Teisipäev, 24. detsember 2024
Kütusemüüja Circle K kinnitas mõni nädal tagasi, et avab Eestis tänavu 2 elektriautode superlaadijat. Uurisime Nestelt ja kahelt kodumaiselt tanklaketilt, millal tulevad nende jaamadesse kiirlaadijad. Olerex teatab, et neil juba on ammu.

Circle K, mis on üle-Euroopalise CCS-standardiga kiirlaadimisvõrgustiku Ionity koostööpartner Eestis, paneb veel selle aastanumbri sees püsti oma jaamadesse kaks superlaadijat.

Circle K omandusse läinud Premium 7 jaamades töötavad teadaolevalt 4 ELMO kiirlaadijat. Seega on Kanada ettevõte igati eeskujulik elektriautonduse edendaja.

Tarbija seisukohalt ning elektriautode populariseerimise poole pealt – mis saaks olla loogilisem, kui luua tanklatesse laadimisvõimalus! Olemasoleva infra ära kasutamine kohtades, kus inimesed on nagunii harjunud käima kõlab hea plaanina.

Teised suured tanklaketid, omamaine Alexela ja soomlaste Neste, ei ole ideest liiga innukalt kinni hakanud ja pigem vaatavad, mis suunas arengud toimuvad. Alexela panustab rohkem surugaasi ehk CNG-jaamadele ja Neste rõhub biokütustele.

Kolmas, Olerex, on aga vägagi positiivne, teatades, et on esimene tanklakett Eestis, mis on elektriautode liikuvusse põjalikult panustanud. 13 laadijat üle Eesti Olerexi bensiinijaamades on tegelikult küll ELMO omad, aga nad on olemas!

ALEXELA PASSIB

Alexelast andis vastused juhatuse liige Alan Vaht. Tahtsime kõigepealt teada, kui oluliseks hindab ta elektri osakaalu kasvu kütuseliigina lähema viie aasta jooksul?

“Elektriautode osa saab olema marginaalne- soetus on kallis, uue põlvkonna laadijaid on veel vähe. Küsimus kerkib kui on selge riigi võimalikud dotatsioonid elektriautodele.”

Kas teil on plaanis paigaldada Alexela jaamadesse kiirlaadijaid?

Meil on kogemus olmas koostööna ELMO projektist. Tuleviku transpordis on kindlasti elekter osa lahendusest ning oleme alati olnud esirinnas alternatiivkütuste propageerimisel.

Kui jah, siis mis standarditele need hakkavad vastama?

Eesmärk on pakkuda kõigile sobivad lahendit kuni pole ühtne standard välja kujunenud.

Kui plaanite paigaldada laadijaid, siis kuhu need tuleksid?

Anname kindlasti teada, hetkel ei oska öelda.

NESTE HOIAB NÄPPU PULSIL

Elektrilaadiajate teenus on olnud Neste korporatsioonis arutlusel, nii pöörduski Eesti pool Soome kolleegide poole täpsustuste saamiseks. Nagu selgub, on soomlased avatud kõikidele variantidele, superlaadijatest kuni aeglaste kodulaadijateni.

“Neste hindab keskkonnasäästlikkust väga kõrgelt ning ei välista ühtegi lahendust kliimamuutuse vastu võitlemiseks. Nende hulka kuuluvad taastuvdiislikütus, biogaas ja ka elekter. Jälgime pidevalt turu nõudlust, hindame mida meie kliendid vajavad ning püüame neid võimalusi pakkuda,” selgitab Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste.

Kui kiirlaadijad tõusevad tõsisemalt päevakorrale, siis kuhu on plaan need paigaldada?

Täpsemalt Neste plaanidest on veel vara rääkida. Tõenäoliselt on juba lähitulevikus suurem nõudlus erinevat tüüpi elektriautode laadijate järele: suure võimsusega laadijaid põhimagistraalide ja maanteede ääres, kiirlaadijad tugimaanteede ääres ja aeglasemad laadijaid kodudes, töökohtades jne.

Millist laadimisstandardit Neste toetaks?

Laadijad peavad kindlasti vastama ELi standarditele. Teiste standardite kasutamist hinnatakse eraldi.

OLEREX EHIB END ELMOGA

Tiina-Mall Vannastu, Olerexi turunduskommunikatsiooni spetsialist vastab: “Olerex oli Eesti kütusefirmadest esimene, kes paigaldas oma jaamadesse kiirlaadijad. Täna on Olerexil 13 tanklat, kus saab laadida oma elektriautot.”

“Meie elektriautode laadijate eeliseks on nende jaotuvus üle Eesti ning võimalus laadimise ooteajal veeta aega einestades, kasvõi kogu perega,” lisab Vannastu.

Ta ütleb ka, et turu arengutel hoitakse silma peal ning kui on võimalus midagi klientide jaoks paremaks teha, seda võimalusel tehaksegi. Olerexi kiirlaadijate võrgustiku kaardi leiab kodulehelt. Jaamade juures on väike “sabaga” auto märk.

Google Maps võimaldab laadijaid otsida päringuga “Olerex kiirlaadijad”, ent leidmiseks tuleb jaamade ikoonid läbi ükshaaval läbi klõpsida. Kõige lihtsam on kiirlaadijaid otsida ELMO kaardi kaudu ja Plug Share äpiga.

Olerexi 13 tanklas on Terra T51AC tüüpi laadijad, mida haldab ABB. Vannastu hoiatab, et tanklati võib nende pakutav võimsus erineda, kuid laadida saab kõiki Eestis enam levinud elektriautosid. Loe: Nissaneid ja teisi CHAdeMO standardiga sõidukeid suhteliselt kiiresti, muid natuke aeglasemalt. Aga saab!

ELMO TULEVIK LAHTINE

Kuna mitmetes tanklates üle Eesti on ikka needsamad ELMO laadijad, mida uhkusega presenteeritakse kui võimalust “meie tanklates elektriautot laadida”, siis võib olukord üleöö lillelisest hallitriibuliseks muutuda, sest laadimistaristu enapakkumise ümber käib siiani paras tants.

Meie küsimusele, mis seisus hange on – kas kaevati edasi või läheb elu edasi, vastab MKMi transpordi arengu ja investeeringute osakonna peaspetsialist Juku Paulus:

“Kiirlaadimistaristu erastamise hetkeseis on selline, et 07.02.2019 oli tähtaeg, mille jooksul sai esitada kaebust halduskohtu otsuse osas.”

“01. veebruaril esitas Lukuexpert apellatsioonikaebuse ringkonnakohtule (võeti menetlusse 05.02.2019) ja kahjuks on keeruline prognoosida, millises tempos kohus tegutseb ja oma otsuse annab,” tõdeb Paulus.

“Loodame, et see käib võimalikult kiiresti ja eriti just tarbija huve silmas pidades, saame sõlmida lepingu uue laadimistaristu omanikuga. Kokkuvõtteks võib öelda, et kaevati edasi ja elu läheb kah edasi.”

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.