Neljapäev, 19. detsember 2024
Eestis läheb igal aastal prügimäele umbes 50 veokitäit söömata jäänud koolitoitu. Tegu on kasvava keskkonnaprobleemiga, sest mida paremaks muutub elujärg, seda rohkem toitu raisatakse. Lahendus oleks lapsed maast-madalast õpetada süüa tegema, usuvad SEI teadlased.

Eestis kehtivad lasteaia- ja koolitoidule riiklikult kehtestatud nõuded, mis reguleerivad nii toitlustamise korraldust kui ka lastele pakutava toidu energia- ja toitainetesisaldust. Määrust kaasajastatakse, sest üha rohkem on lapsi, kelle erisoovidega tuleb kokkadel arvestada.

Uuringud näitavad, et igal aastal visatakse Eesti koolides ära umbes 50 autokoormatäie suurune kogus söömata jäänud toitu. Kuigi toitumisharjumuste peamine kujundaja on kodu, on koolid püüdnud olukorda parandada.

Näiteks saab laps Pelgulinna gümnaasiumi sööklas tõsta ette parasjagu nii palju koolitoitu kui süüa jaksab. Püha Johannese Koolis saab lapsevanem paari näpuliigutusega oma lapse “söögilt maha” võtta või sinna lisada – menüüd on paar nädalat ette teada.

Vanalinna Hariduskolleegium panustas mõni aasta tagasi keskkonda, kus lapsed söömas käivad. Hubane ja sõbralik ümbrus ning pikk söögivahetund n-ö aeglustavad aega ning see omakorda muudab suhtumist – enam ei pea kiirustades midagi taldrikule lappama ja suhu toppima.

KOKKAMISEGA RAISKAMISE VASTU

SEI ehk Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse idee on toiduraiskamisega võidelda laste kogemuse kaudu: kampaaniaga „Kokkame koos!“ soovitakse olukorda parandada ja tõsta õpilaste teadlikkust, kuidas vähem toitu raisata.

Kampaania käigus toimuvad Eesti koolides ühiskokkamised, kus õpilased valmistavad koolikokkade abiga süüa, kasutades muuhulgas eelnevast toidukorrast üle jäänud toiduaineid. Kampaania sai alguse möödunud nädalal Saue Gümnaasiumist.

Õpilased koos energiliste kokkadega valmistasid n-ö taaskasutatud keedukartulitest vormiroa ning juurde tahkest sepikutest ja õuntest magusa ahjuvormi, lisaks tehti astelpajumarjadest smuutit. Selle koolituse käigus õppisid noored, et koolitoitu saab valmistada ka toidujääkidest ja kasutades kodumaised hooajalisi juur- ja puuvilju.

1000 TONNI TOITU PRÜGIKASTI

Toidu raiskamine on probleem, mis kipub suurenema ühiskonna arenemise ja heaolu kasvamise tõttu – nii ka Eestis. Toidu tootmiseks kasutatakse ohtralt vett, maad ja transpordikütuseid, sealhulgas inimeste aega ja tööjõudu. Sestap mida rohkem raiskame toitu, seda enam kurname asjatult ka keskkonda. Paraku visatakse ära suurtes kogustes toitu ka Eesti koolides.

„Meie instituudi uuringud toiduraiskamise trendide kohta Eestis on toonud välja, et keskmises koolisööklas läheb äraviskamisele 3,4 tonni toitu aastas,“ nentis Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse vanemekspert Evelin Piirsalu.

See teeb kõikide koolide peale kokku umbes 1000 tonni ehk 50 autokoormatäit söödavat ja kvaliteetset toitu, mis kahjuks läheb raisku. Enamiku sellest kogusest moodustab toit, mis on koolilaste toidutaldrikutel järele jäänud.

“„Kokkame koos!“ kampaaniaga soovime tõsta õpilaste teadlikkust toiduraiskamisest kui probleemist ja panna neid märkama võimalusi, kuidas ise midagi ette võtta. Üks sõnum õpilastele on, et nad võtaks taldrikule just nii palju toitu, kui ära jõuavad süüa, sest alati saab toitu juurde võtta,“ lisas Piirsalu.

Samuti saab toidu raiskamist vähendada, kui söögi tegemisel kasutada eelmise toidukorra valmistamise jaoks üle jäänud toiduaineid. „Kokkame koos!“ eesmärk on koolikokkade juhendamisel koolitoitu ühiselt valmistades anda lastele edasi olulisi oskusi, et nad oskaksid toiduvaldkonnas keskkonnasäästlikud olla.

Daily kaubamärgi all koolitoitlustust pakkuva Baltic Restaurants Estonia AS-i müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson tunneb headmeelt algatuse üle: „Toitlustame igapäevaselt peaaegu 22 000 õpilast ja kui suudame selle kampaaniaga raisatud toidu hulka vähendada ja laste teadlikkust tõsta nii koolis kui ka kodus, on tulemus juba väga hea,“ lisas Endrikson.

14 KOOLI PROGRAMMIS SEES

„Kokkame koos!“ kampaania kestab oktoobrist aprillini, mille jooksul jõutakse 14 kooli üle Eesti. Kampaaniat viivad läbi Daily kaubamärgi all toitlustusteenust pakkuv Baltic Restaurants Estonia AS ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse eksperdid toiduraiskamise vältimise alal.

„Kokkame koos!“ rahastajaks on Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Keskkonnaministeerium. Projekti jooksul valmib ka nõuannetega juhend koolidele ja toitlustajatele toiduraiskamise vähendamiseks.

Allikas: SEI

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.