Kolmapäeval saadeti Tallinna Miinisadamast piduliku rivistuse ja heade sõnadega teele Eesti mereväe staabi- ja toetuslaev Wambola. 40-aastane, põhjaliku uuenduskuuri läbinud alus suundus Prantsusmaa vetesse, et eskaardi lipulaevana liituda seal NATO 1. alalise miinitõrjegrupiga. Tagasi kodusadamasse jõuab Wambola juulis.
“Kui sadam saadab teele vaid ühtainust laeva, siis mitukümmend mereväelast sealt sada rõõmu kaasa saab,” oleks kolmapäeval Miinisadama kail seistes tahtnud parafraseerida tuntud laulu sõnu. Nii palju häid soove, sooje kallistusi ja igatsust – ja päikegi oli sel pakaselisel hommikul minejaid tervitamas!
Wambolat olid teele saatma tulnud nii Eesti Mereväe ülem, kaptenleitnant Jüri Saska kui hulgaliselt mereväelaste lähikondseid, filmimeestest ja ajakirjanikest rääkimata. Pidulikul rivistusel anti Wambola meeskonnale kaasa head soovid ning lootus, et viie kuu pärast tullakse kogenumatena tagasi. Emotsionaalne hetk, mis kõrvaltvaatajalgi pisara silma toob.
ESIMEST KORDA JUHIB NATO MIINITÕRJEÜKSUST EESTLANE
Eesti Mereväe jaoks ei ole tegu küll harukordse sündmusega, 2005. aastal läks NATO sõjalise liidu sinise lipu alla teenima Eesti Mereväe toonane lipulaev Admiral Pitka.
Seekordse “eesseilamise” teeb eriliseks asjaolu, et NATO miinitõrjegruppi juhib esimest korda ajaloos Eesti mereväeohvitser, kaptenleitnant Johan-Elias Seljamaa ning alates sellest aastast töötab juhtstaabis teisigi meie mereväelasi.
Wambola komandör, vanemleitnant Ermo Jeedas tunnistab, et tema ootused miinitõrjegrupiga liitumisel on kõrged: “Loodan, et oleme kõigiks katsumusteks valmis ning tuleme juulikuus veel kogenumatena tagasi. Wambola ülesandeks on miinitõrjegrupi staabi – ehk lipulaevana toimimine. Laeval hakkab põhimeeskonna kõrval tööle miinitõrjeüksuse juhtstaap, mida juhib kaptenleitnant Seljamaa.”
Tegevteenistujatest mereväelaste kõrval teenivad Wambola pardal aega viis ajateenijat Eesti Kaitseväe Vahipataljonist. Nende ülesandeks on tegutseda laevas toetusmeeskonnana: osa läheb kambüüsi (laevaköök), osa tekimadrusteks.
Nii nagu igas laevas on ka sõjalaevas igal meeskonnaliikmel oma kindel koht ja ülesanded ning kokku peab see asi töötama kui kellavärk.
https://www.youtube.com/watch?v=0AlVTb096eo
WAMBOLAT OOTAB PRANTSUSMAAL ADMIRAL COWAN
Tegelikult pidanuks Wambola NATO miinitõrjeüksuse staabilaevana tööle hakkama juba varem, aga laeva kaasajastamise lõpetamiseni juhtis üksust Eesti mereväe miinilaevadivisjoni koosseisu kuuluv Sandown-klassi miinijahtija Admiral Cowan.
Alates 2013. aastast, mil Admiral Pitka teenistusest välja arvati, on Admiral Cowan ühtlasi ka Eesti mereväe lipulaev. Tänavu 6. jaanuaril asus alus teele Belgiasse, et kuni Wambola saabumiseni NATO miinitõrjeüksust eskaadri lipulaevana teenida. Plaani järgi annab Admiral Cowan Wambolale teenistuse üle veebruari keskpaigas Prantsusmaal, et siis ise suund kodusadamale võtta.
Selgi naasmisel on ajalooline mekk juures: miinijahtijal Admiral Cowan komandörina teeb oma viimase sõidu kaptenmajor Tanel Leetna, kes lõpetab teenistuse, et jätkata rahvusvahelisi õpinguid. Tanel Leetna on üks neist ohvitseridest, kes 2005. aastal Admiral Pitka pardal NATO miintõrjeüksuse tegevust juhtisid.
Admiral Pitka oli pikka aega kodualuseks ka praegusele EML Wambola komandörile, vanemleitnant Ermo Jeedasele ning nüüdsele Mereväe ülemale, kaptenmajor Jüri Saskale. Kolmapäeval seisis Jüri Saska taas Miinisadamas, seekord teelesaatja rollis ning andis Wambola meeskonnale kaasa oma parimad soovid.
ET OLEKS RAHU JA VEIDI PÄIKEST!
Kui laev läheb sadamast teele, on see emotsionaalne hetk igal juhul. Kui sadamast läheb viieks kuuks teele sõjalaev, on tunded küllap tugevamadki – ehkki on rahuaeg ning miinijahtijate ülesandeks on merede põhjast otsida ja kahjutuks teha vanu lõhkekehi – on see sõjaline operatsioon, mitte kalapüük ega kaubavedu.
Miinisadamas nägi Wambola teelesaatmisel nii kallistusi kui pisaraid, aga kuulis ka erakordselt palju sooje sõnu. Need mehed ja naised, kes mereväes teenivad, on liialdamata meie kangelased. NATO sinise lipu all miinide jahtimine ei ole mäng, see on päriselt.
Lõhkekehad, mis võivad hoovustega sattuda reisilaevade teele; vanad meremiinid, millest kunagi ei tea, millal nad otsustavad “järele anda” – need on oht ka rahuajal. Au meestele ja naistele, kes seda täpset ja keerulist tööd teevad!
Et i-le täpp või tordile kirss panna, lahkub Wambola Miinisadamast laulu saatel. Seda, mis sõnumi saadab Wambola mahajääjatele, saab vaadata alljärgnevast Instagrami videost. Laulgem kaasa ja saatkem mõttes meeskonnale parimad soovid.
https://www.instagram.com/p/BQPz3ccDfK0/?taken-by=accelerista
WAMBOLA ON POPULAARNE LAEVANIMI!
A433 pardatähisega mereväe staabi- ja toetuslaev Wambola kuulub Lindormen-klassi ning on ehitatud 1977. aastal. Sisu- ning tehnika poolest ulatuslikult kaasajastatud Wambola arvati Eesti mereväes teenistusse 2016. aasta 1. novembril. Varasemalt on laev olnud teenistuses Taani kuninglikus mereväes.
Wambolaks nimetati laev ümber pärast uuenduskuuri läbimist – ja ennetades kommentaare, 40 aastat pole ühe korraliku laeva elus mingi aeg. Kui kest on kõva, võib sisu uuendada veel mitu korda.
Eesti mereväes on olnud Wambola-nimelisi aluseid ennegi. Enne praegust alust kandis Wambola nime Lindau-klassi miinijahtija pardatähisega M311, mis Eesti mereväe teenistusest 2009. aastal välja arvati. See laev oli ehitatud 1959. aastal Saksamaal. Laeva algne nimi oli Cuxhaven, oma nime sai alus samanimelise linna järgi Saksamaal.
Eesti mereväe omandusse jõudis Cuxhaven-Wambola 2000. aastal kingitusena Saksa mereväelt. 2009. arvati koos sõsarlaevaga teenistusest välja ning seisab seni Lennusadamas.
Merevägi on NATO miinitõrjegruppides osalenud juba üle kümne aasta, panustades iga poolaasta vältel grupi koosseisu erineva sõjalaevaga.
Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevade grupist on NATO 1. alaline miinitõrjegrupp valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ning keda allianss võib viiepäevase etteteatamisajaga saata erinevatesse maailma paikadesse.
Loe EML Wambola kohta lähemalt siit. Üht Ylle lugu Admiral Pitkast võib lugeda siit.
Meedia: Eesti Kaitsevägi. Fotod: Karl Baumeister. Insta: Y.Rajasaar