Reede, 22. november 2024
Mupo on viimasel ajal pannud suurt rõhku taksojuhtide sõidudokumentide olemasolu kontrollile. Möödunud nädal andis esimesed tulemused ja näitas kujukalt, et kontrolltegevus on osutunud tõhusaks. Ent taksojuhtide seas levib uud petutrikk – võõra äpi kasutamine. 

Teadmine, et sõidukikaardita sõitmine on tänu tihedale kontrollimisele liiga riskantne ning ebameeldivalt kulukas kui peaks vahele jääma, on hakanud taksoteenust pakkuvatele juhtidele kohale jõudma.

Möödunud nädalal kasvas taotluste arv plahvatuslikult: kolme vastuvõtupäeva jooksul, esitati 135 taotlust ja kontrolliti visuaalselt sama palju sõidukeid.

Esmaspäeval, 2. märtsil käis oma taksot ette näitamas 50 tulevast juhti, teisipäeval 21 ja neljapäeval 64, keeldumisi oli vastavalt 6,3 ja 4.

Visuaalse kontrolli eesmärk on veenduda, et autol ei ole avariitunnuseid või roostekahjustusi, sellel on olemas vajalik ohutusvarustus ja sõiduki kabiin on puhas.

Probleemiks on roostetanud taksod

Mupo taksosektori juhi Aivar Melnikovi sõnul on põhilised keeldumise põhjused roostetanud autod: „ Mis on esimene asi, mida turist sadama või lennuvälja uksest välja astudes näeb – takso! Kujutage ette, et koju tagasi minnes kirjutab ta lehes või sotsiaalmeedias, et Tallinnas sõidavad ringi roostetanud taksod! Piinlik“.

Keeldumiste korral antakse juhile võimalus puudused talle jõukohase aja jooksul likvideerida: “Tuleme juhile nii palju vastu, kui võimalik. Selgitame mida ta peaks tegema ja anname talle võimaluse ise valida, kui palju aega ta vajab, et vead eemaldada – kas nädala või kuu. Kui auto korda saab, siis vaatame selle uuesti üle, lisakulutusi kandma ei pea“.

Üha uued petuskeemid

Piraadid on leidlikud: kui aastapäevad tagasi oli tihti probleemiks see, et juht kruvis visuaalsesse kontrolli tulles oma auto numbrimärgi sõbra auto külge ja lootis sel moel ülevaatuselt läbi pääseda, hiljem aga oma roostes või avariilise sõidukiga ringi sõita, siis praegu on taksonduses kasutusel uus petuskeem.

Juhid kasutavad teise inimese äppi. „Doonor“ laenab dokumentide vormistamisel oma andmed ning need kantakse andmebaasi ja kaartidele, reaalselt sõitma hakkab aga hoopis teine inimene.

Selle eest, et ta saab kasutada “doonori” pabereid, maksab ta oma sissetulekust teatava summa sellele, kes nõustus oma andmeid jagama.

Skeemi kasutavad kodanikud, kellel on varasemad rikkumised või muud asjaolud, mis ei võimaldaks neil sõidukikaarti taotleda.

Äpi- identiteedi laenamise petuskeem on muutunud massiliseks ja hetkel otsitakse võimalusi, kuidas seda trikitamist elimineerida.

On olnud ka näiteks selliseid juhuseid, kus isa võtab poja teadmata viimase auto, et õhtul või nädalavahetusel veidi teenida – kontrollimisel aga esitab poja dokumendid ja karistust saades anub, et poeg sellest teada ei saaks.

“Taksonduses käib üks pidev trikitamine ja valskuse ajamine. Aina imestad, kui leidlikud mõned inimesed vabanduste otsimisel on,“ rääkis Aivar Melnikov.

Loe siit Mupo hoiatust Maardu taksistidele

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.