Viis Eesti suuremat kaitseala ja rahvuspargid said internetis ühiskodu. Keskkonnaamet avas Eesti tähtsamaid kaitsealasid ühendava uue kodulehe www.kaitsealad.ee. Lehele on koondatud teave nende loodusväärtuste, kaitsmise korra ja külastusvõimaluste kohta.
Eesti looduses matkajal on mitmesuguseid võimalusi ammutada ideid, kuhu ja kuidas minna. Üks popimaid netirakendusi on RMK poolt hallatav Loodusega koos, kust saab abi nii teekonna koostamisel, metsaandide otsimisel kui öömaja broneerimise osas. Lehe teeb mugavaks selle käepärane mobiilivaade.
Keskkonnaameti tähtsamaid kaitsealasid koondav leht on heaks täienduseks olemasolevatele võimalustele. Lehe ülareast saab valida teema – näiteks leiab põnevat lugemist Looduskaitse ABC ja uudiste jaotuse alt. Kui aga matkasiht on teada, võib võtta lahti kaitsealade alamlehe ja lugeda konkreetselt, miks ühte või teist piirkonda väärtustatakse.
Eestis on unikaalse looduse hoidmiseks võetud kaitse alla 18,7% maismaast ja 26% veealast. Kuna Eesti looduskaitsesüsteem on rohkem kui saja-aastane ja selle pika arengu jooksul muutunud küllaltki keerukaks, tekkis vajadus koondada olulisem looduskaitsealase teave ühte portaali.
“Meie eesmärk on selgitada looduskaitse olulisust nii kohalikule kui ka külastajale võimalikult arusaadavalt,“ selgitas Kaja Lotman, Keskkonnaameti looduskaitse nõunik.
VIIS OLULISEMAT KAITSEALA A-ST B-ST PEALE
Kodulehe esialgses etapis on avatud Eesti rahvusparkide ja viie olulisema kaitseala – Alam-Pedja looduskaitseala, Endla looduskaitseala, Haanja looduspark, Otepää looduspark, Viidumäe looduskaitseala – lehed.
Valiku aluseks on kaitsealadel toimuvate avalike ürituste rohkus, külastuskoormus ja kohalike elanike osalus kaitsealaga seotud tegemistes.
Kodulehelt leiab infot kaitsealade sündmuste kohta ja saab ka ise teada anda oma korraldatud sündmusest kaitsealal. Samuti saab kodulehe kaudu vahendada kaitsealade kauneid looduspilte ning tutvuda kohalike vaatamisväärsustega. Kodulehe põhiosad on tõlgitud ka inglise ja vene keelde.
„Meie soov on, et uus koduleht tihendaks kaitsealade kogukondade, huvigruppide, külastajate ning looduskaitseametnike vahelist koostööd. Loodame, et selgemaks saavad põhjused, miks üks või teine ala on võetud kaitse alla ning kuidas erinevad osapooled saavad kaasa aidata sealsete väärtuste hoidmisele,“ selgitas Kaja Lotman.
KASUTAJATE TAGASISIDE ON TERETULNUD
Keskkonnaamet ootab kasutajatelt tagasisidet, et saaks uut kodulehte veelgi paremaks arendada ja muuta see mugavaks vahendiks kaitsealadega seotud teabe otsimisel. Ettepanekud kodulehe täiustamiseks ning info kaitsealadel toimuvatest sündmustest on oodatud e-posti aadressil kaja.lotman@keskkonnaamet.ee.
Kokku on Eestis ligi 4000 kaitstavat loodusobjekti, mille kohta saab teavet infolehe EELIS vahendusel. Kaitsealade kodulehe edasine täiendamine on seotud ELi Ühtekuuluvusfondi projektiga ELME, mida veab Keskkonnaagentuur ning mis peaks kõigi kaitstavate objektide kohta infot esitama 2020. aastaks.
Allikas: Keskkonnaamet. Kaanepilt: Ylle Rajasaar