Eesti aasta auto 2018 on Opel Insignia. 18-liikmeline kohtunikekogu koostas kõikidest tänavustest uudismudelitest pingerea, millest kuus kõige enam toetuspunkte saanud autot pääsesid lõppmängu. Eesti aasta auto 2018 kuulutati välja 23. novembril, ETV saates Ringvaade.
Eesti mainekamale autoauhinnale jäid tänavuses finaalis ajakirjanike individuaalsetes nimekirjades parimateks märgitud uudismudelitest kandideerima kuus: BMW viies seeria, Honda Civic, Opel Insignia, Škoda Kodiaq, Toyota C-HR ja Volvo XC60.
Kuuenda koha sai Toyota C-HR, väga pingelises konkurentsis vaid 2 punkti maas ja viiendal kohal Honda Civic. Neljandale kohale tuli BMW viies seeria.
Kolmandale kohale tuli ainsana läbi kolme viimase aasta EAA finaalis olnud ent seni esikohale veel mitte jõudnud Volvo, tänavu noobelmaasturiga XC 60. Teisele kohale tuli Škoda Kodiaq ning EAA 2018 tiitli viib koju Opel Insignia.
EESTI AASTA AUTO 2018 PUNKTITABEL
1. Opel Insignia 97
2. Škoda Kodiaq 83
3. Volvo XC60 75
4. BMW viies seeria 65
5. Honda Civic 39
6. Toyota C-HR 37
Aasta autot valitakse Tehnikamaailma eestvedamisel alates 2001. aastast, tänavune konkurss oli järjekorras seega juba kaheksateistkümnes. Kui esimesel aastal selgus võitja (Peugeot 206) rahvahääletuse tulemusel, siis alates 2002. aastast valivad aasta autot autoajakirjanikud.
Lõppeval aastal kannab Eesti aasta auto tiitlit veel mõnda aega Opel Astra, mille paljude maade Aasta Auto auhindadei kõrval on auhinnakapis ka 2016. aasta Euroopa Aasta Auto auväärne nimetus.
Eesti aasta auto väärika tiitli võtab Opel vastu aga juba kolmandat korda, seekord mudeliga Insignia. 2010. aastal sai Insignia EAA finaalis hõbedakoha, nüüd siis kuld!
SAMAL AJAL SELGUS SOOME AA FINAALKUUIK
Kui eestlastel on oma aasta autoga asjad kenasti ühel pool, siis Soome ajakirjanikud alles valivad võitjat. Äsja selgus finaalkuuik. 29 Master Listi jõudnud sõiduki seast jõudsid paremate sekka Kia Stinger, Opel Insignia, Seat Ibiza, Škoda Kodiaq, Volkswagen T-Roc ja Volvo XC60.
Taas leiab tõestust Eesti ja Soome inimeste, sh autoajakirjanike sarnane maitse – kuuest kolm – Opel Insignia, Škoda Kodiaq ja Volvo XC60 kattuvad mõlemas supernimekirjas! Škoda Octavia, mis Eestis müügitabelite tipus, on ka Soomes muuseas üks müüdumaid. Škoda suur Kodiaq aga on põhjanaabridki pahviks löönud.
Vaata Eesti Aasta Auto lõiku, kus näitleja ja autoentusiast Raivo E Tamm kuut finalisti hindas, Ringvaatest uuesti siit.
NETIKÜSITLUS: RAHVAS ARVAS HOOPIS NII
Ajakirjanikest koosneva kohtunikekogu kõrval said ajakirja Tehnikamaailm ja Accelerista veebilehtedel oma EAA lemmiku valida ka lugejad. Kui Tehnikamaailmas võidutseb rahva seas Škoda Kodiaq, siis Acceleristas tegi juba esimesel nädalal laua lagedaks BMW viies seeria.
Hääletajaid kokku kogunes üle 2300, mis iseenesest on vägagi soliidne tulemus ning näitab, et head autod inimesi ükskõikseks ei jäta. Lõviosa häältest, koguni 42% võttis Accelerista rahvahääletusel BMW viies seeria. Teisele kohale tuli Volvo XC60, sellel on napilt kandadel Honda Civic.
EAA KOHTUNIK YLLE RAJASAAR KOMMENTEERIB
On saanud heaks tavaks, et kohtunikud oma valikuid ja paremusjärjestust ka kommenteerivad. Nii ka Eesti aasta auto puhul, ku Acceleristat esindab kohtunikekogus Ylle Rajasaar.
“Enne kui asun oma eelistustest rääkima ning otsust põhjendama, tahan avaldada siirast tänu kolleegidele, kes jätkuvalt EAA žüriis on. Toomas Vabamäe, keda pean Eesti üheks vaieldamatult paremaks asjatundjaks autonduse alal on konkursist juba mitu aastat kõrvale astunud, tänavu lahkus ka pikaaegne hindaja Olev Toom, tuues põhjusena välja vähese kogemuse uudismudelitega.
“Avalikkuse jaoks polegi võib-olla vahet, et üks või teine kohtunik loobub hindamast, mulle aga teeb kahe tugeva eksperdi eemalejäämine hindamisest tuska. Olev Toom oli üks neist kolleegidest, kes aitas mul välja töötada hindamistabeli, mis võimaldab võrrelda sisuliselt võrreldamatut – EAA finaalis oli tänavugi väga tihe rebimine ning n-ö kirurgitööta lähenedes oleksin saanud mingi emotsionaalse plärarea. Kas keegi usaldaks tõesti vaid “tunde pealt” hindamist? Ei, ma ei usu.”
Punktitabeli hindamiskriteeriumid 5-palli skaalal: välimus, juhi töökoha ergonoomika, veermik, kabiin, ruumikus, sõidetavus eri oludes, ökonoomsus, infolust, standardvarustus, hind, olulisus Eesti turul, “fun factor”.
“Need kriteeriumid on üsna sarnased sellele, mida tuleb hinnata WWCOTY ehk Maailma Naiste Aasta Auto valimise puhul,” räägib Rajasaar.
“Seal on meil viimases voorus igas kategoorias, mida on kokku 6, jagada viie finalisti peale 25 punkti. EAAs ongi 2 vooru: personaalne edetabel ja kuuene finaal, kus siis igaüks oma metoodikaga finalistid järjekorda paneb.”
“Eesti aasta auto 2018 lõpptabelit vaadates langes mul lõug ehmatusega lauale – omas peas ja punktideta olin reastanud autod hoopis teistmoodi,” selgitab Rajasaar. “Tuleb tunnistada, et kaks viimast proovisõitu – viies seeria ja Civic olid ühtlasi ka tänavuse finaali suurimad üllatajad. Civicu puhul tegi mulle muret Euro NCAP 4-tärni tulemus, aga kõik muu kaalus selle auto lõpuks ikkagi tabelis ettepoole emotsionaalsetest lemmikutest.”
Kohtunik Rajasaare kommentaarid
6. koht Opel Insignia: konservatiivse väljanägemisega ruumikas pereauto. Määravaks sai universaaliga sõit, kus häiris plastikurohkus ning roolimine tundus tuim. Auto on väga hea, lihtsalt konkurendid esikuuikus olid tänavu ülikõvad.
5. koht Honda Civic: laheda välimusega hea standardvarustusega, lihtsalt sõidetav auto. Tõeline üllatus tänavu. Eriti rõõmustas infolust, mis on nüüd kiire ja väga intuitiivne. Civic on selge näide moodsatest aegadest – vinge varustus on jõudnud noobelklassist kaugele alla.
4. koht; BMW viies seeria: sõitsin samuti universaalversiooniga, mille varustus ei sisaldanud kõiki kellasid vilesid, aga see polnudki määrav. Sel autol on kõik olemas – istud sisse ja sõidad. Aga mind hakkas häirima hoopiski see igavus, mis sõitjat saadab. Kõik on nii hea. BMW on – ärge nüüd ometi solvuge – uus Volkswagen. Veidi odavama hinnaga võiks see olla igaühe igapäevaauto.
3. koht Toyota C-HR: sai võrdsed punktid teise kohaga muuseas, aga kiikasin pingerea lõplikuks lihviks Eesti autode müügiedetabelit ja punktike sinna kaduma läks. Super välimus, tore innovatsioon, Toyota on teinud auto, mis kõnetab ja on hübriidversioonis üliökonoomne. Moodsa linlase auto!
2. koht Škoda Kodiaq: vist peamine puudus on sama, mida viienda seeria puhul ütlesin – see auto on nii hea, et lausa igav on! Nii sõidetav, nii ruumikas, nii … kõik. Teenitult Eesti popimaid linnamaastureid.
1. koht Volvo XC60: nagu paljud on öelnud, tõenäoliselt üks ilusamaid Volvosid, mida rootslased kunagi on ehitanud. Igav ei ole kordagi, pigem on see masin kiusaja, mis paneb teelt kõrvale astuma. Hind pole odav, ja mina pole kaugeltki ei ainult Volvo ega linnamaasturite fänn. Ometigi punktitabel… räägib mu allhoovustest selget keelt.
[socialpoll id=”2464249″]
“4 tänavusest kuuest finalistist oli mu isiklikus lemmikute nimekirjas,” räägib Ylle Rajasaar. “Ja kuigi ülejäänud ei jõudnud EAA finaali, siis oma n-ö revanši sain WWCOTY-s, kus kategooriate finalistideks ja isegi võitjateks tuli mitu mu lemmikut. Seega ei saaks öelda, et elu oleks kuidagi ebaõiglane. Autoaasta on olnud erakordselt hea!”
Allikas: Tehnikamaailm