Echo Dot nutikõlar, mille “sees elab” solvuv Alexa, maksab Amazoni veebipoes 45-100 eurot. Kui tahta öösel rahulikult magada, ei peaks kõlarit endale ostma: see on valmistatud lapstööjõu toel. Sealjuures on tootja piisavalt ülbe, et nimetada 10-tunniseid tasuta päevi tegevaid noori “praktikantideks”.
Miks Hiinas toodetud kaubad on nii odavad? Sest me ei tea nende päritolu. Me ei tea, kes neid valmistab ja mis tingimustes, saati, millest neid valmistatakse.
Tõenäoliselt saaks Eestiski asju palju odavamalt toota kui kasutada lapstööjõudu. Ainult et meil on seadused, mis lapsi kuigivõrd kaitsevad ja helikoptervanemad, kes viivad lapse pigem vaaterattale kui suunavad nõusid pesema.
Esimesena tulevad lapstööjõust ja elektroonikast rääkides meelde Apple ja selle Hiina allhankija Foxconn: me ei tea, kellel meist on kallis iPhone, mille on valmistanud usinad väikesed käed, mis samal ajal pühivad näolt tilkuvaid valupisaraid.
Hiina Vabariigis (Taiwan) asuvates Foxconni tehastes toodavad paljud elektroonikahiiud oma poppe vidinaid. Ka Amazon, mis on nüüd sattunud lapstööjõu kasutamisega halba valguse.
BBC avaldas raporti, millest selgub, et muuhulgas valmistatakse Foxconnis Amazon Echo Dot nutikõlareid ja nende valmistamine ei ole kuskilt otsast eetiline. Töötajate töötingimusi jälgiv China Labor Watch väidab, et kõlareid valmistab Foxconni tehases rohkem kui 1500 kooliealist last.
Enamasti 16-18-aastased noored on tehases registreeritud praktikantidena tööle ent rügavad kui galeeriorjad – töönädala pikkuseks on minimaalselt 60 tundi, tööpäev kestab 10 tundi ja tööl tuleb käia ka öövahetustes… tunnipalk on ühel noortöölisel umbes 1 euro.
Üks intervjueeritud 17-aastane tütarlaps ütles, et ühe vahetuse ja järgnevate kohustuslike ületundide jooksul liimib ta ümbrise peale umbes 3000-le Echo Dot nutikõlarile. Vaevalt, et ta selle tegevuse tegemiseks enam kuigi palju harjutama peaks.
Juhendajatele ületundide pärast kurtmine on mõttetu: neid, kes ei kuuletu, võib oodata koolist väljaviskamine ja raskused edasistel õpingutel. Muuhulgas kasutatavat Foxconni tehases õpetajaid ka kubjastena, kel käes piits, millega laste “motivatsiooni tõstetakse”.
Amazoni asutaja, maailma rikkaimaks meheks nimetatud Jeff Bezoz sõnas BBC-le, et ei tolereeri Foxconni tegevust mingilgi moel. Ta lubas, et asja hakatakse uurima kõige kõrgemal tasemel.
Väidetavalt on Bezoz juba saatnud kohapeale oma spetsialistid, kes peavad välja selgitama, mis õigupoolest tehases toimub.
Foxconn keeldub süüd omaks võtmast ja teatab, et kui tõesti midagi säärast toimub, on see kohapealsete juhtide omaalgatuslik optimeerimine ning nemad peavad ka vastutama.