Bolti klient saatis toimetusele kuvatõmmised taksoäpist, kust on näha, et sama sõidu eest küsitakse ärikliendilt tunduvalt kõrgemat hinda. Bolt vastab, et kõiki kliente koheldakse võrdselt, viga võib olla rakenduse versioonis.
Tänavu kevadel tegi tehnikaportaal Geenius eksperimendi, mille tulemusena selgus, et Androidi kasutajad maksavad sama sõidu eest vähem kui iPhone’iga takso tellinud kliendid. Bolt eitas erinevat hinnastamist.
Mõni päev tagasi saatis üks Bolti klient ajakirjanikule taksoäpist kuvatõmmised, väites, et ettevõte hinnastab erinevalt äri-ja eraklientide sõite ning palus uurida, mis põhjusel seda tehakse.
Kõigepealt vaatame, kas oled era- või äriklient…
Eksperiment, mis sai alguse juhuslikust näpuveast (Bolti taksot tellides tuleb mitme kasutajaprofiili korral valida see, mille alt maksta kavatsetakse ning määrata ka makseviis), andis ootamatu tulemuse.
Esimesel korral tellis klient Pärnus takso kogemata erakliendina, märkas siis aga viga, ja vahetas profiili oma ärikliendi konto vastu. Kui erakliendina oli summa üks, siis töösõiduks pakkus rakendus oluliselt kõrgemat hinda.
Sõit sai tehtud, aga asi ei andnud rahu. Järgmisel korral proovis klient tellida taksot kahe telefoniga korraga: ühes esines ta kui eraklient, kes maksab sularahaga, teises kui lepinguline äriklient.
Tellimus läks Bolti samal minutil, lähtekoht oli sama ning ka sihtkoht oli täpselt sama. Tulemuseks nelja ja poole eurone hinnavahe ärikliendi kahjuks. Taksot pakkus Bolt ukse ette mõlemal juhul kuue minuti jooksul.
Veel korra otsustas Bolti võrdses kohtlemises kõhklema löönud klient eksperimenteerida ja tellis takso kahe telefoni pealt korraga. Seekord näitas rakendus rohkem kui kahekordset hinnavahet, taas ärikliendi kahjuks.
Tagantjärele tarkusena muigab tellija, et võinuks jääda siiski eralõbu juurde, oleks olnud märksa odavam. Et ta aga asja niisama jätta ei tahtnud, avalikustas ta oma väikese eksperimendi tulemuse Facebookis.
Bolti kõneisik: kõiki koheldakse võrdselt
Karin Kase, Bolti avalike suhete juht ütleb, et äpitakso hinnad ei sõltu mitte kuidagi maksemeetodist ega ka mitte kasutatava telefoni mudelist:
“Bolti hinnad sõltuvad tellimuse tegemise hetkel kehtivast nõudlusest ja pakkumisest – mida suurem on tellimuse hetkel nõudlus, seda suurem kordaja rakendub, et motiveerida rohkemaid juhte teenust pakkuma.”
Selgub aga, et mõnel juhul võib hind siiski erineda: “Harvadel erandjuhtudel võib hinda mõjutada telefonis olev rakenduse versioon, kuna uuemale rakendusele võivad olla jõustunud uuendused, mida vanemates rakendustes ei ole,” selgitab Kase.
Miks hind ikkagi erines?
Toimetuses kasutame Bolti lepingulise ärikliendina igapäevaselt ning eraklientidenagi päris tihti. Valik langeb Bolti kasuks harjumuse ja mugavuse tõttu.
Kuigi meie seas on nii Androidi kui ka iPhone’i kasutajaid, ei ole me eri op.süsteemidega hinnavõrdlust ette võtnud. Kui on vaja sõita, sõidame; ja loodame, et Bolti juhid saavad töö eest õiglase tasu.
Pärnu hinnaerinevuse võib tingida seegi, et taksosid on vähe. Tõenäoliselt pakkus rakendus kliendile ühte ja sama taksot: sellele viitab võrdne ooteaeg.
Võimalik, et kui piirkonnas on saadaval üks takso, mida kaks klienti samal ajal nõuavad, siis on “kõrgendatud nõudluse” olukord ning hind tõuseb.
Siin jääb aga üks küsimus: miks pakub äpp kõrgendatud nõudluse puhul kõrgemat hinda ärikliendile ja mitte erakliendile?
Võimalik seletus, et klient tellis kõigil kordadel esimesena era- ja alles seejärel ärikliendina ning võidu ehk odavama hinna sai see, kes esimesena tellis.
Küsimusi on rohkem kui vastuseid. Kas kellelgi meie lugejatest on olnud veel sarnaseid kogemusi? Andke teada kas kommentaarides, FB-s või accelerista@accelerista.com.
Kaanepilt: Bolt