Kodukontoris töötav ettevõtja soovib linnasiseste sõitude tegemiseks soetada elektrilise tõukeratta. Kas sellisel juhul on tegu 100% ettevõtluskuluga? Kuidas arvestada ettevõtluskulude hulka ratta aku laadimiseks kuluvat elektrit? Vastab MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.
https://youtu.be/ZL0P9haE6fs
Kodukontor on mugav ja ressursisäästlik lahendus väikeettevõtjatele, kes osutavad teenuseid või kellel on väiketootmine: näiteks töötavad paljud vabakutselised ajakirjanikud, toimetajad ja tõlgid kodust.
Tallinnas pole ajakirjanikutööd tehes enamasti isegi autot vaja, piisab ühistranspordist või jalgrattast. Üks meie kolleeg, kel sooviks auto asemel intervjuudele ja sündmustele liikuda elektritõuksiga, küsibki, kas see tõukeratas on 100% ettevõtlusega seotud kulu ning kuidas arvestada korrektselt elektrikulu?
Maksu-ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnab, et tõukeratas on ettevõtluskulu vaid väga selgelt põhjendatud juhtudel. Isegi kui ettevõttel ei ole autot, ei pruugi tõestamine olla niisama lihtne.
KUI TÖÖ, SIIS AINULT TÖÖ – AGA TÕESTA!
„Elektrilise tõukeratta soetamine võib olla ettevõtlusega seotud, kui selle ettevõtluseks kasutamise vajadus on selgelt põhjendatud. Asjaolu, kas ettevõttele kuulub auto või mitte, võib põhjenduse juures rolli mängida, aga võib ka mitte. Kõik sõltub ettevõtluse iseloomust,” selgitab Liivamägi.
Ta rõhutab, et kuna tegemist on kodukontoriga ja sinna ettevõtlusega seotud vahendite soetamisega, peab maksumaksja maksukohustuse tekkimise vältimiseks kindlasti jälgima, et ettevõttele kuuluvad vahendid ei oleks eratarbimises kasutatavad.
Nagu autogi puhul, pole eluliselt usutav, et kodukontoris olev tõukeratas (eriti kui see on ainus sõiduvahend) ei ole samal ajal ka erakasutuses. Erakasutuse osa tuleb maksustada erisoodustusena.
“Seega, kuna tõenäoliselt tehakse selle tõukerattaga ka isiklikke sõite, tuleb ettevõtjal hinnata, mis saab olema töö ja isiklike sõitude suhe ning ratta soetuskulu sellest proportsioonist lähtuvalt erisoodustusena maksustada,” lisab Evelyn Liivamägi.
ELEKTRIKULU ARVESTUS SEADMEPÕHISELT
Kodukontori elektrikulu ettevõtluse osa leidmiseks tuleb paika panna asjakohane proportsioon, lähtuvalt sellest, kui palju elektrit tarbivaid seadmeid ettevõtlusega seotud on.
Sinna proportsiooni sisse saab arvata ka tõukeratta laadimise ettevõtlusega seotud sõitudeks. Täpne number sõltub konkreetsest seadmest ja selle elektritarbimisest.
KODUKONTORI KÜSITAVUSED
Niisiis on MTA pigem seisukohal, et kui sõiduvahend, kohvimasin, teler, arvuti, tool, diivan jms. on kodus, kus samal ajal elatakse ja töötatakse, tuleb ettevõtjal ausalt hinnata, milline on töö- ja isikliku kasutamise suhe ja erisoodustusena maksustada see osa, kui nendele asjadele lähenetakse n-ö eraisikuna.
Loe Pilvebüroo blogist, millised on 50 põhilist ettevõtluskuluks arvatavat asja
Meie soovitus on lihtne: kui on kavas ettevõtlusega tegelema hakata, tuleks läbida põhikursus ning leida hea raamatupidaja. Samuti on abi MTA konsultantidest, kel on sarnaste probleemidega kindlasti kogemust ja kes hea meelega nõu annavad, kuidas seaduskuulekalt käituda.
Kui on plaanis luua ettevõttele kodukontor, on selleks puhuks ideaalne eraldada üks kindel ruum, kus tõesti vaid tööasju aetakse. Jah, see tähendab mõnikord ka kaht eraldi kohvimasinat või eraldi töölauda ja pliiatsit, aga säästab aega ja närve maksuametile selgituste andmisel ning päästab erisoodustusmaksust.
Kõige mugavam kodukontori variant on tänapäeval ilmselt läptop+telefon+kaks jalga ja vajadusel takso või ühistransport. Elektrit kulutab selline tegevus vähe, muretum on käega lüüa ja mitte hakata jurrima eraldi arvepidamisega. Boonus: õige hõlma ei hakka keegi. Head töötegemist.
Loe siit, kas ja kuidas tohib laadida firma elektriautot kodulaadijast
Video ja foto: Eik Erik Sikk