Kevad ja suvi panid Eesti inimesed taas uusi sõiduautosid soetama, ja lootus oli, et see kriis on meid leebelt tabanud. Augustis uute sõiduautode müük taas hangus: suvepuhkuste aeg ja taas pead tõstnud pärgviirus koos negatiivse uudistefooniga panid inimesi oma autoostu edasi lükkama.
Augustis müüdi Eestis kõigest 1461 uut sõiduautot, mis jäi eelmise aasta augusti müügitulemusele alla 42,3% –ja kui võrrelda juuni-juuliga, siis on langustrend hästi näha.
Kaheksa kuu kokkuvõttes on müüdud Eestis 12 603 uut sõiduautot, mida on 33,3% vähem kui mullu samal ajal, kuigi markide-mudelite-eelistuste edetabel ei ole väga palju muutunud.
Nagu ikka, osteti kõige rohkem keskmise suurusega krossovereid-linnadžiioe, pea iga neljas (24,7% osakaalus kõigist tehingutest) oli kõrgendatud isteasendiga sõiduk. Järgnesid väike-keskklassi autod 20,1%ga.
Rõõmustav on näha, et hübriidajamiga sõidukite müügitehingute hulk on kasvanud. Augustis müüdi koguni 194 hübriidi, elektriautosid võeti registrisse 21 ning surugaasiautosid 24.
Toyotal läheb hästi ka imelikul aastal
Hübriidajamite puhul on selge, et neist enamuse võib kanda Toyota arvele – augustis otsustas näiteks ka Mupo üle minna hübriididele ja valis tööautodeks Toyota C-HR väike-keskklassi kupee-krossoverid.
Toyota on kaljukindlalt Eesti autoturu liider, olgu ajad halvad või head – augustis müüdi 299 Toyotat. Järgnes 2. kohta pea sama kindlalt hoidev tšehhide Škoda 154 müüdud autoga.
Kuid kolmandal kohal on augustis taas üle mõne aja Citroen 143 müüdud sõidukiga. PSA Peugeot tegi augustis samuti hea tulemuse, tõustes tabeli 6. kohale.
Enamasti esikolmikus olnud Renault oli seekord neljas, Kia viies. Peugeot lõpetab ka “üle saja” klubi. 7.-8. koht on jagamisel Honda ja VW vahel, mis mõlemad müüsid mädakuul 58 sõidukit.
Kui vaadata Škoda ja Volkswageni müügitulemusi 2020. aasta jaanuarist augustini, on näha, et üks teeb teisele pisut rohkem kui kahekordselt pähe. Millest selline erinevus? Oma rolli mängib siin VAG poliitika, mis on tooted teinud pea identseks, aga hinnad erinevaks.
Toyota edumaa kasvab iga lõppeva kuuga, võimalik, et näeme tänavu ära numbri 3000 müüdud autot. Škodalgi pole kurta, üle kahetuhandeliste klubisse jõutakse tänavu päris kindlasti. Kia teeb tuhat autot ja peale, Hyundai tõenäoliselt kerib üle poole tuhande – tabelist paistavad selgelt kätte praegused trendid. Aasia autod rokivad ja prantslased ei jää palju maha. Ning Škoda on juba ammu uus VW.
Mudelitabel muutumatu
Eestlase automaitse püsib aegade kiuste muutumatuna. Toyotal on augustis kuld ja hõbe, RAV4 ja Corolla ja Škoda pronks Octaviaga. Müüginumbrid jäävad külla parimatele kuudele alla kuid võrreldes konkurentidega ei ole miskit häbeneda.
Škoda on seekord esikümnes ainus, kes “sakslasi” esindab – 2 Toyotat, 2 Citroeni, 2 Peugeot’d ja 2 Renault’d – 2020. aasta augusti võiks vabalt ümber nimetada prantsuse auto kuuks. Sealjuures PSA-l 4 mudelit tabelis!
Jaanuarist augustini on pilt siiski teine: Toyota RAV4 ülivõimas müük ei lase arvata, et tänavu ükski teine mudel mingil kummalisel põhjusel selle liidripositsiooni ohustaks.
Kui august kuulus prantslastele, mida oli esikümnes kõige arvukamalt, siis üldtabelis on pool kohtadest Aasia autode käes. 3 Toyotat, 2 Kiat. Sakslaste lippu hoiab kõrgel Škoda kah kahe mudeliga ning Renault Clio on üks ja ainus väikeauto, mille nime me tänavu ilmselt esikümnesse ka kokkuvõttes kirjutame.
Ferrari metsik edu nooblite sektoris ei kajastu
Vastses superautode müügiesinduses kahe nädalaga müüdud 5 Ferrarit ei kajastu AMTELi tabelis, aga üldiselt ei ole noobelautode sektoris suurt midagi hõisata, vähe on neid, mis omadega plussis.
Porsche ja Bentley, Mercedes ja Tesla – ülejäänutel on nii ja naa. Koguseliselt kõige enam on Audisid, võrreldes mullusega on neil siiski ligi 40% miinust. Tesla 466% tõus tähendab, et kaheksa kuu kokkuvõttes on ostetud 14 autot rohkem kui möödunud aastal samal ajal.
Üldine Eestis registreeritud uute sõiduautode markide edetabel ei jäta fantaasiale palju ruumi, see on punane, ja kui vaadata näiteks liidripositsioonil olevat Toyotat, paistab tänavune vaev ja valu teravalt silma. Mis saab kui nakatumiskordaja kasvab ja piiranguid karmistatakse, ei taha mõeldagi.
Tarbesõidukite turg on üle kolmandiku kukkunud
Tarbesõidukeid müüdi augustis 337, mida oli 20,5% vähem kui möödunud aastal. 8 kuuga on müüdud autosid 2721 mida on 35,4% vähem kui eelmise aasta samal perioodil.
Tarbesõidukite puhul on koroona mõju isegi väiksem euroametnike suvast, mis sunnib tootjatele peale karmid piirangud ja omakorda võtab sihtrühmalt mõnelgi juhul valiku soetada tõeline tööloom. Sõidetakse olevatega ja loodetakse, et ajad muutuvad ning mõistus naaseb.
Automarkide edetabelis jagasid augustis esikohta Citroen ja Peugeot 51 müüdud sõidukiga. Kolmandaks enim läks kaubaks Renault tarbesõidukeid (44). Veokite segmendis oli edukaim Scania 13 müüdud veokiga.
Mida toob aasta lõpp?
Oleme õppinud distantsi hoidma ja käsi pesema ning piirangutega kuidagiviisi toime tulema. Tahaks siiski loota et autoaasta viimased kuud on helgemad kui oli varakevad ja ka august.
Uus garantiiline auto on kahtlemata mõistlikum ost kui kasutatud ja remontivajav käula, kuid kui töötute armee jätkab paisumist ja üldine meeleolu langust, on sellest teadmisest vähe abi.
Iga kriis lõpeb kord. Uute autode müügis toimuva põhjal võib öelda, et praegu on paras aeg kaaluda vana välja vahetamist või uue sõiduki ostu, sest kampaaniaid on palju ja hinnad soodsad. Mõtlemise koht.
Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: AMTEL