5. novembril andis Toyota Baltic Tallinna Tööstushariduskeskusele õppevahendina üle Lexus UX hübriidauto ja hübriidajami simulaatori ning avas samas õppeklassi. TTHK on juba kolmas kool, kus Jaapani autotootja sõidukeid molekulideks lammutada ja kokku panna võib.
Tallinna Tööstushariduskeskuses on olnud sel nädalal tihedalt pidulikud päevad: 5. novembril tähistati asutuse 20. nimepäeva.
Ehkki kutsekool ise on tegutsenud Mustamäel alates 1983. aastast (alustati 43. kutsekooli nime all), ning see on vahepealsetel aegadel ühinenud ja kasvanud eri kutseasutustega liitudes, on Tööstushariduskeskuse nimi olnud vaid 20 aastat.
Ümmarguse nimepäevapeol sai käed alla koostööleping Toyota Balticuga, millega Toyota toetab kutsekooli rohke õppematerjali, õppevahendite ja inventariga, aitab sisustada õppeklassi ja koolitada õppejõude. Uhiuus töökoda ja Toyota puna-valgetes toonides õppeklass õnnistatigi pidulikult 5. novembril sisse.
T-TEP kolmandat korda koolis
Koostöö aluseks on Toyota Tehnilise Hariduse Programm (T-TEP), mille raames Tallinna Tööstushariduskeskus on juba kolmas õppeasutus Eestis, keda Toyota toetab.
2017. aastal avati hübriidi õppeklassid Tartu Kutsehariduskeskuses ja Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Toyota T-TEP programmi rakendatakse rohkem kui 50 riigis, eesmärgiga panustada haridusse, teaduspõhisusse ja kogukonna tugevdamisse.
Lisaks Lexus UX kompaktmaasturile, mida õppurid algosakesteni lahti võtma ja kokku panema hakkavad – auto on muuhulgas oma piduliku etteaste teinud Baltimaade esimese UX-ina avalikel esitlustel umbes aasta tagasi – andis Toyota Baltic koolile ka iselaadiva hübriidajami simulaatori ja vajalikud õppematerjalid uute tehnoloogiate õppimiseks.
Ent see pole veel kõik: kolm parimat õppurit hakkavad saama Toyota stipendiumi ning võimaluse praktiseerida Eesti Toyota esindustes. Koolist on oma hariduse saanud mitmed tänaseks tunnustatud spetsialistid, kelle tööd hinnatakse ka rahvusvaheliselt.
Hübriidajamid on tänane (ja homne) päev
Toyota Baltic AS turunduse divisjoni juhi Marek Maide ütles oma pidulikus kõnes, et kaasaegsete tehnoloogiate õpitoe korraldamine on möödapääsmatu, sest juba praegu on 60% kõigist Baltimaadest müüdud Toyota märgiga autodest hübriidsed.
„Toyota väärtustab noorte arenemist ja soovib panustada kutseõppe edendamisele. Uued suundumused ja pidev tehnoloogiate uuenemine, mida iseloomustab elektrifitseerimine, isejuhtivad sõidukid ja liikuvuslahendused, on toomas kaasa enneolematuid muutusi autotööstuses tervikuna,” rääkis Maide.
“Seetõttu on väga oluline tänapäeva autotehnikule, et tema teadmised ja oskused oleksid ajakohased. Toyota tehnoloogiad ja õppematerjalid pakuvad seda võimalust, et tulevased autotehnikud saaksid igapäevaselt juba koolis tänapäevaste ja uusimate autotehnoloogiatega praktiseerida,“ lisas Marek Maide.
Autotehniku eriala üks nõutumaid
Tallinna Tööstushariduskeskuse erialade ja täiendkoolituste valik on lai. Transporditehnika osakonnas õpitakse nii sõiduautode diagnostikat kui ka kõiki muid autonduse ja mootorite valdkonnaga seonduvaid erialasid.
TTHK transporditehnika valdkonna juhataja Raivo Kruusik tõdeski, et õigemat aega Toyota programmiga alguse tegemiseks on raske välja mõelda: konkurents osakonna erialadele on väga tihe ning autotehniku erialale asuski tänavu õppima rekordarv soovijaid.
Toyota hübriidtehnoloogia on innovaatilisemaid kogu maailmas. Eestis spetsialistide väljaõpetamine tagab selle, et edaspidi on kohapeal olemas asjatundjad, kes kaksikajamite hingeelu põhjalikult tunnevad.
“Uued õppimisvõimalused annavad tööandjatele ja koostööpartneritele kindluse, et TKHKst tulnud spetsialistid on koolitatud uusima tehnoloogia baasil,” kinnitas Raivo Kruusik.
Lisaks hübriidsõiduki üldehitusele võimaldavad Toyota õppevahendid omandada teadmisi innovaatiliste ajamite tööpõhimõtetest ning ka kõrgepingeseadmetega seonduvatest võimalikest ohtudest.
Amservi stipendium autoeriala õpilastele
20. nimepäev on Tallinna Tööstushariduskeskuses tõepoolest suure tähelepanuga möödunud: 6. novembril läks käsi alla TTHK ja Amservi vahelisele koostöölepingule, millega tagatakse parimatele autoeriala õppuritele 3000 eurone stipendiumifond.
Amservi Järve esinduse juht Vahur Annsoo selgitas stipendiumilepingute allkirjastamisel, et ettevõtte stipendium on mõeldud eeskätt autoeriala õppijate motiveerimiseks ja järelkasvu kindlustamiseks.
„Stipendiumi eesmärk on suurendada autoerialade nagu keretehnika, maalri, autotehniku ja –diagnostiku eriala õppijate motivatsiooni õpingute edukaks jätkamiseks,“ märkis Annsoo.
Tulevased stipendiaadid saavad lisaks stipendiumirahale ka praktikakohad Amservi teeninduskeskustes üle kogu Eesti.
Stipendium määratakse ühe õppeaasta jooksul kolmele Tallinna Tööstushariduskeskuse autoeriala õpilasele, kes on avaldanud toetuse saamiseks soovi ja kelle on kool esitanud nominendiks.
Tänavusteks stipendiaatideks valiti õppurite seast teise kursuse õpilased Janis Strazdins ja Marko Jürgens ning kolmanda kursuse õpilane Andre Uusen. Amserv maksab igale õpilasele tuhande euro suuruse stipendiumi välja kümne kuu jooksul.
Allikas: Toyota Baltic, Amserv. Pildid: pressitiim, Ylle Tampere