Meist saavad liiklejad hetkel kui astume koduuksest välja. Suur osa meist vahetab liigeldes ka pidevalt rolle: jalakäijast saab kas jalgrattur või sõidukijuht ja vastupidi. Ning enamasti anname endast parima, et olla hea liikleja. Aga alati saab paremini. Alljärgnevalt mõni kasulik link, kust eneseharimist alustada.
Kui lihtne see oleks, kui kõik liiklejad loeksid läbi kultuurse liikleja meelespea ehk liiklusreeglid ning oleksidki pärast seda täiesti eeskujulikud ja veatud tänaval liikujad? Poleks vaja kampaaniaid ega EDWARDit, oleks olemata ka sotsiaalmeediahitt, pardakaamerate salvestised.
Ometi seisame silmitsi olukorraga, kus nõrgema närvikavaga inimesed tajuvad liiklemist ohtliku ettevõtmisena ning PPA ja Maanteeamet, kaks riiklikul tasandil inimesi ohjata püüdvat organisatsiooni, piltlikult taovad iga päev trummi, et liiklejatele aru pähe panna.
ELLUJÄÄMISE KURSUS
Milles küsimus, miks peab nii palju häält tegema ja nii loomulikust asjast nagu seda on jala käimine või autoga sõitmine rääkima? Küsimus on ei rohkemas ega vähemas kui ellujäämises. Sel hetkel kui sulgub koduuks ja meist saavad liiklejad, vasardab peas ainult üks mõte: ma pean elusana tagasi jõudma.
Kuidas ellujäämine garanteerida? Sest nagu 10-aastane Tuul kirjutas, võid sa ise olla väga korralik liikleja, aga kui teised ei hooli, võid ka sina surma saada. See teadmine on hirmutav. Sa võid teha kõik… mitte ei või vaid peadki, sest ainus, mis mingigi garantii annab, on ennetav liikluskäitumine.
Riigi tasandil koolitavad igas vanuses liiklejaid Maanteeamet ja PPA. Lisaks tegelevad meie kultuursemaks vormimisega KOV-id, vabaühendused, vabatahtlikud, õppeasutused… kõige tähtsam osa on aga kodutöö, mis tuleb ära teha igal kahejalgsel iseseisvalt.
PÜHENDUNUD HARIMISELE
Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kai Kuuspalu ütleb, et haridustegevuse peamiseks eesmärgiks on olnud õpetajate toetamine ja liiklejate positiivsete liikluskäitumuslike harjumuste kujundamine.
Igal aastal korraldab maanteeamet mitmeid liiklusohutukampaaniaid, lähtudes ajakajalistest probleemidest. Need kampaaniad aitavad luua üldise fooni, kergitada teadlikkust ja kokkuvõttes muuta ka hoiakuid: kui suur osa liiklejatest kihutamist taunima hakkaks, jääks sirge jalaga juhte tänavatel vähemaks.
Häid näiteid on mitmeid: helkuri kandmine on pigem reegel, roolijoodikud pälvivad ühiskondliku halvakspanu. Nutinugistajate ja üle tee kiirustavate “mammidega” oleme aga ikka hädas. Ka elementaarne liiklusviisakus on jätkuvalt taga otsitud varandus.
Maanteeamet on teinud tänuväärset tööd. Allpool toome välja mõne numbri, et tekiks ettekujutus, kui paljusid on pandud liikluseteemadel tõsisemalt mõtlema ja tegutsema.
Lisaks otsesele haridustööle toetab amet aga eri algatusi – Accelerista portaalis on tänu heale koostööle saanud teoks “Roolis vastutan mina”, “Punane sekund”, “Liiklusülesanne” jt. projektid. Tellitakse videoid ja infomaterjale, mis on vabalt kättesaadavad kõigile.
Paar ilusat näidet ka. 2017.aastal osales 37 kooli koos 2000 õpilasega projektis „Peatu, vaata, veendu“, mille käigus markeeriti ligi 100 ohutussõnumit Eesti suuremate linnade haridusasutuste läheduses.
Koostöös PPA, Punase Risti ja Päästeeametiga sai tehtud projekt „Kaitse end ja aita teist“, mille laagrites osales üle 2000 õpilase ja 250 õpetaja.
Traditsiooniline on ka liiklusaabitsate jagamine 1.klassi õpilastele, mille raames toimuvad koostöös Politsei – ja Piirivalveametiga septembris-oktoobris liikluskoolitused praktiliselt kõikides 1. klassides. 2017. aastal sai liiklusaabitsa ligi 15 000 last.
Noorte riskikäitumise teemal sai haritud ligi 9000 noort. Eakate tervisekoolitusel osales aga rohkem kui 2500 ning PPA eakate koolitusel 950 seeniori.
HAKKA ÕPPIMA!
Paremaks liiklejaks kasvamine on tehtud imelihtsaks. Vali oma teema ja kliki alljärgnevaid linke, pane end kirja kursustele või telli sünnipäevaseltskonnale hoopiski liikluskoolitus. Ka vanaemale või vanaisale leiab kasuliku kingituse – kaua neid kooke ja šokolaadikomme ikka süüa jaksab, selle asemel võiks targemaks saada.
Õpetajale
Maanteeamet on ette valmistanud ja tellinud tasuta õppematerjale õppetundide läbiviimiseks lasteaialastele, koolilastele ja jalgratturikoolituste läbijatele. Alustada saab Liikluskasvatuse lehelt.
Tasuta koolitused kõigile
Nimekirjast leiab tasuta koolitusi kõigile: liikluskasvatuse koolitused ettevõtetele; lasterühma saatja koolitused; jalgratturikoolitajate koolitused; vabatahtlike ja ka lastevanemate koolitused; autokoolide koolituspäevad jne. Alustuseks võib klõpsata seda lehte.
Noortele
Maanteeametiga koostöös saab teha noortele riskikäitumise koolitust. See on mõeldud põhikooli üheksanda klassi õpilastele või gümnasistidele. Riskikäitumise uuringut saab lugeda siit.
Seeniorile
Maanteeamet ja PPA korraldavad koolitusi ka eakamatele liiklejatele.Räägitakse ohutust liiklemisest, tervisest, liiklusseaduse viimastest olulistest muudatustest jm. Lähemalt saab koolituse kohta teada siit.
Harivad videod
Youtube’i keskkonnast leiab hulgaliselt harivaid videosid, mida võiks vaadata nii üksi kui üheskoos. Soovitus on, et asi ei piirduks vaid naljakate kohtade otsimisega vaid ühisele vaatamisele järgneks ka arutelu, või kel soovi, siis kutsub kohale ka lektori.
Lastesari “Märka märki”
Õppevideod jalgratturileTalvesõidu õppevideod
Märkame lapsi liikluses
Liiklusohutusest lähemalt
Allikas: Maanteeamet. Kaanepilt: Ylle Tampere