Neljapäev, 21. november 2024
Alates märtsist saab Tallinna Loomaaias ringi sõita isejuhtiva bussiga. Kuni 8 inimest mahutavat ja 20 km/h kiirusel liikuvat iseliikurit on seal testitud juba pikemat aega, loomaaia territoorium on suur ning külastajate jalavaeva aitab see sõiduvahend päris kindlasti vähendada.

Sõbrapäeval demonstreeritud loomaaia isejuhtiv buss läbib praegu katseperioodi, külastajaid asub sõiduk vedama kevadel.

Elektri jõul töötav isejuhtiv sõiduk alustas loomaaias testperioodi 2. detsembril. Reisijaid mahub sõidukisse kaheksa ning buss vurab ringi kiirusega 20km/h, mis on ka loomaaia territooriumil lubatud maksimumkiirus. Välja on töötatud mitu marsruudivarianti, lõplik selgub loomaaia külastajate eelistustest.

Tallinna Loomaaed on maailma esimene loomaaed, kus isejuhtiva bussiga liigelda saab. „See, mida nägime kunagi vaid kinolinalt, on saanud reaalsuseks ning tulevik ongi tõepoolest siin,“ märkis linnapea Mihhail Kõlvart.

Loomaaia direktor Tiit Maran märkis, et loomaaia suur territoorium on ühteaegu eeliseks, aga külastaja vaatenurgast mõnikord väljakutseks.

“Tallinna Loomaaia üheks eripäraks ja plussiks, võrreldes paljude teiste loomaaedadega, on meie suur territoorium. Samas on see külastajatele ka väljakutse – jalutuskäigud on pikad ning väsitavad. Selline iseliikuv ja turvaline sõiduk on ideaalne lahendus külastajatele kiiremaks liikumiseks loomaaias,” lisas ta.

Lõpliku ja loomaaiale sobiva lahenduse väljatöötamine vajab veel arendust. “See on kindlasti üks võimalus külastajate elu mugavamaks teha,” tõdes Maran.

“Loomaaia keskkond sobib meile ideaalselt opereerimiseks, kuna tegu on ulatusliku kinnise alaga, mis võimaldab meil rakendada oma sõidukit uues keskkonnas ning läbi mängida erinevaid olukordi. Meil on hea meel, et koostöö Tallinna loomaaiaga sujub – saame lisaks enda sõidukite arendamisele tutvustada tuleviku transpordivõimalusi ka loomaaia külastajatele,” sõnas Auve Techi tegevjuht Johannes Mossov.

Isejuhtiva bussi liikumisi loomaaias finantseerib Auve Tech, sõiduki proovile paneku eesmärgiks on koguda reisijatelt väärtuslikku tagasisidet ning saada sisendit edasisteks arendusteks.

Buss on arendatud välja TalTechi ja Auve Techi koostöös, projekt sai alguse kaks ja pool aastat tagasi, kui eelmainitud osapooled alustasid isejuhtiva bussi väljatöötamist kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.