Pühapäev, 22. detsember 2024
Peugeot ja Total arendavad uut FIA kestvussõidu maailmameistrivõistluste (WEC) autot. 25-aastase kogemusega meeskond suutis luua seninägematu hübriidajami, mis vastab kõikidele WEC võistlusautodele esitatud nõuetele.

Kuna konkurents sarjas on suur, siis on just autode nõuetekohasuse jälgimine üks võtmeküsimusi. Selleks, et kõik autod oleks võrdsed, peavad need olema varustatud eriliste anduritega, mis mõõdavad igasse rattasse jõudva võimsuse hulka ning edastavad info reaalajas FIA esindajatele, kes kontrollivad, et jõud vastaksid kehtestatud piirnormidele.

Uus mootor ja käigukast

Peugeot Sport kogemus mootorite arendamisel on tohutu. Siiani kasutasid võistlusautod Peugeot 908 V8 ja V12 mootoreid, kuid uue jõuallika loomisel rakendati ka WRC autode neljasilindriliste mootorite ehitamisel saadud teadmisi. Tulemuseks on uus 2,6-liitrise töömahuga V6 mootor.

Kahe turboga mootori maksimaalne võimsus on 500 kilovatti (680 hj) ning see kaalub vaid 165 kilogrammi. Sisepõlemismootor paikneb autos juhi selja taga ning annab veojõu sõiduki tagumistele ratastele.

Peugeot Sport WEC-programmi ajamiarendusosakonna juht François Coudraini sõnul kaaluti esialgu ka ühe turboga mootori loomist. Kahe turboga variant jäi aga peale, kuna võimaldas inseneridel leida soovitud massikeskme.

“Kahe turboga V6 mootoriplokk oli meie jaoks parim kompromiss tehnoloogia, kaalu ja mootoriosade mahutamise seisukohast. Nii saame pakkuda suurepärast võimsust ja vastupidavust,” selgitas Coudrain.

Seitsmekäigulist järjestiklülitusega robotkäigukasti saab juht kontrollida rooli küljes olevate käiguvahetuslabadega, pidurdamine toimub aga spetsiaalse pidurdussüsteemi abiga. Juhil on võimalik elektrooniliselt määrata, kui palju elektriajami kineetilise energia taastesüsteemid peavad aeglustamisel pidurdusjõudu tekitama ning millise koormusega sellele vastavalt töötama auto pidurid.

Nii tekibki ideaalolukord, kus pidurdamine toimub elektriajami ja traditsiooniliste hüdrauliliste pidurite koostöös ning pidurdusjõud püsib kogu aeg sama.

Sportautol kasutatakse firma Total spetsiaalselt selle mudeli tarvis välja arendatud määrdeid ja õlisid, mis võimaldavad auto osadel vastu pidada tavapärasest kõrgematele temperatuuridele. Totali spetsialistid on ka osa võidusõidumeeskonnast ning jälgivad sõiduki olukorda terve võistlusperioodi vältel, kogudes proove, mida tulevikuarenduste tarvis kasutada.

Uudne akukontseptsioon

Auto esirattad paneb pöörlema 200 kilovatise võimsusega elektriajam, mis on arendatud Peugeot Sport ja Totali tütarettevõtte Safti koostöös. Arendamisel oli põhieesmärk leida tasakaal elektriajami võimsuse ja aku mahutavuse vahel, et see vastaks kestvussõidu vajadustele.

Safti tehnoloogiajuhi Kamen Nechevi hinnangul oli selleks kõige olulisem optimeerida energiasäästu. „On vaja saavutada väga lühikesed laadimisajad ja samal ajal tagada suure mahutavusega salvestusüksused. Vaid nii saame saavutada maksimaalse võimsuse võimalikult kiiresti. Meie konkurentsivõime võti peitub seejuures võimekuses optimeerida laadimist ning kasutatavat võimsust reaalajas,“ ütles ta.

Uus aku peitub juhi taga, kütusepaagi all olevas süsinikkiust kestas. Arendajate eesmärgiks on, et aku abiga oleks auto võimeline osa võtma sellistest kestvussõitudest, mis vältavad vähemalt 24 tundi või isegi kauem.

Kuidas hübriidjõuallikas töötab?

Oluline on tähele panna, et kuigi sisepõlemismootori nimivõimsus on 500 kW (680 hj) ja elektriajami oma 200 kW (272 hj), näevad tehnilised nõuded ette, et kestvussõitudel kasutatavate autode võimsus ei ületaks sõidu jooksul kordagi 500 kW piiri. Hübriidajami puhul kasutataksegi seetõttu erinevaid mootoreid erinevates olukordades.

Reeglite kohaselt peab auto kiirus elektriajamite rakendumiseks olema vähemalt 120 km/h. Kuna võidusõidu tipphetkedel hakkab tööle ka 200 kW elektriajam, peab sellistes olukordades olema kahe turboga sisepõlemismootori võimsus kärbitud 300 kilovatini. Vastavalt sellele, milline on aku energiatase, muutub sõidu vältel ka sisepõlemismootori kasutamine.

Kui elektriajam on sisse lülitatud, on auto nelikveoline ning see muudab masina juhitavust, pakkudes järskudes kurvides lisapidamist. Kui elektriajami aku aga täiesti tühjaks saab, hakkab sisepõlemismootor täisvõimsusel tööle ning auto muutub täielikult tagaveoliseks.

Enne võidusõitu laetakse aku tavapärase pistikhübriidilaadijaga täis, sõidu ajal toimetab energiasalvestussüsteem aga täiesti iseseisvalt ning selle laadimine toimub vaid regeneratiivse pidurdamise mõjul.

Erandid tekitavad intriigi

WEC reeglites on mitmeid erandeid. Näiteks näevad need ette, et kui aku saab tühjaks, võib sisepõlemismootori võimsust sirgete lõpus tõsta kolme protsendi võrra 515 kilovatini (700 hj). Sellistel juhtudel töötab elektriajam 15 kW generaatorina.

Lisaks võib teatud eranditega kasutada elektriajamit ka juhul, kui kiirust 120 km/h pole saavutatud. See kehtib lõikudel, kus kiirusepiirang on 60 km/h või boksialadel. Samas on kõikidel autodel lubatud nendes piirkondades kasutada ka vaid sisepõlemismootorit või mõlemat ajamit samaaegselt.

Kuna Peugeot Sporti loodud uus mootorisüsteem on niivõrd paindlik, saabki Peugeot meeskond kasutada neid mõlemaid erandeid selleks, et saavutada võistlustel võimalikud parimad tulemused.

Tehnoloogia jõuab ka tavatarbijani

Võidusõiduautode inseneride kogemus ei jõua vaid uue põlvkonna Peugeot sportautodesse, vaid ka seeriatootmissõidukitesse. Saadud teadmiste põhjal luuakse täiesti eraldiseisev mudeliperekond, mille esimeseks ja seni kõige võimsamaks Peugeot mudeliks saab Peugeot 508 Peugeot Sport Engineered.

Ka selle auto keskmes on hübriidajam, mille võimsuseks on 360 hobujõudu ning mille saavutatav maksimaalne pöördemoment on 520 Nm. Sportlik mudel pakub tavalisest Peugeot 508-st veelgi võimsamat sõiduelamust, kuid heitmekogus on seejuures väiksem.

Fotod: Peugeot

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.