Neljapäev, 21. november 2024
2019. aasta jaanuari alguses on Maanteeameti registris 1443 elektrisõidukit. Võrreldes 2017. aastaga on juurde tulnud 253 särtsukat. Kõiki sõiduautosid kokku on registris ligikaudu kolmveerand miljonit. Elektriautode osakaal küündib vaevu 0,2%-ni.

Oleme jõudnud sõiduautode koguarvuga euroopaliku autostumise tasemeni – Eestis on kahe inimese kohta keskmiselt üks sõiduauto. Elektriautode ja täiselektriliste sõidukite osakaal on jätkuvalt kaduvväike.

Kui 2017. aasta lõpuks oli Eestis registreeritud 1190 elektrisõidukit, siis 2019. aasta 6. jaanuari seisuga on neid 1443, aga selles numbris sisaldub ka 40 peatatud registrikandega sõidukit.

Automarkidest on kõige populaarsem jätkuvalt Mitsubishi, mille i-MiEV pisiautodest 541 on siiani töökorras. Järgneb Nissan, mida on registris kokku 486 tükki. Teslasid on 78, Volkswageni eri särtsumudeleid 49, Renault’ 22 ja BMW-sid 21.

Vaata kogu tabelit siit

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/01/Elekter-060119.pdf”]

TÕUSJAD JA LANGEJAD

Järgnevas tabelis oleme välja toonud populaarsemad ja mullu rohkem tähelepanu pälvinud täiselektriliste sõiduautode margid ja mudelid.

Uustulnukatest on kõige paremini läinud 40 kWh akupakiga uue generatsiooni Nissan Leafil ja Hyundai Kona elektrimaasturil, viimatinimetatut on lühikese ajaga müüdud juba 4 tükki. 2017. aastal tulnud Ioniq EV-l on samuti Eesti mõistes tore müük olnud.

Üllatavalt kehva tulemuse tegi aga suvel müügile tulnud, legendaarse Ian Callumi disainitud noobelsärtsukas Jaguar I-Pace, mida on meie registris jätkuvalt ainult üks.

Võimalik, et tellitud autod ei ole veel jõudnud ning 2019. aasta toob Tesla kõrvale teise noobeltootjana ka Jaguari.

Seisak valitseb ka sakslaste Volkswageni õuel, ilmselt oodatakse lubatud uue aja elektrikaid, millega peaks saama sõita rohkem kui 150 km.

Tootja /Mudel Arvel tk 2018 Arvel tk 2017 Kommentaar
Mitsubishi i-MiEV 541 546 Enamasti sotsiaaltöötajate ja KOV sõidukid. 5 on hingusele läinud
Nissan Leaf 463 428 369 I generatsiooni Leafi, 41 30 kWh akupakiga ja 61 40 kWh akupakiga ehk II gene Leafi
Nissan E-NV200 20 21 Täiselektriline väikebuss/kaubik liidetud
Tesla Model S 62 56 Noobelsedaan
Tesla Model X 16 10 Elektrimaastur
Volkswagen e-UP 40 40 Ideaalis kuni 160 km ühe laadimisega
Renault ZOE 17 17  200 km ja rohkem ühe laadimisega. Lisaks on arvel 4 Twizy’t ja 1 Twizy 45’t
BMW i3 18 9 Lisaks 3 i3S
Hyundai Ioniq EV 7 2 Ühe laadimisega 250 km
Hyundai Kona EV 4 Esimene rahva-elektrimaastur, mis ühe laadimisega sõidab üle 400 km.
Jaguar I-PACE 1 Ühe laadimisega umbes 400 km, hind Teslaga võrdne

.

2019. AASTA UUED TULIJAD

“Püha ELMO tuluke” ehk i-MiEV ruulib Eesti elektriautode edetabeli esikohal tänavu ilmselt viimast korda. 2019. aastal tõuseb kõigi eelduste kohaselt liidriks Nissan Leaf, millelt on peagi oodata 62 kWh akupakiga versiooni.

Hyundai maaletoojalt on info, et Eestisse on tänavu juba tellitud paarkümmend Kona EV-d. Korealastelt jõuab tänavu müügile veel kaks ägedikku: uuenenud Kia Soul, ja täiesti uus Kia Niro EV.

Niro EV saab sama suure akupaki kui Hyundai Kona – 64 kWh. Souli akupakkide suurust tuleks kah vaadata Kona pealt: 64 kWh võimaldaks teha “hamstriauto” GT versiooni, võimalik, et sellele tuleb siis 40 kWh aku.

Juba on kodukootud eksperdid ennustanud, et Soulist saab vaese mehe Niro EV, sest viimase tootmismahud ei kanna kõikide tellijate soove välja. Mis seal ikka, Soul näeb überäge välja.

2019 saab tõenäoliselt ka Model 3 aastaks. Muude riikide konfiguraator avaneb loodetavasti paari nädala pärast ning on arvata, et paarkümmend “kolme” jõuab tänavu registrisse kohe kindlasti.

POLIITIKA 2019

Poliitika vallas ei muutu ilmselt tänavu suurt midagi. Hea on, kui saame selgust ELMO kiirlaadimisvõrgustiku osas ja kuulutatakse välja võitja või siis tühistatakse hange ja tuleb uus – kohtulahendit on lubatud neil päevil.

Nagu oleme ka kirjutanud, võrgustik on moraalselt vananenud ent veel mõnda aega kasutuskõlblik, aga vajaks hädasti uuendusi.

CCS laadijaidki kerkib erakapitali toel siia-sinna. Tartu linn korraldas möödunud aastal hanke, mille võitnud Elektritransport paigaldas viis uut laadijat, kus on olemas nii CCS kui ChaDeMo standard.

Tallinnas peaks lähiajal avatama vähemalt üks eralaadija ning aasta jooksul lisanduma ka üks avalik CCS standardiga laadimispunkt.

“Tuleb kümme CCS-i” osutus naiste saunajutuks ent kui oleks kümme, võiksime rääkida tõsisest argumendist elektriauto soetamisel. Tallinna-suuruse linna jaoks jääb kümnest ikkagi väheks.

Poliitikutel puudub arusaam, mida Eesti elektriautondusega teha. Päeva päästmiseks peaks Riigikogu uue koosseisu liikmetele tegema kohustuslikuks keskkonnasäästliku ametiauto omamise või pistma nad ninapidi põlevkivituha sisse.

Loota, et tuleb mingi toetuste süsteem, on naiivne. Mis aga võib juhtuda, et tuleb automaks. Kas otsesel või varjatud kujul see uue koosseisu poolt ilmselt kehtestatakse.

Sõltuvalt, kes pääsevad riiki valitsema, võib juhtuda ka, et laps koos pesuveega taas kord aknast lendab ja maksustatakse KÕIK autod, sh elektriautod.

Siis palju õnne 60 kWh pluss akupakiga autode omanikud. Nagu mäletate, korra oleme sellele lollusele käe ette saanud, kuidas nüüd läheb, aeg näitab.

Kaanepilt ja kommentaar Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.