Elektriautode lühirenditeenus Elmo Rent 2.0 on nüüdseks üle aasta tegutsenud. Ettevõtte tegevjuht Enn Laansoo jr on tuleviku osas optimistlik, ka teenuse kasutajad on valdavalt sõbralikult meelestatud. Ent on neidki, kes leiavad, et Elmo Rent 2.0 peaks ELMO kiirlaadijad vabastama.
2018. aasta detsembris tegutseb Elmo Rent 2.0 tasa ja targu. Autode rendipunktid on Tallinnas ja Tartus ning Narvas, Pärnus on tegevus hooajaline, tänavu lõpetati renditegevus novembris.
Autosid on rendifirmal kokku 33: 22 Nissan Leafi (24 ja 30 kW akupakkidega), 8 Mitsubishi iMiev-i ja 3 Toyota Priuse hübriidi.
Kavas on soetada ka uusi sõidukeid, tegevjuhi Enn Laansoo sõnul peaks uuel aastal olema autopargis kokku vähemalt poolsada autot.
LIHTNE NAGU ÜKSKORDÜKS… PEAAEGU
Auto rentimiseks tuleb kodulehel end kasutajaks registreerida, edasi saab hakkama mobiiltelefoniga, mis auto uksi avab ja sulgeb. Rendiaega loetakse poole tunni kaupa. ELMO kiirlaadijates laadimine on Elmo Rent 2.0 klientidele tasuta.
Ehk siis – võtad auto ja jätad selle kasutamise lõppedes kiirlaadijasse laadima ning lahkud nagu õige mees…
Siinkohal hakkab muidu nii rahulolevate teenusekasutajate häältest üle kõlama elektriauto omanike nurin – igapäevaselt tahavad ELMO “kappidest” särtsu saada ka teised, aga võta näpust, rendiautod on ees.
Puutusime isegi ühe korra selle probleemiga kokku – tahtsime Mustamäel elektrikaubikut laadida, ent rendikas oli ees. Kellele sa kurdad? Ei kellelegi.
Ise oled rumal kui ei oska enne laadija juurde sõitmist kontrollida, kas seal istub keegi ees või mitte. Edaspidi seda viga enam ei teinud.
Mustamäel ootasime rendika tsükli lõpuni, võtsime selle siis juhtme otsast ja panime oma auto laadima. Justkui korras!? Aga mis siis, kui laadija EES lösutab ootel rendikas, mis isegi ei lae? Ja kui neid juhtub samas kohas olema kaks?
Ettevõtte esindaja Priit Paide soovitab sel juhul ühendust võtta Elmorendiga, kes saavad auto uksed avada ja võimaldada auto teisaldamise. Telefoninumbri leiab rendiauto pealt.
KAUGES KÜLAS RENDIAUTOT EI OLE
Arenguruumi on kiirlaadijatest kaugemalgi. Näiteks ei ole rendiettevõttel mugavat äppi, mille kaudu “laoseisu” reaalajas näha, ja autosid broneerida. Netilehelt näeb küll, kus seisavad vabad autod. Bronnist alates on autoni jõudmiseks aega pool tundi.
Ka võiks rendipunkte ja tagastuspunkte olla praegusest rohkem. 2.0 lahendus on mugav kesklinnas ja selle lähistel elava või liikleva autojuhi jaoks.
Näiteks Tallinnas Nõmmel elavad inimesed peavad aga arvestama mõnekilomeetrise matkaga – auto rentimiseks tuleb minna näiteks Tehnopoli või Tammsaare Ärikeskuse punkti. Enne tasub vaadata, kas autosid on, sest nagu selgub allpool, on need ühed populaarsemad rendipunktid.
Tartus ja Narvas mingist ülelinnalisest jagamismajanduse levikust – mida lühirenditeenus ju on – rääkida ei saa. Pärnus on tegu sesoonse teenusega, ehkki mõelda võiks ka aastaringsele kasutamisele – kuurortlinnas jagub turiste aastaringselt.
Rendiautodele on ette heidetud räpasust ja kulumist. Tõepoolest, rendipunktides laadijates või nende kõrval ootel autod ei näe just kõige puhtamad välja ning kuna need on aastaid olnud kestvas kasutuses, on ka kulumisjäljed loomulikud.
Aga kes sellest niiväga hoolibki? Kui on sõita vaja, siis on elektriauto või hübriidajamiga sõiduk kahtlemata parem variant kui mõni “tavaline”, saati on lühirenditeenuse pakkujatega meie linnades ikaldus.
SOODNE HIND JA SOODNE KINDLUSTUS
Rendihinnad on soodsad. Näiteks esimene tund Nissan Leafiga maksab 6 eurot, iga järgnev 4,5. Hinnakiri ütleb ka, et 10 euro või pikemal rentimisel koguni 5 euro eest toimetatakse auto kuskile kliendile mugavasse kohta. Mida Tallinnas Nõmmel on jätkuvalt keeruline ette kujutada… kuhu läheb auto tooja? Või tulevad nad kahe autoga?
Nii odav rendihind autode puhul, mida (loodetavasti) pidevalt kasutavad kümned eri taustaga inimesed ning mis kirjade järgi on osa jagamismajandusest nagu ka platvormtaksod või nn sõidujagajad, tekitab huvi, kui palju peab ettevõtja maksma kindlustuspreemiat.
Vastust ei pea kaugelt otsima – elmorent.ee lehelt saab vaadata mõne auto registrinumbri, sisestada selle LKF kalkulaatorisse ja oodata vastust. No ennäe, hind on odav, mis odav!
Kas keegi selgitaks siinkohal, kui erinev on risk Elmo Rent 2.0 Leafide ja Teslarendi autode puhul? Viimased maksavad preemiaid täie rauaga nii, et ninast veri väljas.
Jah, see on pigem filosoofilist laadi jauramine teemal, kuidas teha vahet rendi ja rendi või usaldusväärsuse ja usaldusväärsuse vahel, aga huvitav siiski.
NULL KASUTEGURIGA KAMPAANIA
Kui populaarne lühirendi teenus ikkagi on? Võime vaid oletada. Elmo Rent 2.0 palgatud agentuur korraldas sügisel kampaania, ja saatis potentsiaalsetele rentijatele e-kirjaga allahindluskoodi “Accelerista”.
Kampaaniakorraldaja Mall Freimani sõnul kasutas sooduskoodi vaid 2 inimest. Kommertsteksti loeti meie lehel rohkem kui 12 000 korda, seega oli reaktsioon e-kirjale enam kui lahja.
Kas on “Accelerista” liiga keeruline õigesti kirjutada, ei tabanud kampaaniameister õigeid adressaate, või on Elmo Rent 2.0 vaid nišitoode? Püüame Enn Laansoo Jr abiga teada saada.
2019. AASTAL 50 AUTOT VÄHEMALT
Millised on kõige populaarsemad rendipunktid?
Tallinnas on 19 rendipunkti ja jätkuvalt on meie klientide lemmikkohad Viru Keskus, kohe kannul Teaduspark Tehnopol, järjest kogub populaarsust Balti Jaam ja Tähesaju. Hästi on käima läinud Narva rendipunktid ning Tartus räägime läbi uute rendipunktide avamise osas.
Kui palju on tänavu rendiautosid kokku kasutatud?
Analüütik on hetkel välismaal, aga saan info peatselt järgi saata. Kevadel oli üle miljoni kilomeetri, hea ongi teada saada mis seis nüüd on.
Kui pikaks ajaks keskmiselt autot renditakse? Kui pikki vahemaid läbitakse?
Meie tüüpiline klient kasutab autot 0,2-5 tundi. Nädalavahetustel tõuseb pikemate sõitude keskmine 72 tunnini. Keskmine läbisõit on ca 25km.
Kes autosid rendivad, kas saab välja tuua vanuselise, rahvuselise või soolise profiili?
Meil on täna juba rohkem kui 5 500 klienti ja iga päev lisandub uusi, 4-7 uut päevas, seega profiil pidevalt täpsustub.
Millised on uue aasta plaanid?
Tegeleme hetkel kõige aktiivsemalt uute autode hankimisega ja äppide väljatulekuga. Autode arv peab tõusma meil 2019. aasta esimesel poolel vähemalt 50ni, ning sealt edasi paari sajani. Margid jätan hetkel veel enda teada, saan öelda, et soovime valikut uute markidega laiendada.
Ja lõpuks: kust leiab teie kohta infot välisturist?
Meil on otseturunduskanalid.
2017. aasta aprillis pani Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium avalikule enampakkumisele ELMO Rendi ehk elektromobiilsuse programmi raames loodud elektriautode renditeenuse koos 31 elektriautoga (22 Nissan Leaf’i ja 9 Mitsubishi i-Miev’i) ja 15 tavalaadijaga.
Enampakkumine kuulutati välja üsna viimasel minutil – 2017. aasta juulis lõpetas SA KredEx ELMO lühirendi teenuse pakkumise seoses hankelepingute lõppemisega ja eesmärkide täitmisega.
Neljast pakkujast tunnistati edukaks ELMO Rent OÜ poolt esitatud 277 000 eurone ühispakkumus. Uus omanik lubas investeerida teenuse kaasajastamisse 340 000 eurot. Elmo Rent 2.0 alustas tegevust 13. oktoobril, 2017.
Kaanepilt: Ylle Tampere