Esmaspäev, 23. detsember 2024
26. november on kodanikupäev. Tänavu on see ka helkurikõnni päev. Sel esmaspäeval, algusega kell 18:00 toimuvad üle Eesti «Helkuriga sõbraks» aktsiooni raames tunnised jalutuskäigud, kus igaüks saab isikliku eeskujuga märku anda, et pimedal ajal enda nähtavaks tegemine on elutähtis.

Helkurikõnni tava algatas viis aastat tagasi Lõuna prefektuuri politseikapten Rainer Rahasepp. Tema algatus on aastast-aastasse järjest suuremaid mõõtmeid võtnud –  «Helkuriga sõbraks» on võimalus oma kogukonnas, sõprade seas, külas või asumis saada üksteisega kokku ning näidata eeskuju liikluses.

Igal aastal hukkub liikluses paraku ka mitmeid jalakäijaid, kelle elu helkur võinuks päästa. PPA on tänavu oma “pehmest” kuvandist loobunud ning ei jaga enam “pimedatele” lihtsalt tasuta helkureid vaid ulatab unustajale viisakalt koos helkuriga ka trahvikviitungi.

Enamasti on ühekordsest rahalisest ehmatusest abi – liikluses enda nähtavaks tegemine on elutähtis ja samas ka väga loov tegevus.

Varasematel helkurikõndidel on paljud tulijad olnudki kui elav helkimise eeskuju – mitte ainult rippuvad helkurid vaid sissekootud mustrid, mütsid, kotikaunistused, spreivärvid on popid.

https://vimeo.com/237197517

SEE PUDRUPEA, MIS KINNI EI PEA!

Kõige sagedamini ütlevad “pimedikud”, et on unustanud helkuri kodus riietele kinnitada või ära kaotanud. Asi arusaadav – ühe mantli asemel on inimesel tänapäeval mitu, aga ühte helkurit pidevalt ühelt teisele ümber tõsta on tülikas. Ka kipub haaknõel iseenesest avanema või katkeb nöör, ja sinna see elukindlustus läks!

Maanteeameti poolt 2016. aastal läbi viidud uuring “Liikumine pimeda ajal” näitas, et eestlaste meelestatus helkuri vajalikkuse osas on ülikõrge, kuid tegelikkuses kinnitab pimeda ajal enda rõivale mõne nähtavaks tegeva vahendi alati vaid 67% täiskasvanutest.

Helkuri kandmist peab vajalikuks 96% 14-aastastest Eesti elanikest. Kõige tublimad helkurikandjad on 50–64-aastased naised. Tõeliseks murekohaks on aga 19–34-aastased mehed Tallinnast, kes on igapäevased autosõitjad.

LEIA LÄHIM KÕNNIKOHT!

Eestimaa eri paigus toimuv helkurikõnd saab alguse 26. novembril kell 18 ning vältab tunni. Kõige lihtsam on omale lähimat kõnnikohta leida, guugeldades “helkurikõnd 2018” või Facebookis märksõna otsides.

Kõnde läbi viivad politseinikud ja abipolitseinikud ning maanteeameti eksperdid ootavad appi ja osalema kõiki, kes kodukandi liiklusturvalisusest hoolivad ja soovivad teedel oma ja teiste elu ohustavad “mustad tondid” helkima panna. End helkuriga varustanud eeskujulikke noori premeeritakse helkurikõnnil šokolaadimedaliga.

HELKURI ÕIGE KINNITAMINE

Klassikaline helkur tuleb kinnitada sõidutee poole autotulede kõrgusele, 30-80-sentimeetrit maapinnast. Tuleb kontrollida, et helkur oleks üleriiete peal, et see “töötaks” (vastaks normidele).

Kui helkurit ei ole, aitab end nähtavaks teha helkurvest, mobiilis olev taskulamp või mõni muu valgusallikas, mis aga vastusõitvaid juhte pimestada ei tohi.

Lisaks on olemas palju lahedaid helkima panemise mooduseid – oleme varasemalt tutvustanud helkurspreid ja “tutikeste” isetegemist.

https://www.accelerista.com/uudis/foto-ja-video/tee-ise-helkur/

Mõistlik on kanda korraga mitmeid eri funktsiooniga valgustpeegeldavaid tooteid, millest üks peab kindlasti olema sertifitseeritud, kuna muidu ei pruugi olla tagatud jalakäija nähtavus vajalikult kauguselt.

https://www.accelerista.com/eluviis/soovitame/life-paint-eksperiment/

KUIDAS ÄRA TUNDA KORRALIKKU HELKURIT?

Pakendil peab olema kirjas toote nimetus – kui pakendil puudub nimetus “helkur”, ei pruugi olla tegemist kvaliteetse helkuriga.

Seal peavad olema andmed tootja kohta. Ka CE – vastavusmärgis peab tootel või selle pakendil olema kirjas. Lisaks eestikeelne kasutusjuhend teksti või pildina.

Viide standardile EN 13356:2001 – see sätestab nõuded helkuri kvaliteedile. Helkuril peab olema peegeldavat pinda vähemalt 15-50 cm² ühe külje kohta.

Samuti on standardis määratud helkuri reflekteeriva ala tagasipeegeldumise omadused. Eelista alati pigem suuremaid kui väiksemaid helkureid.

Jälgi, et helkuri pinnal olev kiri või trükipilt ei oleks ülemäära suur ega ei kataks kogu helkurit.

Accelerista toimetus läheb 26. novembril helkurikõnnile, mis algab Järve keskuse juurest Tallinnas. Tee end nähtavaks ja tule meiega kaasa!

Allikas: PPA, maanteeamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.