Värsked nutitelefonid trumpavad üksteist üle kaamerate arvuga: praeguseks oleme jõudnud neljani tagaküljel ja ühe lisakaamerani ees. Kokku siis lausa viis. Miks on vaja nii mitut kaamerat, mida nendega teha saab? Selgitame Samsung Galaxy A9 näitel.
Samsung esitles uut nutitelefoni Galaxy A9, millel on esmakordselt tagaküljel neli kaamerat, millele lisandub veel üks telefoni esiküljel. Miks neid kaameraid üldse nii palju peab olema, mis eesmärki nad täidavad ja kas tulevikus on kõikide telefonide tagaküljed otsast lõpuni kaameraid täis?
„Kaamerate lisamine pole tegelikult mingi moeröögatus ning eesmärk on pakkuda ikkagi kõige paremat tulemust võimalikult erinevates pildistamise tingimustes,“ selgitas Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma.
„Iga kaamera täidab oma spetsiifilist ülesannet ja telefonis olev tarkvara paneb kaamerate eraldi tehtud töö tulemusena kokku ühe väga hea ja kvaliteetse pildi.“
NELI TEEVAD ASET…
Mida need kaamerad siis teevad? Galaxy A9 peamine 24-megapiksline põhikaamera on nagu tavaline nutimobiili kaamera ikka. See teeb võimalikult kõrge kvaliteediga pilti, mis lubab teha häid jäädvustusi nii hämaras kui valges.
A9 puhul tuleb aga veel lisaks nutikas tarkvara, mis suudab hämarates oludes ühendada pildil neli pikslit üheks, mis tähendab teravamaid jäädvustusi just pimedast tehtud piltide puhul.
Teine kaamera on lainurkkaamera, mis võimaldab teha laiu pilte ning jäädvustada ühele kaadrile korraga võimalikult palju.
See tähendab näiteks eriti häid maastikufotosid, kõiki peokülalisi mahutavaid sündmuste jäädvustusi ning kasvõi korterite pilte, mida kasutatakse tihti just müügikuulutustes. Selliselt jäädvustatud pildid jäävad esialgu kumerate joontega, kuid A9-s olev tarkvara suudab ka need jooned hiljem ilusti sirgeks ajada.
Kolmas A9 kaamera on spetsiaalselt mõeldud suumimiseks ning tagab kvaliteetse pildi ka kahekordse suurenduse puhul, mida tavapärase nutitelefoni digitaalne suurendus ei võimalda.
Neljanda kaamera pildi tegemise kvaliteet on väga madal, see näeb ainult must-valgelt ning tegelikult sellega eraldi pilti teha ei saagi.
Selle kaamera ainus ülesanne on tuvastada oma sensoriga pildistatava objekti kaugust kaamerast, et telefoni fookus oleks võimalikult täpne ning saaks teha udustatud taustaga ehk bokeh efektiga jäädvustusi.
Antti Aasma lisas, et pildistaja ise ei pea kaamerate erinevate funktsioonide seadistamisega tegelema, sest telefon tuvastab jooksvalt, millist kaamerat parasjagu rakendama peab.
TULEVIK TÄIS KAAMERAID
Kas tulevikus on terve mobiil kaameraid täis? Eks tehnoloogia arengut on raske ennustada. Täiesti võimalik, et lisandub veel mingeid funktsioone, mida on kõige parem teostada just eraldi objektiivi abil. Näiteks eriti väikeste objektide pildistamise objektiiv või aegluubis filmiv ava.
“Samas võib juhtuda, et peagi töötatakse välja näiteks tavapärasest kolm korda suurem objektiiv, mis suudab üksi kõik need funktsioonid täita,“ arutles Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht. „Igatahes on kindel, et iga uue seadme ja uuenduse taga on selge eesmärk ning soov pakkuda üha kvaliteetsemat kasutajakogemust.“
Allikas: Samsungi pressituba