Uue aasta teisel päeval saartel ja rannikul lõõtsunud, kohati ligi 30-meetriste iilidega tormituul tõi päästjatele kaasa tavapärasest neli korda rohkem väljakutseid. Jaanuaritorm nõudis päästjate abikätt kokku 132-l korral.
Peamiselt tuli päästjatel tegeleda tormituulte pahanduste likvideerimisega – eemaldati teedele-tänavatele kukkunud puid, käidi kinnitamas või eemaldamas tuulega lahti tulnud katuseplekke ja reklaamtahvleid.
“Meile teadaolevalt keegi tormi tõttu õnneks vigastada ei saanud,“ rääkis Päästeameti vastutav korrapidaja Meelis Mesi ning lisas, et vaatamata väljakutsete rohkusele ei jäänud ühelegi sündmusele reageerimata.
Kõige enam sai Päästeamet väljakutseid Põhja piirkonnas (78), neist suurim sündmus oli Tallinnas Narva maanteel teele kukkunud puu, mis sulges liikluse mitmeks tunniks.
Kui päevasel ajal tuli päästjatel tegeleda rohkem murdunud puude ja muude lendu läinud esemetega, siis õhtuks muutusid tugeva tuule ja lumesaju tõttu keeruliseks teeolud Ida- ja Lääne-Virumaal ning päästjad käisid abistamas teelt välja sõitnud või täis tuisanud teedele lumelõksu jäänud sõidukeid.
„Viimase ööpäeva valguses soovitame aga kõigil inimestel läbi mõelda, kas nemad ja nende kodu on valmis olukorraks, kus õues möllavad marutuuled ning elekter on katkenud. Enamasti ei tule torm nii ootamatult, et selleks valmistuda ei jõuaks,” ütles Mesi.
“Laadige mobiiltelefonide akud täis, võimalusel hankige lisaks ka akupank. Samuti võiks igas kodus varuks olla mõne päeva jagu joogivett ja toitu,“ lisas ta.
KUIDAS TORMIKS VALMISTUDA?
Tänavune jaanuaritorm ei ole midagi eriti tavapäratut Eesti kliimas – marutuult tuleb ette nii augustis kui ka novembris. Paljud mäletavad 2005. aasta jaanuaritormi, mis uputas Pärnut ja tekitas metsikuid kahjusid. Seega, ei midagi erilist – aga hea on ikka üle korrata, kuidas tormi ajal käituda.
https://www.instagram.com/p/BsImqynAmZo/
· Korja õuest kokku kerged esemed ja lahtine mööbel.
· Pargi sõiduk lagedale või garaaži.
· Sulge kõik uksed ja aknad.
· Arvesta võimalike elektrikatkestustega.
· Lae mobiiltelefoni aku, otsi taskulamp jne.
· Varu joogivett, toitu, patareisid ja autokütust.
MIDA TEHA TORMI AJAL?
· Püsi siseruumides.
· Ära sõida autoga.
· Kui sõit on vältimatu, tangi auto ning võta kaasa laetud mobiiltelefon.
· Sõidukit juhtides vali sobiv kiirus.
· Arvesta, et teele võib takistusi kukkuda.
· Tugeva vihma korral peata sõiduk teeserval ning lülita sisse ohutuled.
· Hoia eemale maha langenud elektriliinidest.
· Teavita neist Eesti Energiat numbril 1343 ja häirekeskust numbril 112.
· Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.
Allikas: Päästeamet. Kaanepilt: Tuulemurd Paldiskis/Ylle Tampere