (kas see on nüüd uus mudel?).

Samsung 2025, Indrek Jakobson

Watch Classic on tagasi pärast aastast pausi koos juba ikoonilise füüsilise pöörleva raamiga kellas navigeerimiseks. Samsung enam isegi ei püüa end huvitavaks teha ja rääkida, kuidas klientide tagasiside sundis teda pööratavast rõngast loobuma või seda tagasi tooma. Üle aasta see rõngas on ja üle aasta ei ole. Lihtne.

Sedapuhku pole õnneks lisatud kuhugi FE-tähist, vaid hetkel müüdav Galaxy Watch 7 ei jää uudismudelitega mitte konkureerima, vaid hoopis mudelirivi täiendama. Kas uute kellade tarkvara aga ka varasematele jõuab, pole teada (Samsung ei kommentaari), kuid kogemus varasemate mudelitega lubab seda pigem loota.

Välimuse poole pealt: Watch Ultra sai omale kolmanda värvi (sinine) ja sisemälu on suurendatud 64 GB-ni. Sellega uuendused ka lõpevad ning rohkem nagu polekski sellel mudelil põhjust peatuda. Ehkki me ei tea, kuidas Samsung oma tooteportfelli täpselt kujundab, tundub, et just Watch Ultra andis suuna uue Galaxy Watch 8 Classicu loomiseks.

Samsung 2025, Rene Mitt

Selle tulemusel on kellade rivi täiesti sassi löödud. Kui kaks ja neli aastat tagasi vastavalt Samsung Galaxy Watch 6 Classic ja Watch 4 Classic sarnanesid vägagi põhisarja mudelitega, siis Watch 8 Classic meenutab hoopis Ultrat, rõhudes ennekõike soliidsusele (koos vastava hinnasildiga 528 eurot). Lisaks on kella keskele tekkinud tavatu kolmas nupp, mille alla saab salvestada enimkasutatava funktsiooni, olgu selleks treening või muusika.

Galaxy Watch 8 Classic on saadaval ainult ühes 46 mm mõõdus, samas kui Galaxy Watch 8 pakutakse kahes, 40 mm ja 44 mm suuruses. Seega sobib Classic üksnes jämedale randmele, samas kui Watch 8 on eelkäijaga võrreldes 11% õhem (lausa harjumatult õhuke!) ning maksab 379 eurot.

Samsung 2025, Rene Mitt

Kõik tervise heaks

Täiustatud disain, uudse lahendusega kellarihma kinnitus, eredam ekraan ja pööratava rõnga tagasitulek on kahtlemata olulised, kuid mitte tähtsaimad asjad. Samsung on oma nutikelladega võtnud selge sihi saada liidriks terviseinfo loomise, jagamise ja kasutamise osas ning just tervise ökosüsteem on koht, kuhu uudismudelid enim panustavad.

Loomulikult on praegu vara rääkida sellest, kuidas kõik kavandatud funktsioonid toimima hakkavad, sellest saab lugeda tõenäoliselt alles talvel. Ent ootused on kõrged, kuna Samsung võtab nüüd kokku kõik olulised andmed nagu näiteks uni, stress ja toitumine ning püüab neist luua tõeliselt kasulikke ülevaateid ja soovitusi.

Samsung 2025, Rene Mitt

Esimese asjana on oluliselt täiustatud une jälgimist, kell suudab tuvastada apnoed ning tulemused on integreeritud ühtseks tervikuks. Infot kombineeritakse nii veresoonte koormuse kui ka järgmise uudsusena antioksüdantide taseme hindamisel, viimasel juhul tuleb mõõtmiseks asetada pöial kella tagaküljele.

Loomulikult on praegu tegu üksnes lubadusega ning kuidas kõik päriselus tööle hakkab, saame teada alles pärast pikemat testi. Aga väga tahaks loota, et see pole liiga ilus, et olla tõsi!

Samsungi uued nutikellad pakuvad kasutajale teadmisi, mida igapäevaelu seni kuidagi ei suutnud. Kas need toimivad piisavalt hästi, et teha Watch 8 asendamatuks osaks teie elust, me veel ei tea, kuid need tunduvad olevat hea algus.

Praegu on Samsung suutnud ennekõike tänu oma Health äpile luua usaldusväärse ning mis olulisim – selge ja mugava keskkonna oma terviseandmete jälgimiseks, nüüd astub see suure sammu edasi. Kas aga need uudsed funktsionaalsused ka vanematele mudelitele jõuavad, näitab juba lähitulevik.

Tehniliste andmete tabelid:

This slideshow requires JavaScript.

Fotod: Rene Mitt, Indrek Jakobson

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.