Seitse diiselmootorit vahemikus 95-180 hj
Lõputult varieerimisvõimalusi
Peugeot Expert sobib töömehele ja ettevõtjale
Hind alates 17 500 eurost
Expert on Peugeot tarbesõidukite keskmine mudel, paigutudes suurema Boxeri ja väiksema Partneri vahele. 2016 aastal esitletud auto on ehitatud uuele platvormile, muudetud on tublisti nii sisu kui välimust ning täiendatud varustust.
Expertil on kaks sõsarmudelit, Citroen Jumpy ja Toyota Proace. Kõik kolm kasutavad PSA Grupi (Peugeot-Citroën) EMP2 platvormi, mida jagatakse näiteks Peugeot 308 ja Citroën C4 Picassoga.
See loob aluse sõiduautolikele sõiduomadustele ning tipptasemel turvalisusele. Uus põlvkond on ka 100-150 kg kergem kui eelmine ning vähemalt samapalju ka võrreldes otseste konkurentidega.
Eelmiste põlvkondade Experti kasutajad on olnud autoga üsna rahul. Vastupidavus meie tingimustes on olnud suurepärane ning tüüpvigu praktiliselt ei esinenud. Kurtmiseks andis põhjust vaid resoneeriv kauba- ja sõitjateruumi eraldav vahesein, kuid väikese investeeringuga oli seegi mure murtav.
LÕPUTUD VARIEERIMISE VÕIMALUSED
Experti erinevatest versioonidest võiks kirjutada vist terve raamatu, huvilised saavad sellega täies mahus tutvuda maaletooja kodulehel. Peatun seekord vaid põhilistel võimalustel.
Saadaval on nii kolme istekohaga kaubik kui kaheksa- või üheksakohaline minibuss, lisaks saab ka kuueistmelise versiooni, siis on selle nimi Expert Team. Viimane moodustab kõigi Expertide müügist umbes viiendiku.
Tellida saab ka nelikveolise variandi ning soovi korral võib soetada ka üksnes platvormi, mille peale saab paigaldada täpselt kliendile sobiliku seadme.
Uus moodulplatvorm võimaldab pakkuda mitme erineva suurusega kaubaruumi, auto pikkus varieerub 4,6 kuni 5,3 meetrini. Ka väikseim mahutab kaks euroalust, suuremal jääb pärast kolme alust veel ruumi ülegi. Kõrvalistme arvelt on võimalik saada vajadusel veel lisaruumi, mis lubab vedada üle nelja meetri pikkusi esemeid. Kõrgus on kõigil versioonidel sama.
VÄLISKUJU
Külgedelt ja tagant näeb Expert välja nagu iga teinegi kaubik. Mudeliuuendusega muutus autonina lühemaks (ja see näeb nüüd palju kenam välja!) ning tagaluugi käepide kolis paremalt vasakule. Antenn jäi katusele, kuid võtab nüüd kõrguses vähem ruumi.
Esiosa on aga eksimatult Peugeot. Pigem võib autot eestpoolt segi ajada tootja teiste mudelitega – korporatiivne disain on siin selgesti näha.
Auto on oma klassi kohta suhteliselt madal – vaid 1,9 m kõrgune ja see annab võimaluse siseneda ka neisse parkimismajadesse, kuhu kõrgemad sõidukid ei pääse. Olulise boonusena kvalifitseerub selliste mõõtudega sõiduk laevafirmade jaoks tihti sõiduautoks, mis aitab säästa piletihinnalt.
JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID
Valikus on 1,6- ja 2-liitrised mootorid võimsusvahemikus 95 kuni 180 hobujõudu ning nende kütusekulu 5,1-6,1 liitrit sajale.
Kõik seitse BlueHDI mootorit (valikus on ainult diislid!) vastavad Euro 6 standardile ning on väga ökonoomsed. Keskmise suurusega kaubikute seas on tegu vaieldamatult suurepäraste näitajatega nii kütusekulu kui heitmete puhtuse osas.
Käiguvahetuseks on saadaval nii automaat-, robot- kui ka manuaalkast. Võimsaim mootor on saadaval vaid automaatkastiga. Proovisõiduautoks oli kaheliitrise mootoriga 90-hobujõuline manuaalkastiga versioon.
VARUSTUS
Tasemeid on kolm: Active, Access ja Premium. Madalaimal tasemel on olemas kõik hädavajalik, kuid mitte enamat. Levinuim on keskmine, mida saab täiendada erinevate pakettide ja lisadega.
Saadaval on tipptasemel ohutus- ja mugavusvarustus nagu näiteks liiklusmärkide tuvastussüsteem, reguleeritava tundlikkusega adaptiivne püsikiirushoidik, sõidurajalt kõrvalekaldumise hoiatus, automaatselt lülituvad kaugtuled ja 7“ multimeediaekraan, lisaks Apple CarPlay ja Mirrorlink valmidus ning palju-palju muud.
Üks väga kasulik võimalus on avada külguks jalaviibutusega (saadaval lisana või tippvarustuses) nii, et pole vaja kandamit maha panna. Proovisõiduautol oli see küll seatud avanema nupust, kuid väga mugav lahendus seegi.
JUHI TÖÖKOHT
Sisemus on meeldivalt klassikaline ja praktiline. Suhteliselt väike D-kujuline rool istub hästi kätte. Puuduvad teistelt Peugeot mudelitelt tuttavad vigurid nagu läikivate nuppude uputus konsoolil või näidikute piilumine üle rooliratta.
Nähtavus ette ja külgedele on rahuldav, kuigi küljepeeglid on väikesevõitu. Vaid siduripedaal käib raskelt nagu vana kooli veoautol ning nõuab seetõttu rohkem tähelepanu.
Juhiistet on võimalik igatpidi reguleerida, kuid kõrvalistujad peavad leppima ühe asendiga. Seega pikki maid on Experti roolis väga mõnus läbida, kuid juhi kõrval enam mitte nii hea.
Panipaiku on kabiinis hulgaliselt, vaid topsihoidiku asukoht ja suurus pole õnnestunud. Armatuurlaua keskel on suur sahtel, kuhu on mugav panna A4 formaadis pabereid ning keskmise istme seljatoe peal olev klapplaud pöördub, moodustades sobiva aluse sülearvuti tarbeks.
Olulise detailina on säilinud ka suure digitaalse infolustivälja olemasolul raadio helitugevuse reguleerimise füüsiline nupp. Kõik teised autotootjad – palun tehke ka nii!
SÕIDUKOGEMUS
Insenerid on uue platvormi konstrueerimisel kõvasti vaeva näinud ning tulemus on suurepärane. Vedrustus on kuldne kesktee mugavuse ja jäikuse vahel triikides väiksemaid ebatasasusi sõiduautoliku pehmusega. Auto ületab lamavaid politseinikke ratsahobuse kergusega, kuid pehmelt ja sujuvalt.
Tagurdamisel tekib soov suuremate peeglite järgi, kuid abiks on nutikas parkimiskaamera, mis loob autost ka pealtvaates kujutise. Küll osutus üsna tarbetuks pimenurgaandur – see süttib alles siis, kui teine auto on juba su kõrval ning küljeaknast niikuinii nähtav.
Kabiin on väga vaikne, mürasummutus suurepärane. Vaid peeglite vihin võib mõnikord sisse kanduda, kuid seda juhtub üsna harva. Raadio ja kõlarid töötavad suurepäraselt kokku.
Plastikust pinnad ei jäta muidugi muljet luksusautost, kuid samas nende juures miski ei sega. Olulisim – ligi 20 000 km läbinud proovisõiduautol nad ei nagisenud ega kolisenud ning see kõik loob kabiinis sõiduautoliku tunde.
HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD
Tarbesõidukina on Peugeot Experti ostja jaoks üks tähtsamaid asju TCO (Total Cost of Ownership) ehk äraseletatult kui kalliks auto pidamine läheb lisaks ostuhinnale. Hooldusintervall on 2 aastat või 40 000 km. Täiendavalt tuleb arvestada, et kahe hoolduse vahel tuleb lisada kuni 15 liitrit AdBlued. Keskkonna säästmine maksab.
Proovisõiduauto keskmiseks kütusekuluks lubab tootja 5,5 liitrit 100 km kohta, see number on aga saavutatav üksnes suvel väga ökonoomse sõidustiili kombineerimisel pikkade maanteeotstega. Reaalses kasutuses tuleb arvestada siiski liiter-kaks suurema kuluga, kuid üle kolmetonnise täismassiga sõiduki kohta on ka see väga tubli tulemus.
Hinnakiri algab tagasihoidlikust 17 500 eurost, kuid varustustaset tõstes ning mugavusvarustust lisades pole probleem seda kahekordistada ja enamgi. Näiteks proovisõiduauto baashind oli 25 300 eurot, millele ligi kümne tuhande eest varustust lisanuna kujunes lõpphinnaks üle 34 tuhande euro.
Kõigile oma tarbesõidukitele pakub Peugeot garantiid 3 aastat või 100 000 km. Peugeot Experti hinnakirjaga saab tutvuda siin.
KOKKUVÕTTEKS
Uus Peugeot Expert on tervikuna suur samm tööpõllul edasi ja tänu madalatele ülalpidamiskuludele ning kasutajamugavusele vägagi arvestatav valik nii omanikjuhtidele kui logistikafirmadele. Varieeritavus annab pea kõigile ostjatele võimaluse leida just endale sobiliku hinna ja varustusega sõiduk.
Pildid:tootja, Mare Albri