Pühapäev, 24. november 2024
Möödunud aastal kasvas riigiteedel liiklussagedus 2017. aastaga võrreldes 2,9%. Meie põhiteedel liikus keskmiselt 5395 autot ööpäevas. Suurem liiklus on koondunud linnade ja tööstusalade ümber. Kõige suurema liiklusega teelõik on Pärnu-Ikla maantee 13. kilomeetril suunaga Tallinnast välja.

Möödunud aastal kasvas maanteeameti uuringuandmetel liiklustihedus tunamullusega võrreldes 968 autolt 995 autoni ööpäevas. Kasv on natuke väiksem kui aasta enne: 2017. aastal kasvas liiklussagedus võrreldes 2016. aastaga 3,6%.

2018. aastal oli põhiteede aasta keskmine liiklussagedus 5395 autot ööpäevas (võrreldes 2017. aastaga kasv 2,4%), tugiteedel 1601 autot ööpäevas (kasv 2,7%) ja kõrvalteedel 310 autot ööpäevas (kasv 4%).

Suurem liiklus on koondunud suuremate linnade või tööstuspiirkondade ümbrusse. Suurima liiklusega teelõik asub jätkuvalt Tallinna linna piiril Tallinna–Pärnu–Ikla maanteel, mille lõigul 13,0-13,8 km mõõdeti keskmiseks liiklussageduseks 32 723 autot ööpäevas.

Teised suurema liiklusega teelõigud on Tallinna–Narva maanteel 9,2-11,0 km, kus sõidab 30 457 ja Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maanteel 5,5-8,7 km, kus sõidab 26 112 autot ööpäevas.

Liiklussagedust ja selle kasvu mõjutavad mitmed tegurid, millest tähtsamad on majanduse areng,  kütuse hinna muutus, erinevad maksud, kohaliku infrastruktuuri ja maakasutuse areng, teede läbilaskvus jne.

Liiklusloenduse infosüsteemis oli 2018. aasta lõpu seisuga kokku 100 püsiloenduspunkti ning 47 perioodilist loenduspunkti.

Tallinna–Pärnu–Ikla maantee Laagri-Ääsmäe lõigul võeti kasutusele esimesed uut tüüpi püsiloendusseadmed Black Cat, mis võimaldavad sõidukite kohta koguda liiklusandmeid varasemast tihedamalt ehk iga minuti tagant.

See on vajalik Smart E67 projekti raames paigaldatud uute elektrooniliste liiklusmärkide  asjakohasemaks ja kiiremaks juhtimiseks. Vastavalt ilmaoludele saab Liiklusjuhtimiskeskus piirkiirust kas langetada või tõsta ning kuvada olulisi teadaandeid.

Liiklusloenduse andmed on oluliseks sisendiks maanteede projekteerimisel, ehitamisel ning hooldamisel. Et valimised on ukse ees, võtavad ka meie poliitikud teedeehituse kohapealt sõna.

ETV “Valimisstuudios” tõi osa neist välja vajaduse, käsitleda teedearendust ühtse tervikuna ning keskenduda esmalt lahendustele, mis on liiklusurmade vähendamise seisukohalt olulised. 2+1 teed on Eesti oludes piisav, et võimaldada maanteel turvalisi möödasõite. 

Liiklusloenduse kokkuvõtet täies mahus saab lugeda siin.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.