Esmaspäev, 23. detsember 2024
Maanteeamet alustab Tallinna–Pärnu maantee 20. kilomeetril Rahula tagasipöördekohal sõiduki tuvastus- ja hoiatussüsteemi katsetamist.

„Kui neljarajalisel teel tuvastatakse Tallinna poolt tulevad tagasipöördele suunduvad sõidukid, siis aktiveeritakse Pärnu poolt tulevatele liiklejatele muutuva teabega hoiatusmärgid,“ selgitas liiklusjuhtimiskeskuse juhataja Siim Vaikmaa. „Tulevikus alandatakse muutuva teabega märgiga ohutuse tagamiseks ka kiirust.“

Kui sõiduk on tagasipööre sooritanud, siis hoiatusmärk kustub ning lubatud sõidukiirus tõstetakse eelneva teelõiguga samaväärseks tagasi.

Süsteemi eesmärk on tõsta liiklusohutust läbi liiklejate hoiatamise ja lubatud sõidukiiruse alandamise potentsiaalses konfliktolukorras.

Kui hetkel on ohutuse kaalutlusel Tallinna suunal alandatud enne nimetatud tagasipöördekohta lubatud sõidukiirus 90 km/h-ni tunnis, siis tulevikus võimaldab süsteem kiirust alandada operatiivselt reaalse vajaduse tekkides.

Süsteem arendati välja ja paigaldati Läti–Eesti ühisprojekti SMART E67 raames. Maanteeametile teadaolevalt on sarnaseid süsteeme seni rakendatud Rootsis ja Leedus.

2017. aastal sõlmis Maanteeamet rahvusvahelise projekti “SMART E67” raames Tallinn–Pärnu–Ikla maanteele paigaldatavate muutuva teabega elektrooniliste liiklusmärkide projekteerimis- ja ehituslepingu ettevõttega IB Foor OÜ, kes oli avatud riigihanke edukas pakkuja.

Lepingu maksumus on 570 427 eurot ja selle raames paigaldatakse 2017. aasta lõpuks Tallinn–Ääsmäe kahe eraldatud sõidusuunaga lõigule piirkiirust kuvavad LED tehnoloogial põhinevad liiklusmärgid. Lisaks paigaldatakse Tallinn–Ikla lõigule, enne olulisi ristmikke, kaheksa teeäärset LED infotablood. Kogu süsteem rakendub kavandatavalt tööle 2018. aasta suvel, kui valmib liiklusmärkide keskne juhtimissüsteem.

Muutuvate piirkiiruste mõte on lubada heade ilmaolude korral ka talvisel perioodil suuremat kiirust kui 90 km/h, ent samas ohtude puhul vähendada lubatud kiirust. Infotabloodega hakatakse liiklejaid teavitama liiklustakistustest, teetöödest ja ajutistest ümbersõitudest.

Lisaks hoiatatakse talvisel ajal liiklejaid ootamatu libeduse tekke eest ning kuvatakse teeilmajaamade õhu- ja teetemperatuuri näite.

Projekti eesmärk on vähendada sõiduaega ning pakkuda turvalisemat teeoludega arvestavat kaasaegset liikluskeskkonda.

Allikas ja meedia: maanteeamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.