Reede, 15. november 2024
Norstati uuringust selgub üsna õõvastav tõsiasi: veerand Eesti noortest saadavad internetis kõhkluseta endast alastipilte. Tegelikult ei ole alastipildi saatmine absol okei, isegi kui oled veendunud oma atraktiivsuses. Pilt elab netis oma elu edasi, ja sa ei taha teada, mis sellega teha saab.

Küsitlusfirma Norstat oktoobris läbiviidud küsitlusest selgub, et Eesti noored elavad internetis vilgast elu – saadavad agaralt alastipilte, kasutavad kohtingurakendusi ning postitavad või helistavad piduse peaga ja pärast kahetsevad.

MÕTLEMATU TEGU VIIB KARMIDE TAGAJÄRGEDENI

Küsitluse kohaselt on eagruppidest kõige enam saatnud alastipilte 16–24-aastased noored – 26 protsenti. 25–34-aastastest on seda teinud 12 protsenti. Suurema tõenäosusega saadavad endast isiklikke pilte vene keelt kõnelevad noored ning naised.

Privaatseid sõnumeid saates tuleks säilitada kriitikameel. Kui suhe peaks inetult lõppema, siis võib tundlikust, n-ö “katmata” materjalist saada kergelt kättemaksu või väljapressimise vahend. Isegi parimale tuttavale pole mõtet alastipildi abil muljet avaldada, isegi kui olete oma veetluses tuhat protsessi kindel…

ÄPID LISAVAD VEIDI TURVALISUST

Privaatsete piltide ja sõnumite saatmiseks on olemas äpid, mis turvalisust tõstavad, näiteks Confide. Läbi äpi saadetud sõnumid on krüpteeritud, neid ei saa edasi saata ega salvestada ning need kustuvad peale lugemist.

Teine suur andmelekke oht on häkkeri ohvriks langemine või telefoni kaotamine. Uuringust selgub, et 38 protsenti inimestest ei lukusta isegi oma telefoni ekraani ning seadme kaotuse puhul näevad kõik selle sisu.

MESSI KAINE PEAGA!

Oluline nutiseadmetega seotud riskikäitumine on ka ebakainena tehtud telefonikõned või saadetud sõnumid ja sotsiaalmeedia postitused. Kuni 24-aastastest noortest on helistanud või saatnud sõnumeid ja pärast kahetsenud 35 protsenti ning 25–34-aastastest tervelt 44 protsenti.

Internetti postitatud pildid või kommentaarid jäävad sinna aastateks ringlema. Kõige kindlam on pidusena postitusi mitte teha, aga kel selleks soodumus, siis olemas on ka alkolukuna toimivad äpid: näiteks Drunk Lock ja Drunk Mode võimaldavad messimise teatud ajaks kinni keerata.

KOHTINGUÄPID ON POPID

Tele2 tellitud tarbijakäitumise uuringust selgub, et 31 protsenti 16–24 ning ka 25–34-aastastest on kasutanud kaaslase leidmiseks kohtinguäppe. 36 protsenti 16–24-aastastest on oma kaaslase jätnud maha telefonikõne või sõnumi teel. 25–34-aastastest oli seda teinud 26 protsenti.

Tele2 tellitud tarbijakäitumise uuring viidi läbi interneti teel ning küsitlus toimus 2017. aasta oktoobris. Küsitluses osales kokku 500 internetikasutajat, kelle vanus oli vähemalt 16 eluaastat.

Pilt: Pixabay Allikas: Tele2

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.