Reede, 22. november 2024
Rakett69 seitsmenda hooaja võitis GAG 9. klassi õpilane Karl Vilhelm Valter. Ülinapilt, vaid kahe sekundiga kaotas talle Tartu KHK mehhatroonik Gert Lees. Erakordsed finalistid pakkusid lõppmängus enneolematult dramaatilisi hetki. Nädalaga on tunded settinud, on aeg küsida noormeestelt, mis nüüd edasi saama hakkab?

Eesti rahvas on nädala jooksul saanud kaasa elada kahele värvikale võistlusele – Rakett69 teadusvõistluse finaalile ning Eurovisiooni eelvoorule, kus Eesti osales. Pole teada, kummal juhul oli ehmunult ja uskumatult silmi pilgutavaid vaatajaid rohkem. Mängu ilu jagus mõlemasse, aga tõenäoliselt aidanuksid raketlased Veronas kaduma läinud laulu kiiresti üles otsida ning Eesti võidule viia…

Rakett69 pakkus ajaloolise vaatemängu, sest mõlema finalisti Rube Goldbergi masinad suutsid oma ülesande täita peaaegu sekundi täpsusega – kuni Karl Vilhelmi sinise palli veeremiseni ei uskunud mitte keegi, et ta Gerdi tulemuse (1.9 sekundit üle nõutud 122) üle mängida suudab.

Sel hetkel kui Karli roheline lipp laest langes ning ajaloendur 0.1 sekundit enne 122 peatus, valitses Kultuurikatla suures saalis korraks vaikus. Siis plahvatasid tunded ja ovatsioonid ei tahtnud vaibuda: sellist tulevärki pole Raketis varem nähtud!

Ka meedias pole ühelgi aastal noori teadustähti nii palju pjedestaalile tõstetud: Karli on juba nimetatud geeniuseks, multitalendiks, imelapseks, fenomenaalseks noorteadlaseks; Gert aga on murdnud kõik kutsehariduse müüdid ühekorraga – Rakett69 võitja võib! Mitte üksi need kaks, kõik 15 tänavust võistlejat on andnud oma osa sellesse, et teadus moodsaks saaks.

Rakett69 kiiluvees korraldatakse lasteaedades ja koolides üle Eesti oma teadusvõistlusi, peetakse Raketi-teemalisi sünnipäevapidusid ning 25 aastat koolist eemal olnud lapsevanemad loevad püüdlikult koos oma võsukestega maailma esimest Füübitsat ja püüavad aru saada, miks see maa ikkagi lame ei ole.

KARL JA GERT VÕTAVAD RAHULIKULT

Karl ja Gert on aga marurahulikud ega ole kuulsusel end ära narrida lasknud. Miks peakski, Rakett69 on vaid üks etapivõit pikal teekonnal. Mida teeb Karl auhinnarahaga, sellest rääkis ta  kapiintervjuus.  Tagantjärele on ta oma tiimile metsikult tänulik: “Jeeeee, aitäääh, aitäh, aitäh! Niii tublid, asjalikud, töökad, ilusad, armsad inimesed! Ilma nendeta ei oleks minu võit võimalik olnud, ilma nendeta poleks ma midagi, ja nii see pidigi olema!”

Võitja ja tema meeskond said Nordicalt auhinnaks peotäie lennupileteid ja viimase ülesande üheskoos lahendamiseks: ära otsustada, kuhu (ja miks) lennata. Valida on 19 sihtkoha vahel. Karl ütleb, et seni ei ole veel kokku lepitud, kuhu minna: “Veel raskem kui ära otsustada kuhu minna, on leida ühist aega, sest me kõik oleme suhteliselt hõivatud ikkagi.”blank

Gert teeb oma auhinnaringid üsna pea audru24ringil Toyota GT86-ga ja siis ehk on ka selge, mis eriala ta ülikoolis valib – koht on ju käes! Tema nautis kuulsust äsjastel Noore Meistri päevadel, kus kõvasti autogramme jagada tuli ja klõpsiti loendamatu hulk selfisid.

“Noor meister läks väga hästi, üritus oli meeletult tore ja rahvast oli palju. Andsin palju autogramme ja tegin pilte, oli väga vinge fännidega suhelda ja loomulikult tundsid mind paljud ära. Kõik küll kohe küsima ei julge tulla, aga jutu käigus paljud hiljem mainivad, et jälgivad saadet ja on mu fännid, ” on Gert rõõmus.

“Audru ringile minekut ootan suure huviga, usun, see saab olema suurepärane viis lõõgastumiseks ja mõtete eemale viimiseks kogu sellekevadiselt pingelt. Aga ma siiski ei taha asjadest ette rutata ja kavatsen sõitu lihtsalt nautida, sest mis eriala ma õppima lähen ja kuhu kooli on minek, pole hetkel veel ikkagi kindel. Otsustan seda järgmisel aastal. Kindel on, et selle võimaluse kasutan ma kindlasti ära.”

SUPERFINALISTIDE JULGUSTUS UUTELE RAKETLASTELE

“Rakett69 avab meeletult palju uksi tulevaseks eluks ja on tõeliselt suurepärane kogemus. Mind ennast on see võistlus aidanud rohkem kui alguses arvatagi oskasin, näiteks juba kasvõi see, et hindasin varem oma võimekust liiga madalalt, kuid nüüd tean milleks olen võimeline,”   räägib Gert.

Nii Gert kui Karl on ühel meelel: pole vahet, kas noormees või neiu, kutsekoolist või Waldorf-koolist, Tartust või Kilingi -Nõmmelt – kui Rakett69 kandidaatide voor välja kuulutatakse, tuleb kohe tegutseda! Ja kindlasti kandideerida!

“Vahet ei ole kas tüdrukud või poisid, kui teid huvitab teadus siis minge ja pange ennast proovile. Ja kui ei pääse esimene kord saatesse, siis pole hullu midagi, tuleb tulla uuesti,” julgustab Gert.

Tähtis on mitte alla anda. Vaadake või Alexit, kes mäletamist mööda seekord kolmandat korda proovima tuli, sisse sai ja kaugele jõudis.” Gert lisab, et soovitab kõigil, kes tahavad vingeid asju katsetada ja läbi teha, minna ametikooli: “Sest isegi kui on mõte minna ülikooli, loob kutseharidus väga hea põhja õpingute jätkamiseks. Alguses amet, pärast sellele toetuv teadlase karjäär.”

Karl on täiesti resoluutne ja karjatab küsimusele “miks peaksid tüdrukud saatesse tulema?” vastuseks “Mis mõttes????? Kõik, kõik, KÕIK peavad kandideerima!”

“Mina ei  tee mingit vahet, ja arvan, et keegi ei peaks sellest suurt numbrit tegema, tüdrukud on täpselt sama targad ja osavad ja tihtipeale on nad palju töökamad ja tragimad kui poisid. Kohe, kui saab kandideerida järgmisesse hooaega, mis võibolla jääb viimaseks, peavad kõik kohe tormama registreerima. Nii, omavahel – ühtegi 15-aastast Raketi võitjat pole ju veel,”  võtab Karl jutu kokku.

This slideshow requires JavaScript.

GUSTAV ADOLFI GÜMNAASIUMI FENOMEN

Ei, ärge tehke sellest kaugeleulatuvaid järeldusi. See on vaid üks fakt paljude seas, et seitsme hooaja jooksul on Rakett69 võistluse “kinni pannud” kolm GAGi õpilast. Rakett69 II hooaja võitis Timohty Henry Charles Tamm, kellest viimati kuulis Eestimaa seoses geniaalselt lihtsa pardale mineku simulaatoriga.

VI hooaja võitis Frida Laigu, kes ühtlasi oli saate ajaloos esimene tütarlaps, kes 10 000 eurose auhinnarahaga koju läinud. Temast kuulsime sügisel, kui ta koos lennuinstruktor Toomas Uiboga taevastest kõrgustest kõiki saatesse kandideerima kutsus. Kui mäletate, oli Uibo hämmastuses Frida võimetest, öeldes, et tõenäoliselt saab igast raketlasest hea piloot, aga igast piloodist raketlast ei saa…

VII hooaja võitis ülinapi kahesekundilise eduga oma tiimikaaslase (mõlemad olid rohelistes) Gert Leesi ees GAGi üheksandik Karl Vilhelm Valter. Kooli direktor, hr. Hendrik Agur kirjutas seepeale Rakett69 FB lehele tervituseks alljärgnevad sõnad:

“Vaevalt leidub Eestis ühtegi koolijuhti, kes ei (järel)vaata saadet Rakett 69. Päris kindlasti on saade inspiratsiooniallikaks ja julgustuseks ka õpetajatele ning koolijuhtidele – milliseid noori ikkagi tänane maailm vajab, aga milliseid tingimusi kasvamiseks ja arenguks meie pakume? Meie, koolid ja õpetajad, kelle käe ja juhtimise all sajad tuhanded noored õpivad – TÄNA.

Sügav austus ja tunnustus Rakett69 saatemeeskonnale. Saatest saadav impulss – saada teada, olla uudishimulik, tegus, ettevõtlik, julge, innukas, loov ja terav, on tohutuks käivitavaks jõuks tuhandetele noortele, saamaks motivatsiooni, olla ka ise, uurida ja TEHA ASJU. Eestit viivad edasi noored, kes täna peavadki saama maksimaalsed võimalused õppimiseks ja eneseteostuseks.

Kooli, millest on võrsunud kolm Rakett69 võitjat, direktorina tunnen täna muidugi magusat rahulolu ja uhkustunnet, kuid samavõrra rahutust – kuidas luua ja muuta noorte õpi- ja kasvukeskkonda iga päev veelgi nii, et see toetaks maksimaalselt nende loomevabadust, motivatsiooni ja tahtmist õppida ja elada huvitavat ning õnnelikku elu, nii et sellest oleks kasu endale, lähedatsele ja ühiskonnale?

Selles ongi küsimus. Jõudu ja jaksu Rakett69 korraldustiimile ning vahvatele saatejuhtidele. Tänumeeles ja heade soovidega Hendrik Agur Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor.”

VAATA, MILLISE RUBE GOLDBERGI MASINA EHITAS GERT LEES KOOS TIIMIGA

VAATA, MILLISE RUBE GOLDBERGI MASINA EHITAS KARL VILHELM KOOS TIIMIGA

Meedia: Rakett69. Pildid: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.